Спеціальні потреби

Кінах про шляхи подолання кризи в Україні


Під час свого робочого візиту до США Анатолій Кінах мав зустрічі із американськими політиками та іншими офіційними особами. Виступив із доповіддю в Інституті Карнеґі у Вашингтоні, де зібралася політична еліта, яка намагається зрозуміти політичні процеси всередині України та їхній вплив на відносини з рештою світу. Детальніше про це у розмові Анатолія Кінаха із Андрієм Годованцем.

АГ: Під час виступу в Інституті Карнегі Ви сказали, що протистояння між гілками влади в Україні активно впливає на позиції України. Якими Ви бачите вихід з цієї політичної кризи?

АК: Усім необхідно нарешті зрозуміти, що створення і розвиток правової демократичної держави насамперед залежить від збалансованої діяльності гілок влади, усвідомлення функцій, повноважень та відповідальності. По суті, це головний зміст конституційної реформи. Поглиблення протистояння дуже негативно впливає на економіку, знижує міжнародний авторитет України, послаблює захист національних економічних і політичних інтересів. Щоб цього не допустити необхідно, по-перше, сконцентруватися на доповненні конституційної реформи необхідними якісними збалансованими законами про Кабінет Міністрів, опозицію, удосконалити закон про повноваження президента держави, безумовно, також про місцеве самоврядування.

Треба абстрагуватися від емоційного політичного перевантаження і пам’ятати про свою відповідальність перед державою і народом. Коли йдеться про якісну, прозору, демократичну владу, про захист національних економічних і політичних інтересів, всі повинні об`єднуватися, не залежно від політичного забарвлення. І тоді буде результат. Я категоричний противник поглиблення протистояння, бо це одна із головних причин зниження динаміки розвитку і конкурентноздатності України як держави.

АГ: Незважаючи на інфляцію, яка існує, темпи економічного розвитку в Україні не спадають. Як Ви можете пояснити такий феномен?

АК: За 2006-й рік Україна досягла зростання валового продукту на 7%. Але ми стоїмо перед дуже серйозним іспитом. По-перше, зростають ціни на енергоносії, а економіка України дуже енергоємна. Ми готуємось до вступу в Світову Організацію Торгівлі, я маю надію, що це відбудеться у 2007 році. Це спричинить гостру конкуренцію на внутрішньому ринку. Тому зараз дуже важливо зміцнювати всі напрямки, стимули для технічного та технологічного оновлення економіки України. Посилити інноваційний розвиток, створити умови конкурентноздатності, якісні методи захисту внутрішнього ринку, але які б не суперечили ринковій конкуренції і нашим інтересам на зовнішньому економічному просторі. Ми не маємо на це багато часу, тому влада повинна знову зосередитися на якісних питаннях, від яких залежить місце України у світі. І я наполягаю, щоб це було так і це основа моєї позиції в Україні.

АГ: Які Ви бачите переваги від членства України у Світовій Організації Торгівлі?

АК: Світова Організація Торгівлі зараз налічує 152 держави, які виробляють 95% усієї світової продукції. Україна – це експортно-орієнтована держава і вступ в СОТ дасть нам дуже серйозні можливості для захисту українських експортерів, нові ринки збуту. Водночас ми повинні чітко розуміти, що у світі панує жорстка конкуренція, і при вступі в СОТ буде зростати конкуренція перш за все на внутрішньому ринку і тому дуже важливо, щоб до моменту вступу ми зробили максимально все можливе, щоб підвищувати конкурентноспроможність української економіки. І я впевнений, що альтернативи цьому немає, головне, щоб ми не гаяли часу. Вступ у СОТ – це початок переговорів про створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, на який у припадає третина нашого зовнішнього торгівельного обороту, і це стимули для України підвищувати конкурентноздатність економіки.

АГ: На Вашу думку, неприєднання України до програми про набуття членства у НАТО не спинило темпу її інтеграції на Захід?

АК: Тема НАТО, на жаль, в Україні заполітизована. І мені через це дуже прикро. Ми повинні зрозуміти, що вступ у НАТО, інтеграція в Європейський Союз – це не самоціль. Незалежно від напрямку – Захід чи Схід, держава повинна формувати рівноправні взаємовигідні умови співпраці з партнерами без економічного чи політичного тиску без подвійних стандартів.

Зараз треба зосередитися на формуванні в Україні європейських світових стандартів: конкурентноздатності економіки, рівня і якості життя наших громадян, демократії, захисту прав людини, свободи слова. І це буде залежати тільки від нашої волі, від нашої наполегливої концентрованої праці і над цим треба працювати, а не займатися політичними спекуляціями з приводу інтеграції економіки України у європейський і світовий простір. Треба, щоб політична еліта України сконцентрувалася на питаннях вищого рівня, а не зациклювалась на програмах політичних партій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG