Спеціальні потреби

Газета - носій інформації про Україну у США


В українській громаді США особливе місце займає газета “Ukrainian Weekly” (“Український тижневик”). Це англомовне видання 1933 року заснував Український Народний Союз – видавець легендарної газети “Свобода”.

Так, саме у період українського Голодомору. Річ у тому, що на Заході про голод в Україні майже нічого не знали. Тож українці створили спеціальне видання, аби повідомляти американське суспільство про події в Україні. Цю місію “Український тижневик” виконує і сьогодні. Його редакція розташована у місті Парсіпані, штат Нью-Джерсі.

Сімдесят три роки минуло з часу заснування “Українського тижневика”. Газету щотижня доставляють усім членам американського Конгресу. Головний редактор Рома Гадзевич працює у цьому виданні з 1977 року. За її словами, газетою, як джерелом об’єктивної інформації, часто користуються під час розгляду українських питань у законодавчому органі США.

Рома Гадзевич: “Я знаю, що газетою користуються, бо часто цитують її у конгресі і не раз можна почути у доповідях виїмки з наших редакційних матеріалів”.

Про український Голодомор на Заході майже нічого не знали. Більше того, московський кореспондент “Нью-Йорк Таймс” Волтер Дюранті взагалі заперечував його існування. Українська громада у США досі веде кампанію позбавлення Дюранті посмертно Премії Пуліцера. Тож у 1933 році українська діаспора особливо гостро відчула необхідність власної англомовної газети. Однак, висвітлення голоду не єдина причина створення тижневика. Як розповідає Стефан Качарай – президент Українського Народного Союзу, тогочасні лідери усвідомлювали важливість україномовного видання для українців народжених в Америці.

Стефан Качарай пригадує: “У той час нам хотілося, щоб люди були свідомі свого походження, щоб вони знали свою культуру, свої традиції, щоб не асимілювалися і працювали для української громади”.

Цю функцію “Український тижневик” виконує і зараз. У невеликій редакції працюють люди народжені вже у США. Матвій Дубас один із трьох редакторів газети.

Матвій Дубас вважає, що: “Особливість роботи в “Українському тижневику ” – це співпраця з іншими українцями. Цікаво дізнатися їхню думку про життя громади, порівняти тутешні події з тими, що відбуваються на Україні”.

Лариса Оприско вже три роки працює в “Українському тижневику” газетним дизайнером. У цій газеті, на відміну від інших видань, українці народжені у США, можуть знайти інформацію на зрозумілій їм мові, що недоступно в інших виданнях.

Лариса Орисько: “Із розвитком технологій, дедалі більше людей, особливо молоде покоління, для пошуку новин застосовує мережу Інтернет. Однак, “Український тижневик” висвітлює події під іншим кутом. Окрім того, тут є історії, яких в Інтернеті не знайдеш. Скажімо, розповіді про життя громади, статті про дитячі табори, місцеві події, інформація про найближчі наміри та плани. Саме цим “Український тижневик” і відрізняється”.

Одна з відмінностей “Українського тижневика” – це оперативна інформація з України, яку подають власні кореспонденти спеціально для американського читача. Цей тижневик був першим західним виданням, яке відкрило постійне представництво в Києві ще на початку 1991 року.

Сьогодні власкором у Києві працює Зенон Завада. Він народився в Америці і має досвід роботи в американських виданнях. В “Українському тижневику”, каже пан Зенон, панує абсолютна свобода слова, оскільки газета не залежить від комерційних спонсорів чи корпорацій.

Зенон Завада переконаний у тому, що: “Це унікальна газета, у якій є широка свобода слова, адже це видання належить українській громаді Америки”.

Наклад “Українського тижневика” – сім тисяч примірників щотижня, а спектр читачів надзвичайно широкий.

Пані Рома каже: “Нашим читачем може бути будь-хто: українець чи американець, політолог чи науковець – кожен, хто цікавиться подіями в Україні. Окрім цього є читачі, яких цікавить життя громади у різних регіонах США”.

Окрім Північної Америки та України, тижневик розповсюджують у багатьох країнах Європи. Є передплатники в Австралії, Індії, Пуерто Ріко, країнах Південної Америки.

І хоча Український Народний Союз підтримує видавництво англомовного “Українського тижневика” та україномовної газети “Свобода”, незабаром пріоритетнішими, мабуть, стануть електронні варіанти цих видань.

Як би час не змушував видозмінювати газету, її автори та видавці не планують зраджувати принципам, які були закладені ще сімдесят три роки тому. А саме – бути голосом України в американському суспільстві.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG