Спеціальні потреби

Найбільша кількість людей у світі гине від малої зброї


У світі чимало робиться для того, щоб скороти різноманітні види зброї - від ядерної, хімічної чи бактеріологічної до звичайної військової техніки: танків, бомбардувальників, або гармат.

Утім, стає дедалі яснішим, що найбільше люди гинуть від ручної зброї, продаж якої часто відбувається незаконним шляхом. ‘‘Світ наразі має в обігу 550 мільйонів одиниць вогнепальної зброї. Це означає, що кожна 12-та людина на планеті володіє зброєю. Питання у тому, як нам озброїти решту 11?’’ - це сцена із кінофільму «Збройовий Барон», який розповідає про брудний світ незаконної торгівлі вогнепальною зброєю. Головний герой стрічки - міжнародний торгівець зброєю, який заробляє великий капітал на продажу дешевої, виготовленої за радянських часів зброї корумпованим лідерам військових угруповань Африки. Фільм вийшов у прокат у вересні та відразу привернув увагу як широкого загалу так і аналітиків. Він отримав офіціальну підтримку Міжнародної Амністії, ведучої правозахисної організації, яка бореться проти незаконної торгівлі зброєю.

Колбі Ґудмен, який працює на Амнесті Інтернешнл у Нью Йорку, каже, що подібні фільми сприяють успіху роботи правозахисників: ''Стрічка наочно демонструє те, що ми намагаємось донести до загалу. Проблеми контрабанди, наскільки легко торгівці можуть обійти національні та міжнародні закони, продаючи зброю найбільш жорстоким військовим угрупованням та лідерам репресивних режимів''.

Рейчел Стол - аналітик Вашингтонського центру, що досліджує питання оборони говорить так: ''Обіг незаконного продажу малої зброї сягає мільярда доларів на рік. Деякі експерти кажуть, що це чверть об'єму законної торгівлі зброєю, або як дехто вважає - навіть половина. Покупцем може бути приватна особа, військове угруповання, бойовики, повстанські сили. Це може бути вулична банда чи уряд країни, які через міжнародне ембарго не можуть придбати зброю законно''.

Чорний ринок малої зброї став активно розвиватися після закінчення холодної війни, коли велика кількість зброї колишніх радянських республік раптово з'явилася у вільному продажі. Метью Шредер - менеджер проекту Моніторингу Зброї Американської Федерації Науковців каже, що ринок зброї буквально переповнений: ''Радянський Союз накопичив мільйони одиниць у таких республіках, як наприклад Україна, у разі, якщо десь у Європі розгорнуться військові дії. Коли Радянський Союз розпався, війська з республік були виведені, а зброя залишилась''. Експерт каже, що торгівці зброєю часто є приватними контрактниками, які тісно пов'язані із урядовими силовими структурами. Вони купляють зброю у крамницях, чи від корумпованих посадовців, а вже потім збувають її на чорному ринку.

Організації на зразок Міжнародної Амністії стверджують, що розповсюдження малої зброї сприяє ескалації конфліктів та посилює репресивні режими. Правозахисники кажуть, що кожного дня незаконно придбана зброя вбиває понад тисячу чоловіків, жінок та дітей. Крім того, стверджують експерти, розповсюдження зброї сповільнює кономічний розвиток країн та посилює бідність. Довготривале кровопролиття в Африці та інших частинах світу призвело до виникнення такого явища як дитина-солдат. За даними ООН, 300 тисяч дітей у світі озброєні пістолетами та кулеметами.

Рейчел Стол каже, що вже давно настав час для міжнародної спільноти втрутитись, адже спустошення, що їх принесли конфлікти після закінчення Холодної війни, приголомшують. ''Гадаю, що мільйони випадків порушень прав людини та геноцид, свідками якого був світ, усього цього можна було б уникнути, якщо б міжнародна спільнота вдалася до дій. Вкрай важливо, що країни нарешті сказали :«Це наш обов'язок - прослідкувати, що зброя, яку ми виробляємо та продаємо, використовується відповідально і законним шляхом''.

Боротьба із розповсюдженням малої зброї наразі є одним з пріоритетних завдань ООН. Перша зустріч міжурядової експертної групи ООН по боротьбі з незаконними операціями зі зброєю має відбутися наступного місяця.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG