Спеціальні потреби

Корупція розвинутих країн підриває економіку тих, що розвиваються


Корупція, яка процвітає у компаніях, що є найбільшими експортерами товарів на світовому ринку, підриває економічний потенціал в країнах, що розвиваються. Такого висновку у своєму переліку найбільш корумпованих країн за 2006 рік дійшла організація ''Трансепернсі Інтернешнл''.

Ця міжнародна неурядова група бореться проти корупції, і серед іншого публікує звіти, в яких викриває найбільш корумповані країни, де процвітають незаконний бізнес та хабарництво. Компанії країн на шляху розвитку, які є ведучими експортерами на світовому ринку, постійно практикують хабарництво. Про це заявляє ''Трансперенсі Інтернешнл'', яка проаналізувала результати опитування керівників компаній зі 125 країн. Найгіршою ситуація виявилася в Індії, Китаї та Росії. Опитані з Африки найбільш корумпованими назвали компанії з Франції та Італії. Представник офісу Трансперенсі у Франції Філіп Монтіньї каже, що французькі компанії намагаються наразі покращити свою заплямовану репутацію. ''Французькі компанії зараз реорганізовують свою систему управління та механізм ведення бізнесу, так щоб за міжнародні контракти не давалися хабарі'', - додає він.

Корупція наразі є гарячою темою. Випуск переліку найбільш корумпованих країн співпав із проведеною Головою Світового Банку Полом Вулфовіцем антикорупційною кампанією, яка призвела до замороження багатомільйонних контрактів та позик бідним країнам. За словами Філіпа Монтіньї, корупція в Африці є справжньою проблемою, відтак французькі компанії дедалі частіше віддають перевагу китайським партнерам. ''Африканський ринок досить невеликий, а рівень корупції високий. Корупція існує і в Китаї, однак там компанії витрачають багато коштів на боротьбу з нею. І оскільки ринок там набагато більший, ці вкладення окуповуються. Саме з цієї причини французькі компанії залишають Африку'', - говорить він.

Мексиканський активіст Едуардо Бохоркес ставить під сумнів здатність країн на шляху розвитку боротися із корупцією, коли великі закордонні компанії пропонують їм хабарі. Він говорить так: ''Через такий подвійний стандарт нам складно сказати нашим урядам «Будьте чесними, керуйтеся принципами», коли вони постійно знаходяться під тиском світового ринку та іноземних компаній''.

Гьюджетт Лабелль, президент ''Трансперенсі інтернешнл'' закликає уряди країн притягати до відповідальності міжнародні компанії, які на їхній землі практикують хабарництво: ''Будь-ласка, стежте за тим, що відбувається у вашій країні, і якщо ви маєте підозри, проведіть розслідування. Якщо насправді корупція має місце, притягніть винних до відповідальності. Інакше ви просто відвертаєтесь від проблеми і таким чином стаєте співучасником''. Мета звіту Трансперенсі не лише викрити та присоромити корумповані компанії. Однак, його висновки однозначні - фірми з Китаю, Росії та Індії мають найгіршу репутацію.

XS
SM
MD
LG