Спеціальні потреби

Український Детройт зберігає свою спадщину


Українські громади у Сполучених Штатах на початку минулого століття утворювались у великих містах з великою промисловістю, що означало наявність робочих місць для людей, які не дуже добре володіли англійською мовою. Місто Детройт вважається столицею американської автобудівної промисловості. Тож у місті та його околицях свого часу утворилась велика українська громада. У наші дні кількість українців тут значно зменшилась, але вони ведуть досить активне громадське життя.

Ось уже 20 років українці влаштовують Соняшниковий фестиваль у містечку Воррен на околицях Детройту. Організатори кажуть, що це найбільший етнічний фестиваль у штаті Мічiган. I, як підкреслює голова організаційного комiтету фестивалю Михайло Андряшко, для проведення такого заходу потрібно понад двісті добровольцiв:

«То є маса роботи, знайти двістi людей на три днi. А це не є на три дні. Це – майже на два тижні. То треба все приготовляти, варити, поскладати столи, приготовляти на їдження, на бар, на все. То бере щонайменше два тижні».

Фестиваль задуманий так, щоб привернуту увагу не лише українців. Окрім поширення української культури, цей захід є гарним способом заробити гроші. Щороку організатори фестивалю заробляють 30-50 тисяч доларів, які йдуть на потреби церков та приватної католицької школи Непорочного зачаття. Школа є гордістю місцевої громади, оскільки залишається єдиною повною українською середньою школою у США. При ній працює також суботня школа українознавства. Колишнiй львів’янин Сергій Пасішник викладає у школі вже вісім років:

«Ця школа допомагає американським українцям – i новоприбулим i тим, що уже кілька поколiнь тут - зберегти свою ідентичність. Громада дуже швидко занепаде і зникне без таких шкіл. Тому у кожному містi стараються пiдтримати те, що є. Підтримувати Рiднi школи чи принаймнi восьмирiчнi школи. Детройт має унікальний варіант, коли в одному приміщення працює дванадцятирiчна школа i ще i Рiдна школа в суботу».

Середня школа почала працювати при церкві Непорочного зачаття у містечку Гемтремк у 1959 році. Сама церква була побудована у сорок другому році і розмальована відомим у громаді художником Михайлом Дмитренком. З часом більшість українців залишили Гемтремк і школу перенесли до Воррену, де тепер сконцентроване громадське життя українців. Саме у Воррені працює український культурний центр, кілька банків-кредитівок. Є тут площа, на якій окрім фінансової установи розташовані офіси українських лікарів та художня галерея. У цьому ж районі побудовано один і будується ще один український житловий комплекс. Тут же діє унікальний будинок для людей похилого віку – Українське село.

Художниця та музикант Ірина Неганів знімає квартиру в Українському селі вже вісім років. «Тут близько є банк, близько - церква, близько - харчовий склеп. I тут є до якогось тепла причепитися, є де причепитися до когось, бо так би ми в чужому довкiллi розгубилися», - каже вона.

Українське село офіційно відкрило свої двері 1984 року. Ідея створити цю установу для українцiв похилого вiку виникла у середині п’ятидесятих рокiв у членів одного з місцевих відділів Союзу Українок Америки.

Марія Зарицька протягом шести років була членом ради директорів Українського села. Вона, зокрема, та Союз Українок, загалом, грають активну роль у житті української громади Детройту. Поміж чисельних досягнень місцевих українок - тисячі доларів, зібраних на допомогу сиротам в Україні. Керує цими жінками бажання допомогти Україні та своїй громаді.

«Мене мотивує праця в Союзi Українок тим, що мої батьки i інші члени української громади дали надзвичайний приклад своєю активністю, своєю працею, своєю завжди думкою про Україну i про продовження зацікавлення i праці в поколiннях», - сказала панi Зарицька.

З усіх компактних місць проживання українців у Сполучених Штатах громада Детройту та його околиць є однією з найбільших. Згідно з переписом населення 2000 року, загалом у штаті Мічиган нараховувалось понад сорок шість тисяч українців. Переважна більшість з них знаходиться у районі Детройту. Однак ця цифра не враховує нелегальних іммігрантів. Окрім того за шість років громада поповнилась іммігрантами четвертої хвилі. Про вплив української громади на місцеве життя говорить той факт, що виборча кампанія губернатора штату Мічiган вважала за потрібне відвідати Соняшниковий фестиваль аби безпосередньо поспілкуватись з виборцями. На цей триденний фестиваль щороку збирається до 20 тисяч людей. Місцеві українці змогли вдало скористатися економічними можливостями, які надає Америка, аби зберiгати свою спадщину.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG