Спеціальні потреби

В Україні обговорюють заяви Януковича


В Україні триває бурхливе обговорення заяв прем`єр-міністра Януковича в Брюсселі. Партія регіонів вітає намір свого лідера відмовитись від Плану дій щодо здобуття членства в НАТО. “Наша Україна” звинувачує главу уряду в порушенні Універсалу національної єдності. А в експертному середовищі кажуть, що в Україну повертаються часи зовнішньополітичної невизначеності.

Універсал не зобов`язував його підтримувати План дій щодо членства в НАТО. Так пояснив Віктор Янукович, ще перебуваючи в Брюсселі, свою заяву про неготовність України приєднатися до Плану дій.

Заява наробила шарварку в українському політикумі. Крок прем`єра активно коментують і прихильники, і опонентки. Партія регіонів привітала вчинок свого лідера. Брюссельські заяви є “свідченням вірності курсу, який був визначений у нашій виборчій програмі”, -- сказав журналістам у кулуарах Верховної Ради регіонал Євген Кушнарьов. Що ж до необхідності дотримуватись підписаного Універсалу, то на думку депутата, його тези надто нечіткі, і кожна сторона бачить у них своє.

“Наша Україна” обурена. У виданій заяві блоку йдеться про пряме порушення Януковичем політичних домовленостей, зафіксованих в Універсалі національної єдності.

У європейській столиці прем`єр мав заявити протилежне – він їхав туди з директивою подати Брюсселю сигнал про готовність України приєднатися до Плану дій. Про це повідомив на брифінгу в секретаріаті президента радник глави держави з юридичних питань Микола Полудьонний. А міністр закордонних справ Борис Тарасюк підкреслив, що відповідно до Конституції, зовнішню політику держави визначає президент, тоді як глава уряду позбавлений таких повноважень. Під час прямої телефонної лінії в Кабінеті Міністрів Тарасюк нагадав також, що Верховна Рада підтримала вступ до НАТО і Євросоюзу і що за відповідний закон проголосувала фракція Партії регіонів у повному складі.

Наслідком брюссельських заяв головного регіонала є втрачена можливість, на що так сподівалася Україна, приєднатися до Плану дій вже цієї осені на ризькому саміті НАТО, -- з жалем констатує міністр закордонних справ. Водночас як він запевняє, зовнішній курс України не зміниться. На цьому наголосив також на брифінгу в п`ятницю міністр оборони Анатолій Гриценко:

«Я хочу ще раз заявити: Міноборони виконувало, виконує зараз і надалі буде виконувати План дій щодо набуття членства в альянсі. Незалежно від того, були зроблені чи не були зроблені ті чи інші заяви в ході того чи іншого візиту. Тому що цього вимагає законодавча база, цього вимагають директиви-розпорядження президента, який за Конституцією здійснює креівництво цією сферою і визначає директиви. І ми далі будемо це робити. Більше того, я хочу сказати, що План дій щодо набуття членства буде виконувати уряд Януковича, всі міністри, всі віце-прем`єри і особисто прем`єр».

А тим часом в українському експертному середовищі заговорили про повернення України до часів зовнішньополітичної невизначеності і хитань. Як каже експерт з Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко, зовнішньополітичний вектор, за Конституцією, звичайно ж, визначає президент, проте він не настільки всесильний, щоб цей поступ був послідовним:

«Відбувається очевидна конкуренція двох політичних фігур, двох політичних таборів, двох концепцій розвитку України, двох стратегій, двох моделей стратегічного вибору... Ми бачимо, що прем`єр Янукович має значну силу і владу в країні. Зрозуміло, що такі питання, як інтеграція в ЄС чи інтеграція в НАТО це лише в меншій мірі є питання суто зовнішньополітичні. Без внутріполітичного забезпечення цього курсу він ніколи не може бути успішним. Тому навіть якщо ми дійдемо висновку, що Президент контролює зовнішньополітичний курс, але при цьому уряд буде дотримуватись дещо інших позицій, то цей зовнішньополітичний курс просто буде існувати як паралельна реальність… Це не просто конкуренція в зовнішній політиці, це конкуренція за те, хто є головним, хто визначає стратегічний курс держави».

А між тим завершилася зустріч Президента Ющенка з прем`єр-міністром Януковичем за результатами поїздки глави уряду в Брюссель. Результати наразі невідомі. Як повідомляють інформаційні агенції, заява глави держави очікується.

XS
SM
MD
LG