Спеціальні потреби

Про українські студії у Стенфордi


У кількох провідних університетах США та Канади працюють програми українських досліджень, які дають змогу студентам ближче ознайомитися з Україною, а українським науковцям - провести дослідження у Північній Америці. Одна з наймолодших програм діє в Стенфордському університеті, що у Каліфорнії. Докладнiше про це - в наступному вiдео-сюжетi.

Стенфордський університет - один з найпрестижніших вищих навчальних закладів у Сполучених Штатах. Саме тут перед тим, як переїхати до Вашингтону, викладала нині діючий державний секретар США Кондоліза Райс. Українська програма Стенфорду досить молода і невелика. Однак останні події в Україні, зокрема помаранчева революція, привернули увагу до України стенфордських студентів, які приїжджають сюди вчитися з усього світу.

Нащадок українських іммігрантів - бельгійський бізнесмен Бенуа Плеска приїхав до Стенфорду для підвищення кваліфікації. Останні п’ятнадцять років він успішно працював у Румунії, тепер планує займатися бізнесом в Україні. Українська програма дає йому можливість підготуватися до приїзду на батьківщину пращурів:

«Українська програма в Стенфорді дає можливість вивчити мову. Я ніколи не вчив українську, хоча моя родина з України. То ж я подумав, що перед тим, як їхати в Україну було б цікаво скористатися можливостями Стенфорду і вивчити трошки українську».

Українську мову в Стенфорді викладає Леся Джарбо, яка є координатором програми. За її словами, студенти Стенфорду почали особливо активно цікавитися Україною після осені дві тисячі четвертого року:

«Після помаранчевої революції дуже збільшився інтерес до України. Випускники Стенфордського університету із ступенями в економіці хочуть запровадити бізнеси в Україні, тому знання української мови для них принципове».

Українська програма існує при центрі Російських та східно-європейських досліджень. Керує нею Ненсі Колман, професор історії Стенфордського університету. Програма комплексна і не обмежується курсами мови, - каже вона:

«Наша мета - допомогти американським студентам більше дізнатися про Україну у контексті вивчення сучасної політики або у процесі вивчення європейських чи східно-європейських культур та народів».

Існує програма на кошти університету та пожертви української громади.

Американський бізнесмен українського походження Юрій Фещенко-Чопівський живе і працює у столичному Вашингтоні на протилежному від Стенфорду боці Америки. Він - один зі спонсорів української програми при Стенфордському університеті:

«Стенфордський університет дуже престижний, випускає дуже багато впливових лідерів суспільства. Я просто вважаю, що і для України, і для майбутнього блага України дуже важливо, щоб оці нові покоління американських лідерів, щоб вони як частинку, принаймі, свого виховання і своєї освіти, мали якесь поняття, бажано позитивне поняття, про Україну».

На думку Юрія Чопівського, позитивним є також те, що програми в Стенфорді та інших навчальних закладах США та Канади надають можливість українським науковцям набути досвіду та провести дослідження у Північній Америці. Пан Чопівський каже, що бачить результати роботи подібних програм, і лише жалкує, що їх мало:

«Результат відчувається на рівні вишколення нових молодих науковців, наданні їм можливості бачити світ з іншої сторони. Багато тепер американських науковців, які користуються великим впливом серед наукових і політичних кіл, вони тепер дуже позитивно висловлюються щодо України. Без таких центрів навряд чи вони б вони мали такі знання, такі точки зору і так би висловлювались. Вони б могли дуже легко потрапити під вплив москво-центристської школи».

Лише цього року працівники української програми організували і провели вісім загальних лекцій у Стенфорді за участю відомих істориків, політологів, науковців та дипломатів, таких як посол України в США Олег Шамшур. Завданням на найближчий час куратори програми поставили зібрати достатньо коштів, аби затвердити статус програми українських досліджень при Стенфордському університеті. У планах також створити посаду тимчасового професора українознавства, яку б згодом можна було перетворити на постійну.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG