Спеціальні потреби

Прогнозується нова «газова війна» між Києвом та Москвою


Німецька Франкфуртер Альгемайне пише, що невдовзі між Києвом і Москвою може спалахнути нова «газова війна,» аналогічна до січневої. Причина-заява менеджерів Газпрому про перегляд цін на газ для України на початку липня. Заступник голови правління газового велета, Мєдвєдєв, заявив про це в інтерв’ю Галицьким контрактам. Ця акція, за його словами, передбачена в угоді між обома країнами, укладеної четвертого січня. Ринкова ціна, додав він, складає двісті тридцять доларів за тисячу кубів. Ющенко уважає, пише німецький часопис, що це зависока ціна, і Україна її не потягне. Угода ж підписана на п’ять років, і жодна із сторін не може її змінити одноосібно. Така позиція українців.

Франкфуртер Альгемайне зазначає, що навіть дев’яносто п’ять доларів за тисячу кубів були для української економіки відчутним ударом. Світовий банк зменшив прогноз зростання українського ВВП на цей рік з трьох з половиною-п’яти відсотків до півтора-трьох з половиною. Реально виглядає, що це буде два відсотки. Особливо складне становище у компанії НАК Нафтогаз. Вона не рекомендувала керівництву перерозподілити підвищення цін на газ між приватними бюджетами і державними організаціями. Можлвио, це було зроблено, щоб не псувати позиції НУ перед виборами, але встановлення мінімальної у Європі ціни на газ у тридцять сім доларів боляче вдарило по Нафтогазу: його борги перед РУЕ досягли півмільярда доларів.

Намір підняти ціну на газ для України до двохсот тридцяти доларів, нагадує Франкфуртер Альгемайне, вперше висловив Путін у розпал газового конфлікту. Відтоді він дає Газпрому зелене світло для підняття цінової планки. А якщо хтось жаліє українську економіку, каже Путін, той хай і субсидує її, як це робила Росія. Контури нового раунду газової війни проступили досить очевидно, зазначає часопис. Однак вимога Росії до України «гроші на бочку!» може налякати європейців. Зокрема, тим, що в газосховищах України практично немає газу. У випадку газового протистояння Москви і Києва вся Європа може відчути мороз на власній шкурі. Чи дійде до нового загострення газового конфлікту залежить великою мірою від переговорів між Газпромом і Туркменбаші наступного тижня. Ніязов вже оголосив про підвищення ціни з шістдесяти п’яти до ста двадцяти п’яти доларів. РУЕ обов’язково підвищить ціну для України, яка не має жодного впливу на результати переговорів в Ашхабаді і до того ж заборгувала йому за нафту.

А Чорномирдін прямо натякнув, що якби стосунки з Москвою були кращими, а частину своєї газорозподільчої системи Київ віддав би Газпрому, то цих проблем просто не існувало б, пише Франкфуртер Альгемайне.

XS
SM
MD
LG