Актуально
- Аня Дидик
Коаліційнi переговори - останнi новини
В Україні тривають коаліційні переговори. До кінця цього тижня, згідно з Конституцією, має бути сформована парламентська коаліція. Якщо такої до цього термiну не буде, президент має право розпустити парламент. Сьогодні переговори про коаліцію тривали у різних форматах. Про це з нашою київською кореспонденткою Вiкторiєю Сюмар розмовляла Аня Дидик.
АД: Вікторіє, хто з ким веде переговори про коаліцію?
ВС: Насправді з ранку було повідомлення про те, що Наша Україна готова перейти від консультацій до переговорів з Партією регіонів про створення парламентської коаліції. Однак у другій половині дня ‘коаліція’ зібралася у рамках помаранчевої трійки – Наша Україна зустрічалася з СПУ та БЮТом. Там ніби доопрацьовувалися всі нюанси, всі суперечності угоди. Однак, за останньою інформацією, яка з’явилася після завершення цих помаранчевих консультацій, Юлія Тимошенко заявила, що завтра на стіл Президенту покладуть два варіанти коаліційної угоди. Один передбачатиме коаліцію у рамках Нашої України та Партії регіонів, а другий – у рамках помаранчевої трійки. За словами самої Тимошенко, різниці між цими угодами мінімальні. Власне кажучи, різниця, очевидно, буде у кадрах – хто які посади займатиме.
АД: Які основні неузгодженості для створення помаранчевої коаліції існують сьогодні?
ВС: Як сьогодні, власне, говорили переговорщики, залишилися деякі неузгоджені позиції стосовно НАТО. Як відомо, жорстко проти цього виступають соціалісти, і чи поступляться вони такою своєю непримиренною позицією проти вступу України до НАТО - поки що невідомо. А сама Юлія Тимошенко виступає проти іншої позиції, на якій наполягає Наша Україна – це урядові комітети. Власне передбачається, що будуть створені спеціальні урядові комітети і вони готуватимуть рішення. Очевидно, ці урядові комітети активно співпрацюватимуть з парламентом і з секретаріатом. Тимошенко каже, що це зайвий інструмент, який позбавляє прем’єра впливу на міністрів. Тому, вона каже, що не допустить такого тіньового комітету в українському уряді. Ще одна була суперечка щодо права президента призначати міністра внутрішніх справ, хоча це, згідно Конституції, є правом парламентської коаліції. Однак, зійшлися на тому, що паралельно буде створене національне бюро розслідувань і його глава призначатиметься парламентом.
АД: Сьогодні була інформація про те, що Партія регіонів готова віддати посаду прем’єра Нашій Україні у разі створення відповідної коаліції. Що відомо з цього приводу?
ВС: Відомо тільки те, що сьогодні лідер Партії регіонів Віктор Янукович давав Інтернет-конференцію. Коли його прямо про це запитали, він відповів, що “ми усвідомлюємо необхідність компромісу у цій справі”. Інакше кажучи, Партія регіонів готова поступатися у принциповому питанні – кому належатиме крісло прем’єра. Чи тій політичній силі, яка посіла перше місце, а це, звичайно, Партія регіонів, чи іншій політичній силі? Фактично, Янукович натякнув, що вони готові поступитися цим кріслом, хоча прямо про це не сказав. Однак, його одно партієць Тарас Чорновіл заявив, що ця позиція ще не є остаточно узгодженою і його партія має абсолютно принципове право на прем’єрське крісло. Отже, все вирішуватиметься завтра, коли, власне, ці дві угоди будуть у президента. Президент також планує зустрічі з лідерами парламентських фракцій. Очевидно, що завтра можливі якісь новини з цього приводу.
Всі новини дня
У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео
У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.
- Голос Америки
Байден: ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана

Президент США Джо Байден у суботу піздно ввечері підписав законопроект про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Палати представників Кевіном Маккарті, не включає додаткового фінансування для України.
«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.
Сенат проголосував за ухвалення тимчасового фінансування за 3 години до того, як припинення роботи федерального уряду о 12:01 набуло б чинності, повідомляє CNBC.
Законопроєкт дозволяє уряду залишатися відкритим протягом 45 днів, що дає Палаті представників і Сенату більше часу для затвердження фінансування уряду.
Раніше в суботу Палата представників проголосувала 335 голосами проти 91 за ухвалення тимчасового фінансування. У понеділок Палата представників відновить свою роботу.
Як повідомляв раніше Голос Америки, в уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але так званий "шатдаун" мав би вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.
"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли йдеться про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.
- Голос Америки
Дипмісії країн світу привітали Україну із Днем захисників та захисниць і вшанували пам'ять загиблих героїв

Україна відзначає День захисників і захисниць. Президент Володимир Зеленський у привітанні подякував "всім, хто зміцнює нову й величну історію свободи для України та українців, волі на покоління", й додав: "Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи".
Участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України взяв і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. "Сьогоднішній День захисника України є свідченням героїчної боротьби українського народу за свою свободу проти варварської загарбницької війни Росії", - написав він.
До привітань приєднались дипломатичні місії країн світу у Києві.
"Ми вшановуємо героїв, які принесли найбільшу жертву, ветеранів, які служили вашій країні, і тих, хто продовжує боротися", - написала у мережі Х посолка США Бріджит Брінк.
Британський посол у Києві Мартін Гарріс сказав, що "Велика Британія пишається дружбою з Україною" і додав, що героїчна боротьба українців "є натхненням для британців і для всього світу".
Німецька дипмісія у Києві твітує: "Слава кожному і кожній, хто захищає Україну, бореться за наші спільні цінності, спільне майбутнє, за безпеку світу. Світла пам'ять загиблим героям. Дякуємо за захист і збережені життя! твердо стоїть разом з вами і продовжить надавати необхідну підтримку".
Канадські військовики, залучені у програму Operation Unifier для підготовки українських сил, також віддали честь захисникам України.
"Ми стали свідками їхньої відданості навчанню. Їхня здатність засвоювати величезний обсяг інформації за короткий час вражає. Захисники України, ви маєте нашу підтримку та повагу", - сказали представники армії Канади.
"Слава і честь відважним захисникам України, завдяки яким ми можемо бути тут увесь цей час, - твітує посольство Естонії в Україні. -
Вічна вдячність тим, хто пожертвував своїм життям, захищаючи суверенітет України, та щирі співчуття тим, хто втратив своїх близьких через російську війну в Україні".
- Голос Америки
Кубраков: 3 суховантажі вийшли з портів Одещини, ще 5 готуються до завантаження зерном

З портів Чорноморськ і Південний вийшли три судна з зерном і залізною рудою, а ще п'ять суховантажів очікують швартування в портах для завантаження, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
"Балкери Azara, Ying Hao 01, Eneida (під прапорами Ліберії та Палау) за допомогою тимчасового коридору, встановленого ВМС України, експортували 127 тисяч тонн агропродукції та залізної руди", - написав він у мережі Х і додав: "Балкери Olga, Ida, Danny Boy, Forza Doria, New Legacy збираються експортувати майже 120 тисяч тонн українського зерна до Африки та Європи".
Водночас у ніч проти 1 жовтня Повітряні сили ЗСУ повідомили, що група ударних безпілотників РФ прямувала в напрямку Білгород-Дністровського району Одеської області. Також російська армія масовано атакувала дронами-камікадзе Черкаську область, внаслідок чого загорівся склад із зерном.
Масово атакувати зернову й портову інфраструктуру України Росія почала із середини липня після одностороннього виходу із Чорноморської зернової угоди, що дозволяла експортувати українське збіжжя морем.
У серпні Україна оголосила про так звані тимчасові гуманітарні коридори до заблокованих РФ українських чорноморських портів, й відтоді окремі суховантажі почали вивозити збіжжя та іншу продукцію із портів Одещини.
Як повідомляв Голос Америки, в ООН заявляли, що хоча організація не бере участі в переміщенні цих суден, але вітає "всі зусилля щодо відновлення нормальної торгівлі, особливо життєво важливими продовольчими товарами, які допомагають... стабілізувати глобальні продовольчі ринки".
- Радіо Свобода
- Голос Америки
Делегація МВФ розпочинає зустрічі з представниками влади України

Від 1 жовтня команда Міжнародного валютного фонду розпочинає зустрічі з представниками української влади, йдеться в заяві постійного представника МВФ в Україні Ваграма Степаняна.
Команду очолюватиме заступниця директора Європейського департаменту МВФ Ума Рамакрішнан.
«Діалог високого рівня фокусуватиметься на перспективних заходах та викликах у контексті програми розширеного фінансування (EFF), що її реалізує Україна за підтримки МВФ», – додав постійний представник МВФ.
Міжнародний валютний фонд схвалив 31 березня чотирирічну програму розширеного фінансування для України на суму 15,6 млрд доларів. Програма становить частину пакета міжнародної підтримки з загальною вартістю 115 млрд доларів. Влада України, зі свого боку, має реалізувати 19 структурних маяків для продовження фінансування.
У рамках програми МВФ виділив перший транш у розмірі 2,7 млрд доларів у квітні. Ще один транш у розмірі 890 млн доларів було виділено вже в червні. Наступний очікується восени, після другого перегляду програми місією МВФ.
Як раніше повідомляв Голос Америки, міністерка фінансів США Дженет Єллен назвала програму МВФ «критично важливою для впровадження реформ та стабілізації економіки» України.
Раніше в українському уряді заявляли, що очікують від МВФ у 2024 році траншів на суму 5,4 мільярда доларів.
Влітку Рада директорів МВФ завершила перший перегляд програми розширеного фінансування для України і схвалила негайне виділення їй другого траншу в близько 890 мільйонів доларів. Повідомлялося, що кошти направлять на підтримку бюджету. Другий перегляд програми очікується у жовтні.
Як раніше повідомляв Голос Америки, боротьба з корупцією залишається одним із пріоритетів українського уряду, і МВФ очікував у вересні законодавчих кроків з боротьби з відмиванням коштів, а також заходів із зміцнення незалежності антикорупційної прокуратури.
Форум