Спеціальні потреби

Коаліційнi переговори - останнi новини


В Україні тривають коаліційні переговори. До кінця цього тижня, згідно з Конституцією, має бути сформована парламентська коаліція. Якщо такої до цього термiну не буде, президент має право розпустити парламент. Сьогодні переговори про коаліцію тривали у різних форматах. Про це з нашою київською кореспонденткою Вiкторiєю Сюмар розмовляла Аня Дидик.

АД: Вікторіє, хто з ким веде переговори про коаліцію?

ВС: Насправді з ранку було повідомлення про те, що Наша Україна готова перейти від консультацій до переговорів з Партією регіонів про створення парламентської коаліції. Однак у другій половині дня ‘коаліція’ зібралася у рамках помаранчевої трійки – Наша Україна зустрічалася з СПУ та БЮТом. Там ніби доопрацьовувалися всі нюанси, всі суперечності угоди. Однак, за останньою інформацією, яка з’явилася після завершення цих помаранчевих консультацій, Юлія Тимошенко заявила, що завтра на стіл Президенту покладуть два варіанти коаліційної угоди. Один передбачатиме коаліцію у рамках Нашої України та Партії регіонів, а другий – у рамках помаранчевої трійки. За словами самої Тимошенко, різниці між цими угодами мінімальні. Власне кажучи, різниця, очевидно, буде у кадрах – хто які посади займатиме.

АД: Які основні неузгодженості для створення помаранчевої коаліції існують сьогодні?

ВС: Як сьогодні, власне, говорили переговорщики, залишилися деякі неузгоджені позиції стосовно НАТО. Як відомо, жорстко проти цього виступають соціалісти, і чи поступляться вони такою своєю непримиренною позицією проти вступу України до НАТО - поки що невідомо. А сама Юлія Тимошенко виступає проти іншої позиції, на якій наполягає Наша Україна – це урядові комітети. Власне передбачається, що будуть створені спеціальні урядові комітети і вони готуватимуть рішення. Очевидно, ці урядові комітети активно співпрацюватимуть з парламентом і з секретаріатом. Тимошенко каже, що це зайвий інструмент, який позбавляє прем’єра впливу на міністрів. Тому, вона каже, що не допустить такого тіньового комітету в українському уряді. Ще одна була суперечка щодо права президента призначати міністра внутрішніх справ, хоча це, згідно Конституції, є правом парламентської коаліції. Однак, зійшлися на тому, що паралельно буде створене національне бюро розслідувань і його глава призначатиметься парламентом.

АД: Сьогодні була інформація про те, що Партія регіонів готова віддати посаду прем’єра Нашій Україні у разі створення відповідної коаліції. Що відомо з цього приводу?

ВС: Відомо тільки те, що сьогодні лідер Партії регіонів Віктор Янукович давав Інтернет-конференцію. Коли його прямо про це запитали, він відповів, що “ми усвідомлюємо необхідність компромісу у цій справі”. Інакше кажучи, Партія регіонів готова поступатися у принциповому питанні – кому належатиме крісло прем’єра. Чи тій політичній силі, яка посіла перше місце, а це, звичайно, Партія регіонів, чи іншій політичній силі? Фактично, Янукович натякнув, що вони готові поступитися цим кріслом, хоча прямо про це не сказав. Однак, його одно партієць Тарас Чорновіл заявив, що ця позиція ще не є остаточно узгодженою і його партія має абсолютно принципове право на прем’єрське крісло. Отже, все вирішуватиметься завтра, коли, власне, ці дві угоди будуть у президента. Президент також планує зустрічі з лідерами парламентських фракцій. Очевидно, що завтра можливі якісь новини з цього приводу.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG