Спеціальні потреби

Соціологи: Україна крокує до демократії


За два останні роки в Україні побільшало демократії. Принаймні так вважають самі українці. Такий висновок зробили соціологи центру “Демократичні ініціативи”. За десятибальною системою громадяни оцінюють рівень розвитку демократичних інститутів на п'ять з половиною балів. Порівняно з останнім роком президентства Леоніда Кучми цей показник зріс на один пункт, каже соціолог Ірина Бекешкіна. За її словами, найбільший прогрес в оцінці умов діяльності мас-медіа. Та й довіряти їм українці стали значно більше:

“Все ж таки люди оцінюють ситуацію в Україні скоріше як демократію, ніж як диктатуру. І це статистично значний шлях за два роки. Другий такий парадоксальний висновок: що стосується задоволення тим, як демократія функціонує в Україні, то ця цифра пракитично не змінилася з 2004 року. Тобто демократії у нас стало більше, але нею незадоволені.”

Свою незадоволеність демократією в Україні люди пов'язують із діяльністю судів і правоохоронних органів, зауважує Бекешкіна. Їх і надалі вважають корумпованими структурами. Кажуть – лише начальство та багатії відчувають себе по-справжньому захищеними від свавілля суддів, прокурорів та міліціонерів.

Ставлення населення до правоохоронних органів значно погіршилося за останні півроку. Рівень недовіри до них значно переважає. Єдиною втіхою для них може бути лише те, що таке ж критичне ставлення громадяни до всіх органів державної влади. Погіршується баланс недовіри до Президента та уряду. У Верховної Ради він залишається стабільно поганим.

Не таланить і українським політикам – як опозиційним, так і провладним. З підозрою до них ставиться значно більше людей, ніж із симпатією. І тих, хто розчаровується, стає дедалі більше. Хоча соціологи попереджають - розпуск Верховної Ради та перевибори проблему не вирішать. Адже склад нового парламенту майже не зазнає змін. Тривідсотковий бар'єр зможуть подолати ті ж п'ять політичних сил. Та й аутсайдери березневих перегонів втратили значну частину своїх прихильників, каже керівник соціологічної служби Олександр Вишняк:

“Електоральна поствиборча ситуація суттєво, поки що, не відрізняється від тієї, яка була в березні. Фактично, якби вибори відбулися зараз, то з точністю 2-3% вони би повторили ті результати, які були в березні. Тому що, по-перше, масова свідомість змінюється досить повільно. А по-друге, після виборів ніхто різких рухів не робив.”

Втім соціологи кажуть, електорат Партії регіонів та Блоку Наша Україна може несприйняти ймовірне створення коаліції за їхньою участю. Особливе розчарування можуть відчути виборці Західної України. Втім, є у соціологів і приємні новини. Все більше українців оцінюють свій матеріальний стан як середній та добрий. Також все більше людей готові особисто брати участь в громадських обговореннях важливих для життя країни проблем.

XS
SM
MD
LG