Спеціальні потреби

Жваво коментують недалекий самiт ГУАМ


У Києві готуються до саміту ГУАМ. Об`єднання чотирьох держав – Грузії, України, Азербайджану і Молдови має стати міжнародною організацією, в якій країни-учасниці вбачають альтернативу СНД. Очiкувану подiю жваво коментують в Українi.

«ГУАМ – організація за демократію та економічний розвиток». Рекламні щити з такою назвою з`явились на вулицях Києва. Наприкінці травня в українській столиці пройде саміт, на якому ситуативне колись об`єднання чотирьох країн – Грузії, України, Азербайджану і Молдови – перетвориться на повноцінну міжнародну регіональну організацію. Цей факт надихає українських дипломатів на ліричні коментарі. Говорить заступник міністра закордонних справ Андрій Веселовський:

«Як ви ото ходите з дівчиною, кілька місяців, навіть кілька років, а потім побралися. Ми, чотири країни ГУАМ, ходили одне з одним майже 10 років. І шукали цей момент, коли відчули, що наші почуття такі серйозні, випробувані, і варто нам побратися».

Необхідність такого «шлюбу» політологи пояснюють структурними змінами, що відбулися на пострадянському просторі. Говорить директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця:

«Всі ці роки після розпаду Радянського Союзу в цьому пострадянському просторі домінувала одна орзанізація – Співдружність незалежних держав. Сьогодні ця організація, на мій суб`єктивний погляд, уже не відповідає вимогам часу. З іншого боку, ми бачимо, що ця організація уособлює в собі переважно інтереси Російської Федерації. В той же час існують інші інтереси».

Найперші проблеми, до вирішення яких візьметься ГУАМ – забезпечення каспійською нафтою та пошук альтернативних джерел постачання газу. На саміті планують також домовитись про нові транспортні коридори, спрощену торгівлю, про те, як разом протистояти оргзлочинності. Спільні інтереси є не тільки в економічній та безпековій сферах. Поєднувати свої зусилля країни ГУАМ будуть також в утвердженні на своєму просторі демократичних цінностей. І знову Григорій Перепелиця:

«Фактично сьогодні СНД перетворюється в Співдружність авторитарних режимів. І країни, в яких відбувається становлення демократичних систем, особливо це відчутно в Грузії і в Україні після революції троянд і помаранчевої революції, безумовно, нова політична система потребує відповідно адекватних зовнішньополітичних відносин».

Водночас як стверджують політологи, поява ГУАМ як міжнародної регіональної організації жодною мірою не означатиме ослаблення співпраці з Росією. На двосторонніх відносинах, нагадують експерти, участь в тій чи іншій регіональній організації не позначається, і Російська Федерація залишиться для України найбільшим торговельним партнером.

Вдихнути нове життя в стару ідею ГУАМ допоможуть Сполучені Штати. Американська сторона надала сприяння в підготовці протоколу про спрощення торгівлі, який підпишують на саміті в Києві, а на саму зустріч 22-23 травня прибуде делегація Держдепартаменту. США фінансують й інший проект – створення віртуального Інтернет-центру ГУАМ, що дасть змогу чотирьом країнам оперативно обмінюватись інформацією про оргзлочинність і наркотрафік. Агентство США з міжнародного розвитку профінансувало також аналітичну підтримку становлення організації. Експертів для «мозкових штурмів» залучатиме Фонд Євразія разом з Інститутом зовнішньої політики. Говорить віце-президент фонду Євразія Олексій Гарань:

«В чому ми бачимо сутність цього проекту.... Ми зацікавлені, щоб діяльність, сам процес інституційного розвитку нової організації був прозорий, відповідав міжнародним стандартам, щоб громадськість була достатньо поінформована...», -- зазначив Олексiй Гарань.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG