Спеціальні потреби

За минулий рік в світі загинуло 59 журналістів


Більшість з них були вбиті навмисне, - в такий спосіб їх змусили замовкнути. Учора їхніми іменами поповнився список, викарбуваний на журналістському меморіалі ''Форум Свободи'', що в штаті Вірджинія, де вже викарбувані імена таких українських журналістів як Георгій Ґонґадзе, Тарас Процюк та Ігор Александров.

Все це є свідченням того, що давати коментарі на теми: війна, злочинність чи корупція стає все небезпечніше. На меморіалі імена понад 1600 журналістів, які загинули виконуючи свій професійний обов'язок. Перший інцидент датований 1812 роком. А найновіші 400, тобто 4 частина усіх трагедій, сталися за останні 11 років, - говорить Джо Уршелл, виконавчий директор вашингтонського музею новин.

Одним з таких журналістів був Стівен Вінсент. Він спеціалізувався на мистецьких темах аж поки не став свідком тератак у 2001 році на Всесвітній Торговельний Центр у Нью-Йорку. Того дня він вирішив стати військовим кореспондентом та поїхав у якості позаштатного репортера до Басри. Його застрелили в серпні минулого року, незабаром після написання замітки про те, що саме місцева поліція відповідальна за чисельні убивства в цьому іракському місті. Після його смерті вдова Вінсента - Ліса Рамачі-Вінсент сказала таке: «Я хочу, щоб Стівена пам'ятали як дійсно сміливу та мужню людину, яка свідомо йшла на ризик. Він знав про небезпеку. Він визнавав це в розмовах зі мною та іншими, утім сам нею нехтував. Він не бажав іти на поступки терористам і виконав свій обов'язок ціною власного життя».

Сміливість проявив і власник мексиканської газети Рауль Ґібб Ґуерреро. Його спочатку попередили, а відтак застрелили за публікації про причетність уряду до наркоконтрабандистів. В Сієра Леоне редакторові Гаррі Янсане брутально відбили нирки. Його вбито за публіцистичні коментарі проти уряду. У Росії нападники автоматними чергами відібрали життя Маґомедзадіґа Варісова, активіста політичної опозиції республіки Дагестан. А звукооператора знімальної групи Валіза Халіда застрелили, коли він разом з колегами їхав на місце сутички в Багдаді. Третина минулорічних трагедій з журналістами припадає на Ірак. Загалом у цій країні за три роки бойових дій загинуло 74 журналісти. Для порівняння нагадаємо, що за всі 6 років Другої Світової війни, на всіх фронтах загинуло 69 військкорів. Президент телемережі «Ей-Бі-Сі Ньюз» Дейвид Вестін говорить про це так: - «Дивлячись на цю приголомшуючу статистику, ми віддаємо цим людям належне пам'ятаючи, що навіть у 2006-му журналісти гинуть не лише в Іраку, а й в таких країнах як Філіппіни, Росія і Колумбія».

Минулого року журналісти загинули в понад 20 країнах світу за вийнятком таких континентів, як Австралія і Антарктика. «І тому, - каже Дейвид Вестін - настільки важливо вшановувати тих, хто часом ціною власного життя висвітлює важливі суспільні події».

XS
SM
MD
LG