Спеціальні потреби

Україна розробляє нову енергостратегiю


Україна планує суттєво збільшити видобування вугілля та генерацію електроенергії на атомних станціях. Такі положення містяться у Енергетичній стратегії країни, яку сьогодні представили урядовці. Документ розрахований на 25 років і передбачає поступове скорочення імпорту енергоносіїв та заміну їх на вітчизняні види палива. Урядовці вважають, що за два-три роки українські споживачі мають перейти на світові ціни на енергоресурси.

Споживання енергоресурсів в Україні зросте майже наполовину. Такий прогноз лежить в основі Енергетичної стратегії на наступні 25 років, яку розробив уряд. Більше енергії знадбиться для зростання потужностей економіки. Документ дає відповідь, де братимуть необхідні ресурси. Міністерство палива та енергетики пропонує поетапне збільшення долі тих галузей, ресурси яких видобуваються в самій Україні. З цією тезою погоджується й президент Ющенко:

«Прийшов час, який змушує нас осмислити погляди і зробити іншу оцінку використання можливостей вугільної промисловості в українській енергетиці на найближчі роки. Прийшов час можливо по іншому подивитися на перспективи розвитку ядерної енергетики».

Віктор Ющенко каже, що стратегія стала узагальненням розробок різних урядів, які працювали над документом останні 6 років. Він передбачає зробити Україну учасником міжнародих оптових ринків енергоносіїв, в першу чергу електроенергії. Згідно з планом, на українських АЕС має з`явитися 20 нових реакторів. Для них добуватимуть майже в 7 разів більше урану, ніж нині.

Задоволений планами міністр вугільної промисловості країни Віктор Тополов. Якщо урядові плани здійснюватимуться, каже він, десятки тисяч українських шахтарів матимуть роботу:

«Загальний обсяг запасів вітчизняного вугілля - близько 117 мільярдів тонн. З них промислових на діючих шахтах – 6,5 мільярди тонн. Ці запаси дозволять Україні тільки на діючих шахтах стабільно видобувати 100 мільйонів тонн вугілля впродовж 50 років».

Урядовці хочуть вже за 25 років збільшити потужності з виробництва електроенергії та вугілля вдвічі. Незначно зросте споживання нафти. Ці ресурси мають прийти на заміну імпортному газу, який нині постачається з Росії та Туркменістану. Україна планує зменшити енергозалежність в 5 разів. Щоправда деякі експерти вважають цифри, викладені у Стратегії, нереалістичними. Адже, згідно з розрахунками, на реалізацію планів знадобиться майже трильйон гривень.

XS
SM
MD
LG