Спеціальні потреби

На україно-молдовському кордонi далi складно


Ситуація на придністровській ділянці україно-молдовського кордону залишається вкрай складною. Тисячі залізничних вагонів заблоковані і не можуть пройти митне оформлення. Україна звинувачує у блокаді владу у Тирасполі. Та, в свою чергу, називає дії Києва економічним тиском. Свої оцінки конфлікту висловили сьогодні Європейський Союз та Російська Федерація.

Станом на п`ятницю, понад дві з половиною тисячі вагонів вже декілька днів не можуть потрапити в український порт Рені на Чорному морі. Територія Молдови, яку вони мають перетнути, виявилася нездоланним бар`єром. Придністровська ділянка україно-молдовського кордону заблокована від 3 березня. Саме тоді Україна ввела нові правила митного оформлення вантажів, які йдуть з Придністров`я. На свою територію їх пускають лише за наявності дозволу молдовських митників.

Але жодна із сторін не поспішає брати на себе відповідальність за багатоденну затримку вантажів. Українська влада каже, що жодним чином не перешкоджає руху. Навпаки мобілізувала всі ресурси для безперешкодного перетину кордону. Мінтранс звинувачує у блокаді придністровську владу, яка таким чином домагається скасування нових митних правил. Україна заявляє, що не піде на поступки. Укрзалізниця намагається мінімізувати втрати від блокади. Вантажі переорієнтовують на інші переходи – Ізмаїл та Могилів-Подільський.

Влада у Тирасполі звернулася за допомогою до Росії. Кремль виявився єдиним, хто підтримав владу самопроголошеної республіки. У п`ятницю Держдума прийняла заяву, у якій назвала дії України та Молдови економічними санкціями. Російські депутати закликали скасувати новий митний порядок.

Європа стала в конфлікті на бік України. Глава представництва Єврокомісій в Києві Ієн Боуґ каже, що інспектори ЄС проводять моніторинг ситуації безпосередньо на кордоні i що жодних порушень з боку української влади не бачать:

«Європейська комісія високо оцінює заходи, які вживають уряди України та Молдови. Ми вважаємо, що мета цих заходів зробити операції на кордоні прозорими. Саме вони мають дозволити всім законним вантажам вільно і без перешкод перетинати кордон. Ці заходи жодним чином не створюють блокаду».

Представник ЄС нагадує, що такі правила в минулому вже діяли протягом року. І тоді жодних проблем із перетином україно-молдовського кордону не виникало. Відтак, ЄС засуджує дії влади самопроголошеної Придністровської республіки, яка фактично блокувала міждержавні транспортні переходи. Раніше дії України та Молдови підтримали Сполучені Штати.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG