Спеціальні потреби

Інтерв`ю з послом України Олегом Шамшуром


Поняття українсько-американського стратегічного партнерства має набрати реального змiсту. Мета України отримати запрошення до вступу до НАТО вже в 2008 році оцінюється абсолютно реалістично. Такi та iншi заяви зробив новопризначений посол України у США Олег Шамшур пiд час прямого включення Голосу Америки з українським телеканалом Тонiс. У вашингтонськiй студії Голосу Америки працював Андрій Годованець, у київськiй студії каналу Тонiс – Дмитро Тузов.

Андрій Годованець: Деяким з Ваших попередників досить важко працювалося на цій посаді, особливо за часів президентства Леоніда Кучми. Що змінилося з того часу і з чого саме Ви розпочали свою роботу, коли вступили на посаду посла кілька тижнів тому?

Олег Шамшур: Я б сказав, що працюю вже трохи більше місяця. За цей час незважаючи на те, що це невеликий термін, я провів значну кількість зустрічей і відчув в Сполучених Штатах щиру зацікавленість в тому, щоб допомогти просуванню України шляхом реформ, шляхом поглиблення демократії, розвитку ринкової економіки – є бажання активізувати співробітництво з нашою країною. Це безумовно дуже добре. Якщо говорити про завдання, які я ставлю перед собою як посол та перед посольством, то це зробити все можливе для того, щоб поняття українсько-американського стратегічного партнерства набувало реального змісту. Щодо конкретики - це розвиток політичного діалогу, в тому числі координація зовнішньо-політичних зусиль з актуальних проблем міжнародного розвитку. Це - безумовно вирішення тих проблемних питань, які досить довгий час заважали поступальному розвитку наших двосторонніх відносин і я дуже тішуся, що динаміка вирішення цих питань є дуже позитивною. Останнє - це надання Україні статусу країни з ринковою економікою, щодо укладення двостороннього протоколу - відміни поправки Джексона-Веніка. Перспектива, як на мене, виглядає досить обнадійлива. Крім цього, безумовно, розвиток двостороннього економічного співробітництва. Тут перспективи також дуже гарні. Також посилення культурної інформаційної присутності України в Сполучених Штатах і нарешті, розвиток контактів між громадянами наших країн – те, що тут називається «people-to-people contact».

Дмитро Тузов: Вашого попередника було звільнено у червні минулого року, чи не здається Вам, що час призначення посла затягнувся і у зв’язку з цим втрачено багато можливостей?

Олег Шамшур: Ну я б не сказав, що можливості втрачені, бо посольство працювало активно. Безумовно, процес пошуку нового посла зайняв певний час, і вибір був зроблений. Я сподіваюся виправдати ті сподівання і ту довіру, які мені виказав президент і міністр закордонних справ.

Дмитро Тузов: Дякую, а посольство, Ви кажете, працювало дуже активно? Все ж таки зараз змінилась дипломатична команда чи лише посол?

Олег Шамшур: Зараз змінився посол. Буде нормальна дипломатична ротація. Це буде і в цьому році. Будуть приїжджати нові люди. Але все буде налаштоване на те, щоб додати і в якості і в кількості тих заходів, тієї роботи, яку ми тут здійснюємо.

Андрій Годованець: Скажіть будь-ласка, а ті люди, які працювали за попереднього посла і сьогодні залишилися в посольстві, чи вони в нормальних стосунках з новою, тобто Вашою командою?

Олег Шамшур: В основному залишився той штат, який і був, за винятком посланників. Ніяких проблем немає, тобто всі ми налаштовані на дуже активну роботу на забезпечення наших інтересів в Сполучених Штатах.

Дмитро Тузов: Дуже гарно, що дипломатична команда не б’ється між собою. Знайшли спільну мову, я так зрозумів. Пане Олеже, Ви регулярно спілкуєтеся, це зрозуміло, з американськими урядовцями, законодавцями, експертами, бізнесменами, політологами напевне. Як зараз, вже через тривалий проміжок часу, вони оцінюють ситуацію в Україні і в тому числі нашу передвиборчу ситуацію, розклад сил, з якими зараз Україна йде на парламентські вибори?

Олег Шамшур: Я б відзначив перш за все, що за той рік, який тут минув, Україна зробила дуже багато. Перш за все в посиленні розвитку демократії, громадянського суспільства та реформуванні своєї економіки. Разом з тим зрозуміла сьогодні підвищена увага до питань, пов’язаних з виборчою кампанією, головне те, що я чую, полягає в тому, що всі хочуть бачити наступні вибори вільними, демократичними, і головне, що я жодного разу не почув сумнівів в тому, що президент та нова команда зможуть забезпечити саме такий характер виборів.

Дмитро Тузов: Яким чином результати виборів в Україні можуть вплинути і на американсько-українські стосунки і те, що називається євроатлантичною інтеграцією?

Олег Шамшур: Безумовно, головне, щоб після виборів була підтверджена готовність нового уряду, нової команди на продовження курсу демократичних реформ, реформування економіки і також курс на європейську, євроатлантичну інтеграцію. Тобто саме такого меседжа очікують від нової команди і я впевнений, що саме і такий меседж піде з Києва.

Андрій Годованець: Скажіть, от кожна країна в формуванні своєї зовнішньої політики керується своїми якимись стратегічними принципами. Які сьогодні стратегічні принципи є для України і, власне, в яких сферах вони співпадають з американськими або ж не співпадають?

Олег Шамшур: Я б сказав, що -- я вже про це вірніше сказав раніше -- про те, що у нас після візиту президента Ющенка в квітні до Сполучених Штатів закріплено в спільній заяві перш за все принцип стратегічного партнерства. Тобто він виходить саме з співпадіння стратегічних інтересів України і Сполучених Штатів. Серед того, що я хотів би відзначити, це перш за все таке питання як просування демократії. Це також наша співпраця з актуальних проблем міжнародного розвитку, зокрема запобігання поширенню засобів і зброї масового знищення. Це також наше співробітництво в подоланні наслідків чорнобильської катастрофи. Це наша співпраця в запобіганні поширенню ВІЛ-СНІДу, туберкульозу. Зараз ми дуже активно працюємо в боротьбі проти пташиного грипу. Тобто є маса питань і інтересів, де наші позиції співпадають, і я сподіваюся, що сфера співпадіння вона буде збільшуватися.

Андрій Годованець: Але ж чимало з цих питань вже вирішувалося до Вас. Скажіть, чим зараз зміниться вирішення цих питань?

Олег Шамшур: Ну, деякі питання, безумовно, вирішувалися і раніше, тому що вони завжди були. З іншого боку я б сказав, що змінюється характер нашої взаємодії зі Сполученими Штатами. Вона стає саме партнерською. Ну, на загал я б сказав, якщо раніше ми, зустрічаючись, Україна викладала свою позицію, Сполучені Штати викладали свою позицію. Зараз ми вже, я вважаю, вийшли на такий рівень, коли ми узгоджуємо свої позиції, і я сподіваюся, що на підставі цих узгоджених позицій будуть також узгоджені дії і вони вже є, в принципі, за минулий рік ми проаналізували виконання положень спільної заяви і що більш, можливо, навіть показово – зроблений аналіз рядом неурядових організацій українських і в Сполучених Штатах, і результати є дуже позитивними. Тобто більша частина того, що було заявлено і задекларовано нашими лідерами, було виконано.

Дмитро Тузов: Так, звичайно. Панове, дякую що не забули про Київ. Знову таки в продовження нашої трьохсторонньої розмови між Києвом і Вашингтоном, пане Олеже, зараз достатньо критичні заяви прозвучали з боку Брюсселя стосовно навіть гіпотетичного членства України як у Європейському Союзі так і в НАТО. Що думають про це в Америці?

Олег Шамшур: Я б сказав, що дуже позитивний момент і якраз це – свідчення я б сказав так з якісних змін нашої співпраці з Сполученими Штатами, що Сполучені Штати однозначно підтримують бажання України стати членом НАТО. Дуже важливо, що підтримують наші зусилля і в тому, щоб приєднатися ближчим часом до Плану дій щодо членства. Звичайно ми б хотіли бачити це вже [на самiтi НАТО] в Софії ближчим часом в квітні цього року, але я думаю, що це відбудеться до початку осені, така моя оцінка, хоча я думаю, що і варіант з Софією є абсолютно реалістичним, і дуже важливо, що нашу мету отримати запрошення до вступу до НАТО вже в 2008 році оцінюється абсолютно реалістично. Цілком зрозуміло, що це пов’язується з таким фактором як збільшення підтримки з боку населення України вступу України до НАТО, але є розуміння, що це завдання і це питання, яке може бути вирішено, і я думаю, що ми це будемо вирішувати в Україні безумовно розраховуючи на підтримку наших партнерів в Сполучених Штатах і партнерів НАТО.

Андрій Годованець: Скажіть будь-ласка, США щороку виділяють фінансову допомогу Україні. Якщо коротко, посольство має якісь важелі впливу на те, куди піде ця допомога?

Олег Шамшур: Я б сказав таким чином: безумовно не Посольство України висловлює своє побажання щодо тих чи інших проектів, але остаточне рішення приймається урядом Сполучених Штатів. І тут я б сказав так - наша роль більше дорадча, партнерський діалог.

Дмитро Тузов: Пане посол, скажіть, будь-ласка, є така загальноприйнята дипломатична практика, коли посольства лобіюють інтереси своїх країн, в тому числі бізнес-інтереси. Чи могли б Ви назвати кілька прикладів того, які проекти зараз посольство захищає і як це відбувається?

Олег Шамшур: За браком часу я хотів би дати дійсно два приклади. Перший приклад, - це дуже плідна наша співпраця на різних рівнях з нашими американськими партнерами з питань, пов’язаних з наданням Україні статусу країни з ринковою економікою. Це - дуже продуктивний діалог на всіх рівнях уряду Сполучених Штатів, це - робота з громадськістю і, безумовно, робота з великими американськими корпораціями, які дали позитивні висновки щодо тих змін, які зараз відбуваються в Україні. Це один приклад. Ближчим часом ми дуже активно будемо співпрацювати, знову ж таки на всіх рівнях, з відзначення 20-ої річниці Чорнобиля і забезпечення продовження допомоги Сполучених Штатів на вирішення всього комплексу питань, і тут знову ж таки ми спілкуємося з українською громадою, з представниками уряду, з Конгресом, і я думаю, що це тільки два приклади, а їх буде набагато більше.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG