Спеціальні потреби

Вiд холоду в Українi загинуло сотнi людей


Майже 600 людей загинуло в Україні через морози. Синоптики називають їх найбільшими за останні два десятиліття. Обігріваючи свої оселі, українці витратили рекордні обсяги електроенергії та газу. Внаслідок аварій систем теплопостачання сотні тисяч людей змушені жити в неопалюваних будинках. Експерти підраховують ймовірні збитки для економіки. Тим часом синоптики прогнозують, що нова хвиля похолодання прийде в Україну до кінця тижня.

Пенсіонерка із Києва Галина Петрівна радіє, що настала відлига. Під час січневих морозів система опалення в її однокімнатній квартирі не рятувала:

«Від одинадцяти до чотрирнадцяти градусів було. Ну що ж це таке? А в мене ще кутова кімната, так взагалі по квартирі гуляв вітер. Так я сплю вдягнена. Вкриваюся трьома покривалами – і так і прокидалася».

Сильні морози почалися в Україні 18 січня і тривали майже тиждень. Керівник Гідрометцентру Микола Кульбіда каже, що останнього разу таке інтенсивне похолодання в Україні спостерігалося 19 років тому. Хоча синоптики й не бачуть в цьому ніяких аномалій:

«Якихось температурних рекордів досягнуто чи перевищено не було. Найнижча температура повітря, яка була зафіксована на Луганщині – мінус 37 градусів. Але на Луганщині рекорд – 41.9 градуса. В інших регіонах температура була вищою і також не є рекордною для території України. Мабуть, українці просто відвикли від таких досить сильних морозів».

Кульбіда звертає увагу, що середня зимова температура в Україні навіть вища за норму i каже, що наслідком глобального потепління може бути різкий перепад температур. Саме це явище найбільш небезпечне, зазначає речник Міністерства з надзвичайних ситуацій Дмитро Богуславський:

«Реальне похолодання призвело, як і очікувалося, до зростання пожеж, з причини масового використання обігрівальних приладів [в першу чергу саморобного і кустарного виробництва]. Зросла кількість травмувань та загибелі людей».

Медики кажуть – за час холодів від обмороження в Україні загинуло майже 600 людей. Більшість з них – безпритульні. В десятки разів більше зверталися за допомогою до медиків. Ще 800 людей загинули внаслідок пожеж.

Але найбільше від холодів постраждали два міста – Олександрія на Кіровоградщині та Алчевськ на Луганщині. Там аварії систем опалення залишили без тепла десятки тисяч людей. Рятувальники послали до цих міст десятки ремонтних бригад. Але відновлювальні роботи тривають і досі. Заміна труб та радіаторів в Алчевську коштуватиме 90 мільйонів гривень. Тисячі дітей з постраждалих районів евакуювали до кримських санаторіїв.

Урядовці ще підраховують збитки, завдані негодою. Відомо, що обігріваючи власні оселі, українці спожили рекордну кількість електроенергії та газу. Останній навіть довелося понад ліміти відбирати із експортної труби. За це державі доведеться платити штрафні санкції. Кульбіда також прогнозує зниження цьогорічного врожаю:

«Можна говорити про пошкодження сільськогосподарських культур, які зимують, звичайно, плодові дерева при таких температурах пошкоджуються. Хоча це пошкодження й не є катастрофічним. В Криму, звичайно, постраждають виноградники».

Тим часом синоптики попереджають про нову хвилю холоду. Вона, кажуть вони, прийде в Україну вже в неділю. Прогнозують, що морози будуть слабшими за січневі. Вночі температура опускатиметься до 17-22 градусів. У прикордонних з Росією північних областях навіть нижче. Сильні морози протримаються до 9 лютого. Але й після цього погода буде зимовою, кажуть синоптики.

XS
SM
MD
LG