Спеціальні потреби

Колишнiй посол США в Українi про газову вiйнупереглянути вiдео-сюжет

Хоча наслідки українсько-російського газового протистояння не мають прямого впливу на Сполучені Штати, офіційна Америка пильно спостерігає за розвитком подій, і вже має певні враження про те, що відбувається. Втiм однозначної відповіді щодо економічного чи політичного походження газової кризи між Україною та Росією, на думку колишнього посла США в Українi Стівена Пайфера, не існує. Натомість дипломат у відставці визнає вплив обох чинників:

«На мою думку, йдеться про як економічні, так і політичні чинники. З одного боку Газпром має рацію у тому, що Україна не може надалі розраховувати отримувати газ за заниженими цінами. Втiм з іншого боку, виникає питання, яка ціна буде ринково виправданою для України. Балтійські країни платять сто двадцять доларів за тисячу кубометрів, Білорусь сорок вісім. То яким чином сформувалась ціна для України у двісті тридцять доларів? Тому виникає запитання, чи за цим стоять політичні міркування. І відповісти на нього може тільки Росія. Говорячи з позиції третьої сторони, трошки дивним видається виникнення цього конфлікту лише за дванадцять тижнів до виборів в український парламент та ще у холодний зимовий період. Все це викликає занепокоєння як європейських країн, так і Сполучених Штатів».

Реакцію європейських країн, четверта частина енергетичних потреб яких залежить від російських поставок газу, Стівен Пайфер назвав цілком закономірною:

«Вони розглядають можливість використання більшої кількості російського газу і тому виникає питання, чи зможе Росія бути надійним та відповідальним поставником. Саме такі питання спровокувала нинішня криза, якщо подивитися, про що пише європейська преса. Це той випадок, коли Росія прорахувалась. Вона працювала так тяжко останні кілька років, щоб закріпити за собою імідж надійного поставника на світових ринках. І ми хочемо, щоб Росія повністю інтегрувалась у глобальні енергетичні ринки. Однак кроки на зразок тих, до яких Росія вдалася у неділю, змушують замислитися над тим, чи не використовуватиме вона таку позицію у своїй політичній боротьбі».

Крім того, додав дипломат у відставці, європейська спільнота занепокоєна методами, за допомогою яких Росія намагається розв'язати конфліктну ситуацію із сусідньою країною:

«І хоча це питання може бути вирішене виключно спільними зусиллями Росії та України, вони були здивовані брутальністю тактики, до якої вдалася Росія, скоротивши поставки. І це відразу викликало симпатію до української сторони».

Поточний конфлікт, на думку посла, Україна та Росія мають вирішити за допомогою переговорів, не вдаючись до тактики залякування та політичних ультиматумiв. А щодо попередження подібних ситуацій у майбутньому, Україна, як вважає Стівен Пайфер, має перш за все працювати над скороченням залежності своєї економіки від природного газу:

«По-перше, Україна повинна всерйоз почати процес пошуку шляхів більш ощадливого використання енергії. На жаль, українська економіка дуже неефективна, коли йдеться про використання енергії. Тепер, із зростанням ціни, саме час зменшити об'єми використання газу та підвищити енергійну ефективність економіки. По-друге, Україна має вдатися до кроків для диверсифікації джерел енергопостачання, а саме підвищити об'єми внутрішнього видобутку та знайти інших поставників», -- зазначив колишнiй посол США в Українi Стівен Пайфер.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG