Спеціальні потреби

Борис Олiйник про мовну ситуацiю в Українi


Мовна ситуація в Україні - ця тема знову стала актуальною після критики на адресу України в Парламентській асамблеї Ради Європи. Про нерівне становище мов заявляла російська делегація. Ситуацію в українському парламенті коментував керівник делегації від України Борис Олійник.

Лише зараз голова парламентської делегації України в ПАРЄ звітував про розгляд у Страсбурзi українського питання. Борис Олійник визнав, що Україна має проблеми з реалізацією головних зауважень Ради Європи – розслідуванням справи Гонгадзе та приведенням політреформи в Україні до норм європейського законодавства.

Водночас чимало уваги Борис Олійник присвятив висвітленню мовного питання, щодо якого були особливо критичні зауваження з боку російської делегації. Росіяни вкотре підняли це питання після оголошення про відкриття в Криму україномовних шкіл. У Держдумі це сприйняли як викорінення російської мови на півострові.

Натомість Борис Олійник каже, що такі зауваження не мають жодного об`єктивного підгрунтя, оскільки на території Криму ситуація з українською мовою значно гірша, аніж з російською:

«Твердиться, що населення Криму - цитую – складається не тiльки з росiян, але i з кримських татар, євреїв, грекiв, вiрменiв, полякiв, болгар, молдаван, циган. Як бачите, українцiв навiть не згадано, хоча вони складають третину населення Криму, де єдина українська газета всекримського масштабу ледве тлiє, якщо уже не згасла – де намiр вiдкрити українську школу зустрiв жорстокий спротив.

Також голова української делегації в ПАРЄ виступає за те, аби підняти питання про те, як почуваються українські меншини в самій Росії, і чи в тій країні дотримуються прав україномовних меншин:

«В Росiї, де живуть i трудяться мiльйони українцiв, немає нi української школи, нi жодної української газети всеросiйського масштабу, але ж ми не виносимо це на свiтове велелюддя, а прагнемо вирiшити проблему вiч-на-вiч».

Нині ця тема актуальна в українському парламенті. Зараз на розгляд депутатів представлені три законопроекти, в яких є намагання по-суті визнати російську мову другою державною. Зокрема, проект, поданий Олександром Морозом, передбачає запровадження її як офіційної мови, що відкриває дорогу до вживання російської в офіційних державних інституціях.

Розгляд мовного питання обіцяє бути доволі дискусійним, особливо зважаючи на те, що чимало політиків хочуть отримати підтримку російськомовних українців напередодні виборів. Втім, як свідчить останній перепис населення, російську мову рідною вважає лише третина мешканців Україні. 67% рідною мовою назвали українську.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG