Спеціальні потреби

Обговорено недоторканiсть депутатiв мiсцевих рад


Чи мають бути депутати місцевих рад недоторканими? Дискусія про це розгорілася в Україні з новою силою. Громадська думка не схвалює цю ідею. Однак відповідний закон може стати наслідком домовленості презедента Ющенка з опозицією.

Верховна Рада ухвалила закон, що надає імунітет депутатам місцевих рад, ще у вересні. Однак він досі не підписаний президентом і не вступив в силу. Якщо це станеться – притягти до відповідальності понад 230 тисяч депутатів різних рівнів можна буде лише за згоди відповідної ради. Соціологічні опитування показують, що люди несхвально ставляться до депутатського імунітету. Такi думки з цього приводу, наприклад, висловлюють рядовi кияни:

- «Ця депутатська недоторканість може перетворитися просто в роздачу інудульгенцій. У спосіб уникнути відповідальності, і взагалі у повну безкарніть за будь-яку свою попередню дію і дію в майбутньому».

- «Я думаю, що це зайве абсолютно. У нас же не мають недоторканості журналісти, члени громадських організацій, політичних партій, які не є депутатами. Напевно треба скасувати недоторканість наших центральних депутатів [Верховної Ради]».

Втім громадська думка далеко не єдина перешкода для відновлення депутатської недоторканості. Юрист «Лабораторії законодавчих ініціатив» Денис Ковриженко нагадує, що раніше Конституційний суд вже виносив вердикт за аналогічною справою. Експерт вважає положення про недоторканість депутатів місцевих рад неконституційним:

«Конституційний суд дійшов висновку, що недоторканість певних осіб є гарантією, яка встановлюється виключно Конституцією. Це, наприклад, судді, народні депутати України і все. Даний закон не мав би підписуватися президентом як гарантом конституції».

Публічно Віктор Ющенко також виступає проти цього закону. Однак своїм правом вето він вчасно не скористався. Напевно, президент так би й зробив, якби не обіцянка лідеру «Партії регіонів» Віктору Януковичу. Один із пунктів підписаного між владою та опозицією меморандуму передбачає невідкладне введення в дію суперечливого закону. За це регіонали дали необхідні голоси кандидату в прем`єри Юрію Єханурову.

Перед президентом - нелегкий вибір, кажуть оглядачі. Він може знехтувати громадською думкою і надати депутатам місцевих рад недоторканість. В цьому випадку, в партійних списках на наступних виборах вірогідно з`являться представники криміналітету. Інакше – опозиція звинуватить Віктора Ющенка у недотриманні слова. А це – ризик провалити ухвалення держбюджету і СОТівських законів. Пауза, яку взяв президент, невиправдано затяглася.

Опозиція на це миттєво відреагувала. Прес-служба Віктора Януковича розповсюдила повідомлення, що він може відкликати свій підпис під меморандумом про взаєморозуміння. На його думку, влада порушує досягнуті домовленості.

XS
SM
MD
LG