Спеціальні потреби

Лунають новi заклики до звiльнення Iвана Чижа


Юристи розхитують крісло під Іваном Чижем, який є головою Держкомітету з питань телебачення і радіомовлення. Вони стверждують, що чиновник обіймає посаду незаконно і просять президента звільнити його.

Голова Держкомітету з питань телебачення і радіомовлення Іван Чиж – один з небагатьох чиновників, що зберегли свої посади в новому українському уряді з часів Леоніда Кучми. Його намагалися звільнити в березні. Але тоді, щоб відправити Чижа у відставку, забракло депутатських голосів у Верховній Раді. За конституцією, призначення і звільнення з цієї посади президентом відбувається лише за згодою парламенту.

Тепер крісло під Чижем намагаються розхитати юристи. Директор Інституту медіаправа Тарас Шевченко стверджує, що призначення голови комітету два з половиною років тому відбулося із порушенням процедури. Він каже, що тоді Леонід Кучма у лютому 2003 року так і не звернувся за згодою до Верховної Ради про призначення Івана Чижа. Відтак, стверджує Шевченко, свою посаду він займає незаконно:

«Під сумнів можна ставити всі його рішення, під сумнів можна ставити всі фінансові витрати, які робить Іван Чиж. Тому на сьогодні Іван Чиж в один чи інший спосіб має бути звільнений».

Юрист пропонує декілька способів виходу з правової колізії. По-перше, президент Ющенко може скасувати указ свого попередника про призначення Чижа на посаду голови Держкомітету. Це рішення також можна провести через Верховну Раду. Втім його називають малоймовірним – багато оглядачів кажуть, що в парламенті у Чижа впливові заступники. І серед нах називають спікера Литвина. Тому найоптимальнішим Шевченко вважає звільнення Чижа за рішенням суду:

«Відповідь на запитання, хто домагається звільнення Івана Чижа, здається, лежить на поверхні. Партії, лояльні до президента, намагаються поширити свій вплив на медійний простір. В цьому випадку на державний його сегмент. Посада, яку нині обіймає Чиж, не є надзивичайно впливовою. Але без санкції голови комітету неможливо звільнити голів обласних телерадіокомпаній. Депутат Верховної Ради Володимир Цибулько звертає увагу, що до сьогодні замінили лише шістьох із 27 таких керівників. А багато з них заплямували репутацію активною участю в президентських виборах на стороні кандидата від влади».

Державні мас-медіа на сьогоднi мають незначну аудиторію – не більше 3%. Але, за словами Цибулька, зараз очолюваний Чижем комітет намагається очолити процес створення на базі обласних ТРК громадського телебачення:

«Вся команда залишається старою. Той, хто в уяві пересічного українця в 2004 році був ворогом преси номер один, два чи три, намагається зіпсувати проект, поставити на ньому хрест на найближчі 3-5-7 років».

Масла до вогню конфлікту додав і конкуруючий із держкомітетом орган -- Нацрада з питань телебачення і радіомовлення. У середу її керівництво попросило Кабмін провести перевірку законності перебування відомства пана Чижа у приміщенні на вулиці Прорізній в центрі столиці.

XS
SM
MD
LG