Спеціальні потреби

Перенесення осiдку УГКЦ супроводжувалося протестами


Сьогоднi у Києвi вiдбулася урочиста архієрейська літургія на честь перенесення резиденції Верховного архієпископа Української греко-католицької церкви зі Львова до української столицi. Втiм не обiйшлося без акцiй протесту. Близько тисячі православних та представників кількох опозиційних партій висловили таким чином своє незадоволення iнiцiативою, яка, як вважають вони, покликана змiцнити вплив Католицької церкви в iнших частинах України. Подробиці розповідає Ірина Шуст:

Акцій протесту з боку православних та агресивно налаштованих представників кількох партій, насправді очікували. Про них ще на початку тижня попереджали голова прогресивних-соціалістів Наталя Вітренко та голова партії „Держава” Геннадій Васильєв. Обидва лідери звернулись до президента Ющенка з відкритим листом, у якому наголошувалось, що перенесення осiдку Української греко-католицької церкви до столиці є не чим іншим як агресивним викликом українському народові, здатним привести до непередбачуваних наслідків.

У неділю вранці близько тисячі православних пікетувальників, що зібрались на місці будівництва Патріаршого собору Воскресіння Христового, були оточені кордоном міліції. Ексцесів не відбулось. Охорона уважно стежила за порядком, а греко-католики, яким для того, щоб потрапити на святкову літургію, доводилось оминати православних, були налаштовані мирно. Сам глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар закликав усіх присутніх до миру, спокою і розуміння. Присутніх на святковому служінні було у кілька разів більше, ніж православних, не зважаючи на те, що Київ завжди вважався колискою православ’я. Очевидно, що саме зростаюча популярність Української греко-католицької церкви стала причиною протесту з боку Української православної церкви Московського Патріархату. Групу протестуючих, за всiма ознаками, складали вiруючi саме цiєї церкви, адже глава Української православної церкви-Київського Патрiархату - другої найбiльшої православної церкви в Українi – патрiарх Фiларет не заперечував проти перенесення осiдку УГКЦ.

Вимоги пікетуючих під час мітингу озвучив голова партії „Держава” Геннадій Васильєв, наголосивши, що посилення УГКЦ спрямоване на те, щоб навіть у релігійному плані розбити союз України, Росії та Білорусі:

«Ми вимагаємо скасувати рішення про перенесення уніатського центру до Києва; припинити анти-православну діяльність ваших уніатських підрозділів на території України; відкликати з нашої країни у Ватикан кардинала Любомира Гузара, який впродовж багатьох років займається відверто анти-православною діяльністю, не гребуючи співробітництвом і спільними молитвами з лідерами розкольницьких організацій».

Такий активний спротив з боку православних Московського Патріархату здивував греко-католицьких духiвництво. Напередодні свого переїзду кардинал Любомир Гузар повідомив, що не розуміє, чому Московська православна церква так гостро виступає проти перенесення його престолу. А дії щодо перенесення осiдку УГКЦ зі Львова до Києва вiн пояснив тим, що насправді його церква не хоче замикатись лише на західному регіоні.

Греко-католицький священик отець Ігор у розмові з журналістами не виключив, що подібні акції протесту, підтримані лідерами кількох партій, мають і політичний пiдтекст:

«Бачите, в нас кажуть, що тісно сплелась політика і релігія і радше часто політики готові ставати під хоругви, щоби просто здобути певні дивіденди. Чи це таке цього разу, варто справді запитати в них».

Чи скоро настане мир і розуміння між греко-католиками та православними Московського Патріархату, отець Ігор прогнозувати не став, відзначивши, що очевидно, УГКЦ доведеться пережити під своїми храмами ще не один такий мітинг.

XS
SM
MD
LG