Спеціальні потреби

Буш виступив на захист своєї полiтики в Iраку


Рік тому коаліційна адміністрація в Іраку передала важелі управління країною до рук іракців. Проте постійні повідомлення про чергові теракти в Іраку викликають негативну реакцію серед американської громадськостi. Рейтинги адміністрації Буша щораз падають. Рiвень пiдтримки американцями iракської вiйни – найнижчий вiд початку конфлiкту. То ж у річницю передачі влади в Iраку Джордж виступив з промовою, в якiй спробував пояснити американцям ситуацію та наступні кроки Білого дому в цій країні. Місцем звернення до громадськості президент США обрав військову базу Форт Бреґґ у Північній Кароліні.

Вже на початку своєї промови, Джордж Буш провів пряму паралель між атакою на США у дві тисячі першому та війною з тероризмом в Іраку – паралель, iснування якої, до речi, оспорюють багато критикiв адмiнiстрацiї Буша. Втiм президент намагався розвiяти будь-якi сумнiви:

«Терористи, якi атакували Америку, i тi, з якими ми маємо справу сьогоднi, вбивають в iм`я тоталiтарної iдеологiї, яка ненавидить свободу, вiдкидає толерантнiсть i не може терпiти будь-яких виявiв iнакодумства. Їх мета - зробити Близький Схiд таким, щоб вiн вiдповiдав їхнiм збоченим уявам, в яких панують тиранiя i репресiї».

Буш додав, що для досягнення своєї мети терористи продовжують вбивати – в Мадридi, Стамбулi, Джакартi, Касабланцi, Ер-Рiядi, Балi та iнших мiсцях. Терористи вiрять, зазначив вiн, що вiльнi суспiльства по своїй сутностi корумпованi i декадентськi, i що кiлькома важкими ударами вони нас змусять вiдступити. Однак вони помиляються, зазначив вiн. «Пiсля подiй одинадцятого вересня я дав обiцянку американському народу: наша країна не допустить, щоб на неї знову напали, -- пiдкреслив Буш i додав, -- що ми перенесемо поле бою туди, де знаходиться ворог; ми захищатимемо нашу свободу».

Ірак президент назвав черговим полем бою у цій війні:

«Терористи, які вбивають невинних чоловіків, жінок та дітей на вулицях Багдаду - послідовники тієї ж смертоносної ідеології, яка забрала життя наших громадян в Нью-Йорку, Вашингтоні та Пенсильванії. Існує лише один спосiб боротьби з ними - знищити їх за кордоном поки вони атакують нас у нас вдома», - зазначив Джордж Буш.

Глава Білого дому заявив, що Америка допомагає Іраку побудувати вільну країну, яка була б союзником у війні з тероризмом. Ми, підкреслив Буш, знищуємо джерело насильства та нестабільності і закладаємо фундамент миру для наших дітей та онуків.

Щодо подальших кроків в Іраку, то президент США накреслив план дій в цій країні. Головною військовою стратегію для США Буш визначив пiдготовку іракських сил безпеки. Як тільки іракці стануть на ноги ми залишимо країну, наголосив вiн.

Згiдно з баченням президента Буша, спочатку іракські загони діятимуть у співпраці з коаліційними. Згодом будуть створені перехідні групи, в яких будуть працювати офіцери коаліції. А тим часом триватиме робота з іракськими офіційними особами, аби покращити їх можливості боротися власноруч з тероризмом.

У контексті допомоги Іраку, Буш поміж інших країн згадав і Україну, спеціалісти якої навчають іракців.

У своїй промові президент США торкнувся також болючого для американського суспільства питання виведення американських військ з Іраку. Він вкотре відмовився визначати можливу дату виходу з цієї країни:

«Визначення штучної дати надішле неправильний сигнал іракцям, які повинні знати, що Америка не залишить їх поки робота не буде виконана. Це також дасть неправильний сигнал нашим військам, яким потрiбно знати, що ми серйозно ставимося до виконання мiсiї, заради якої вони ризикують своїм життям. I воно подало б неправильний сигнал вороговi, який тодi зайняв би лише вичiкувальну позицiю. Втiм ми залишимося в Iраку так довго, як довго нас там буде потрiбно – i нi на день довше», - підкреслив американський лiдер.

Однак Буш знову висловився проти надіслання додаткових сил до Іраку. Військові командири, сказав вiн, запевняють його, що їм не потрібнi підкріплення. Поповнення, заявив президент США, декого могло б навести на думку, що американці збираються залишатися в Іраку на завжди. Хоча на справді, підкреслив вiн, ми працюємо на той день, коли іракці самi зможуть себе захистити і ми зможемо залишити країну.

Президент Буш також наголосив на важливості прийняття конституції Іраку і голосування у справі її затвердження. Загалом Джордж Буш оцінив дії своєї адміністрації в Іраку як прогресивні, та підкреслив, що відбудовувати країну під час війни надзвичайно важко.

  • 16x9 Image

    Зореслав Байдюк

    Зайнявся журналістикою у вісім років, коли почав друкувати домашню газету "Україна", в який висміював рідних. Оскільки не всім це подобалося, початкову видавничу діяльність довелося припинити після другого номеру. Потім була газета класу, в якій критикував однокласників, що теж було далеко не всім до вподоби.

    Професійно зайнявся телевізійною журналістикою у 19 років, ще навчаючись на другому курсі інституту журналістики.  До того, як у 2000-му році приєднався до "Голосу Америки", працював у теле-, радіо- та друкованих ЗМІ, як в Україні, так і у США.  На "Голосі Америки" працював радіорепортером, продюсером, редактором та ведучим. З розширенням телебачення, у 2004 році повернувся до улюбленої справи – телевізійної журналістики. З відеокамерою об’їздив практично всі великі поселення українців у США. Висвітлював генеральні асамблеї ООН, саміти НАТО, з’їзди демократичної партії США. Коли "Голос Америки" запустив проект «Час-Тайм», був постійним ведучим програми.  Сьогодні ведучий тижневика «Вікно в Америку», першої телевізійної програми усього "Голосу Америки".

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG