Спеціальні потреби

Стівен Пайфер: «Вiдсутнiсть єдиної позиції дещо спантеличує»


Такими словами колишнiй посол США в Українi Стівен Пайфер, в інтерв`ю «Голосу Америки», прокоментував економічну полiтику нового українського уряду, втiм наголосивши також на низцi позитивних зрушень, в тому числi на поліпшенні двосторонніх відносин.

Вказавши на позитивні зміни в Україні, Стівен Пайфер зазначив, що економічна політика нового уряду виглядає на сьогодні дещо незрозумілою та невизначеною. Саме це, на його думку, впливає на рішення інвесторів про прихід на український ринок:

«Одна річ, яку я чув від бізнесменів у США та потенційних інвесторів, це стурбованість, що уряд не говорить в один голос щодо економічних реформ. Наприклад, дебати про реприватизацію йдуть уже довгий час, що розчаровує деяких інвесторів, які хочуть бачити результати цих дискусій перед тим, як прийняти рішення про інвестування капіталу. Відсутність єдиної позиції дещо спантеличує і бізнесменів, і інвесторів, які хочуть бачити результат цих дебатів. З іншого боку, коли я був в Україні, то чув думки, що людям цікаво, що вперше за багато років вони можуть чути про це. Тому я думаю, рецептом може бути проведення дискусій, але важливо, щоб вони не продовжувалась безкінечно і вкінці було ухвалене чітке рішення. Коли ж уряд ухвалює рішення, усі гілки влади повинні його виконувати. І це нормальний шлях роботи уряду».

Що ж до заяв представників нової української влади про вступ України до Європейського Союзу, то Стівен Пайфер вважає, що через внутрішні проблеми у самому Євросоюзі, ці розмови поки що не на часі:

«Це незручний час для України говорити сьогодні про інтеграцію до Європейського Союзу через дві причини, що знаходяться абсолютно поза контролем України. По-перше, Євросоюз досі перетравлює входження десяти нових членів у 2004 році, а інша - це результати негативного голосування щодо Європейської Конституції у Франції та Нідерландах. То ж Європейський Союз витрачатиме велику частину енергії на вирішення цих внутрішніх проблем. Як на мене, що Україна повинна зробити, це зрозуміти, що будуть такі проблеми, але водночас рухатись вперед з програмою реформ та зміцнення демократичних інституцій. Надзвичайно сильним сигналом для Європи буде, якщо після березня 2006 року місія ОБСЄ заявить, що парламентські вибори повністю відповідали європейським стандартам - це буде серйозним сигналом, що Україна приходить в Європу. Також [Українi необхiдно] використати час, щоб провести реформи, які посилять ринкову економіку, щоб показати, що Україна покращує як політичну так і економічну системи і, зрештою, Україна повинна робити це у будь-якому випадку, щоб просто покращити життя своїх громадян. Але, роблячи це на місці у Києві, це відкриє довший шлях до Європейського Союзу».

На запитання про стан американсько-українських відносин, то колишній посол США в Україні каже, що у Вашингтоні панує позитивний настрій щодо України і бажання бачити Україну успішною:

«Спільна заява, оголошена президентами [Бушем i Ющенком] 4 квітня, я думаю є дуже важливим документом і його можна розглядати як дорожню карту і я маю надію, що у 2006 роцi Сполучені Штати та Україна подивляться назад і скажуть: ми виконали 90 відсотків запланованого, бо саме це збудує солідний фундамент для українсько-американських взаємин. Позитивні речі вже відбулись. США заявили, що сприятимуть активізації діалогу між Україною та НАТО, я був щасливий бачити, що Конгрес погодився виділити Україні додаткових 60 мільйонів доларів допомоги. Але я думаю, що з обох боків, як у Києві так і у Вашингтоні, виконавча влада мусить звертати більше уваги на те, що робить законодавча влада. Дуже розчарувало, що в кінці травня Верховна Рада не ухвалила закону про авторські права. Це крок назад, який відсуне у часі можливу допомогу США для вступу України у Світову організацію торгівл , що президент Ющенко назвав одним iз завдань на цей рік. Це також означає, що американський уряд не відмінить деякі торговельні санкції, які були введені декілька років тому і це також буде негативним фактором щодо надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Я думаю, президент Ющенко мусить знайти шлях спонукати Верховну Раду ухвалити цей закон. З американського боку ми також маємо невирішені моменти у Конгресі. Україна давно чекає на відміну поправки Джексона-Веніка; з цього приводу йде дискусія, але я сподіваюсь, що президент Буш та Білий дім переконають Конгрес таки ухвалити цей закон».

Стівен Пайвер переконаний, що якщо ці конкретні закони будуть ухвалені з обох сторін, це надасть справжній поштовх американсько-українським відносинам.

XS
SM
MD
LG