Спеціальні потреби

ОБСЄ представляє звiт про президентськi вибори в Українi


До Києва прибула делегація ОБСЄ, привiзши зi собою грунтовний заключний звіт Місії спостереження за виборами президента України. Крім підсумків спостереження за минулими “найбруднішими виборами в історії України”, звіт містить рекомендації, як уникнути “бруду” на майбутніх парламентських виборах.

Від проміжних звітів ОБСЄ заключний відрізняється власне тим, що охопив усі три тури президентських виборів. Проаналізувавши перипетії минулої виборчої кампанії в Україні – від “темників” і адмінресурсу до “технічних кандидатів” і перекручених списків виборців – місія європейських спостерігачів підтверджує свій висновок про суттєву відмінність перших двох турів від третього. Як мовиться в заключному звіті, якщо вибори 31 жовтня і 21 листопада 2004 року не відповідали демократичним стандартам, то повторний другий тур 26 грудня значно наблизив Україну до їх виконання. Це засвідчило, як багато можна досягти за короткий строк, якщо захотіти, – каже директор Бюро ОБСЄ Крістіан Штрогаль: «Це показало, що якщо в країні є політична воля, то можна протягом лише п`яти тижнів досягти відповідності тим стандартам, які існують в ОБСЄ”.

Політичну волю провести чесні вибори європейці називають основною вимогою і щодо виборів 2006 року. У звіті подано шiстдесят рекомендацій, як уникнути “бруду” в майбутній парламентській кампанії. ОБСЄ рекомендує, скажімо, повернути право спостерігати за виборами громадським організаціям; виборчий закон пропонує доповнити покаранням за сфабрикований підпис у підписних листах на підтримку кандидатів; державне телерадіомовлення радить невідкладно трансформувати на незалежне громадське; а Центрвиборчкому підказує й надалі, як це було у третьому турі минулих президентських виборiв, використовувати телеграф для одержання попередніх результатів, та квапить зі створенням централізованого реєстру громадян, на основі якого мали б формуватись списки виборців.

Центрвиборчком обіцяє рекомендації врахувати. Голова ЦВК Ярослав Давидович каже, що чехарди зі списками виборців у 2006 році точно не буде:

«Пропонується цей процес провести абсолютно по-новому, тобто він повинен бути керований. Минулого року складали органи влади на місцях, і в державі ніхто не керував. Тому й мали такі списки. Зараз пропонується утворити спеціальні тимчасові відділи при органах влади в областях, в районах і матеріально зацікавити працівників низових рад, які будуть складати ті списки».

За словами голови Центрвиборчкому, робота над проведенням парламентських виборів уже розпочалась. Вже складено кошторис кампанії, і вона, прогнозує Давидович, не буде дешевшою, ніж минула президентська, на яку витрачено 477 мільйонів гривень.

Але буде, як він сподівається, чистішою. Цього ж очікують і спостерігачі ОБСЄ, застерігаючи, однак, що братимуть до уваги все, що їм повідомлятимуть як провладні партії, так і опозиція.

XS
SM
MD
LG