Спеціальні потреби

Від 1 до 10 – як нарощуватимуть американські санкції проти Росії, розмірковують експерти


Шлях до подальшої ізоляції Росії намітили американські санкції, введені минулого тижня, говорять експерти. Представляючи пакет санкцій 15 квітня, президент США Джо Байден наголошував на стриманості США у відповіді на дії Росії та прагенні до стабілізації відносин. В Росії на санкції відреагували низкою жорстких заяв а також діями у відповідь, включаючи висилку дипломатів. У своїй промові перед російським парламентом у вівторок Путін заявив про те, що Росія відповість «жорстко» та «асиметрично» на можливі спроби Заходу перейти «червону лінію».

Оглядачі ж вказують на те, що американські санкції мали обмежений характер і не торкнулись оточення Путіна, або газпромівського проекту «Північний потік 2», а заборона на купівлю російських держоблігацій торкнулась лише первинного ринку.

Експерти, з якими поспілкувався «Голос Америки» наразі дають пакету Байдена 3 бали з 10 за рівнем ескалації. Попереду ще багато заходів, які, за оцінками, здатні змінити якщо не стратегію Путіна, то його тактику.

Пол Массаро
Пол Массаро

Санкції не призвели до деескалації, але стали гарним сигналом, зауважує радник Гельсінської комісії Пол Массаро. Положення, що передбачають можливість покарання за використання корупції в якості інструменту міжнародної політики, або за міжнародні напади на дисидентів, як вважає експерт, надіслали потужний сигнал.

«Риторика навколо пакету була чудова і це вже велика справа. Ніколи не можна списувати важливість правильної заяви, зробленої правильним тоном», - говорить експерт.

Які санкції можуть стати "ядерним ударом" по Росії? - Експерти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

Санкції та ринки

Пакет Байдена не мав значного впливу на ринки. Попри заяви Білого дому про те, що оголошені санкції стануть «потужним» інструментом для зменшення доступу російського уряду до фінансування, ринки практично не відреагували на найбільш впливовий елемент нових економічних санкцій – заборону американським інвесторам купувати держоблігації Росії на первинному ринку, випущені російським центробанком, Міністерством фінансів РФ або Національним фондом РФ після 14 червня 2021.

Ціна російських облігацій падає, але найбільшим фактором тут є невизначеність через нагромадження сил на кордоні з Україною, говорить британський фінансист Віктор Забо.

Російські валютні облігації впали, але те саме стосується і українських облігацій
Британський фінансист Віктор Забо про вплив військової ескалації в регіоні

«Однозначно, ще перед санкціями непевність призвела до падіння ціни російських активів», - говорить Забо, аналітик британської фінансової компанії Aberdeen.

«Інший бік невизначеності, що постала через військове нагромадження на кордоні з Україною та в Криму – падіння цін на українські активи. Російські валютні облігації впали, але те саме стосується і українських облігацій»

Віктор Забо
Віктор Забо

Його компанія поки не збирається зменшувати інвестиції до російських облігацій. До цього дійде у разі, якщо санкції перейдуть на наступний рівень і буде введено заборону на операції з російськими держоблігаціями на вторинному ринку.

«Це тривалий процес і ми наближаємось до того, що має нас непокоїти – санкцій на вторинний ринок, які будуть справді впливовими і позначаться на доступі до ринку і ціні, бо тоді американські інвестори не зможуть купувати ці облігації і володіти ними», - говорить фінансист.

Путін намагатиметься «обіграти» Захід з наступною ескалацією санкцій, вважає експерт Фонду Маршалла

США скоріш за все нарощуватимуть санкції, у випадку двох подій – подальшого вторгнення Росії до України, або погіршення стану російського опозиціонера Олексія Навального, говорять експерти.

Я боюсь, що Путін авантюрно підійде і спробує усунути одну із жертв, Навального, чи Україну, а потім одночасно, щоб уникнути жорстких санкцій, раптово запропонує Заходу деескалацію щодо іншої жертви
Джош Рудольф

Путін намагатиметься «обіграти» Захід з наступною ескалацією санкцій, вважає аналітик Фонду Маршалла Джош Рудольф. Він радить адміністрації Байдена бути готовим до цього.

«Найважливіше – тримати відокремленими наші можливі дії у відповідь, у цих двох ситуаціях, бо я боюсь, що Путін авантюрно підійде і спробує усунути одну із жертв: Навального, чи Україну, а потім одночасно, щоб уникнути жорстких санкцій, раптово запропонує Заходу деескалацію щодо іншої жертви».

Рудольф пропонує запровадити санкції проти олігархів, які підтримують Кремль, у разі «якщо вб‘ють Навального». Зокрема, він радить скористатись переліком із 35 кремлівських олігархів, який склав російський опозиціонер.

Джош Рудольф
Джош Рудольф

А от в разі нападу на Україну, ввести потужні економічні санкції проти російських держпідприємств: «Газпрому», «Роснєфті», «ВТБ».

Звичайно, важливо діяти спільно з Європою. Але також треба уникати підходу найменшого спільного знаменника, коли ми не діємо, бо якась з 27 європейських країн не хоче діяти.
Пол Массаро

Санкції проти олігархів та держпідприємств мають вводитись у тісній з координації з європейськими союзниками США, вважає Рудольф. Массаро зауважує - координація не повинна стати на заваді ефективності.

«Звичайно, важливо діяти спільно з Європою. Але також треба уникати підходу найменшого спільного знаменника, коли ми не діємо, бо якась з 27 європейських країн не хоче діяти. Ми маємо вдарити по олігархам та їхнім міжнародним компаніям, які обслуговує міжнародна фінансова система», - говорить Массаро.

Для того, щоб зменшити небажаний вплив на міжнародні ринки від санкцій проти російських олігархів, необхідно ретельно обирати цілі для санкцій, зауважує Рудольф.

«Переконаний, що можна нанести путінській групі збитки на мільярди доларів, без негативного впливу на західні фінансові ринки».

Відключення Росії від SWIFT - «ядерний удар» за шкалою 10 з 10, говорять експерти

А от відключення Росії від міжнародної системи платежів SWIFT є надто радикальним варіантом, вважають експерти

«Це можна назвати ядерним ударом. 10 з 10 за шкалою санкцій, Ми це зробили щодо Ірану перед переговорами з ядерної угоди 6 років тому. Російські санкції ніколи навіть не наближались до цього, бо російська економіка вдвічі більше, ніж разом узяті економіки інших країн, проти яких діють санкції США», - говорить Рудольф.

Хоча Росія вживає заходів, щоб обійти це і створити власну систему платежів, вона не може замінити SWIFT
Віктор Забо

Забо погоджується – наслідки такого «ядерного удару» по Росії стануть спустошливими, адже попри заяви Путіна про готовність Росії до роботи в автономному режимі, заміни SWIFT все ще немає.

«Ми далеко від цього, бо наслідки будуть спустошливими. Фактично ми відключемо Росію від міжнародної фінансової системи. Хоча Росія вживає заходів, щоб обійти це і створити власну систему платежів, вона не може замінити SWIFT».

Поступові санкції точно змінять якщо не стратегію то тактику Путіна, - переконаний Рудольф. «Ми маємо чіткі докази того, що санкції змінюють, його [Путіна] тактику, більше ніж загальну стратегію. Він дуже добре пристосувався до того, щоб вдаватись до ескалації такого рівня, який би не призводив до нового раунду санкцій».

Звичайно, визнає експерт, важко сказати, що було б без санкцій, «чи пішов би Путін на Маріуполь і далі в Україну». Також виміряти вплив санкцій важко, але, сподівається експерт, з часом вплив санкцій збільшиться настільки, щоб всередині Росії постав запит на зміни.

Дивіться також: Світ продовжує висловлювати стурбованість накопиченням російських військ на кордоні з Україною. Відео

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG