Спеціальні потреби

В очікуванні санкцій - експерти коментують дедоларизацію в Росії


Росія позбудеться доларів зі свого Фонду національного добробуту. Про це заявив російський міністр фінансів Антон Сілуанов у своєму виступі на Міжнародному економічному форумі в Санкт-Петербурзі.

Він зауважив, що Фонд більше інвестуватиме у євро, китайський юань та вкладатиметься у золото. Зміни мають відбутись через місяць. Наразі в фонді 39,8 млрд доларів, що становить 35% його загального обсягу, повідомив російський посадовець.

«Трюком» на публіку назвав це рішення економіст BlueBay Asset Management Тімоті Еш. «Думаю, це має вигляд PR трюку, або удару наперед, якщо є очікування нових американських санкцій», - написав економіст у Twitter.

«Сигнал такий: «нам не потрібні США, нам не потрібні операції в доларах і нас не зачеплять нові сакнції США», - зауважив Еш в дослідницькій записці, яку цитують ЗМІ.

Рішення позбутись доларів у Фонді було зроблене за декілька днів до саміту Путіна з президентом США Джо Байденом, пише The Wall Street Journal.

«Санкції США проти Росії прискорюють дедоларицацію», - зауважили в аналітичному центрі SWFI.

Дедоларицазія Фонду не передбачає продаж валюти на відкритому ринку і тому рішення не позначиться на ринку, вважають у ING. Скоріш за все, транзакцію буде проведено через обмін з резервами центорбанку Росії, які є більш диверсифікованими і значними за обсягом, зауважують у ING.

Резерви російського Центробанку наприкінці травня перевищили 600 млрд дол.

Це четверті за обсягом резерви у світі, зауважив голова Інституту перехідних економік Банку Фінляндії Ікка Кохконен.

Еш також закликав більш уважно дивитись на те, що робить російський центробанк в плані оголошеної політики з дедоларизації, а не Фонд.

В ING не очікують на те, що зміни в Фонді спричинять дедоларизацію резервів центорбанку Росії, який, ймовірно, не заторкнуть і нові санкції США.

Наразі близько 20% резервів російського центорбанку складають долари США і ця частка, на думку банку, є низькою, порівняно з тим, що на долар припадає 60% російського експорту, 40% імпорту та 60% іноземного боргу.

В рамках політики дедоларизації, Росія поступово знижує долю валютних резервів, які вона тримає в доларах. Ця частка зменшилась з 50% до 20% з 2017 до кінця 2020 року.

Загалом, у світі спостерігається зменшення частки доларів у резервах центробанків, хоча долар і залишається домінуючою резервною валютою. Китайський юань та євро отримують більше уваги. Так, частка світових резервів, які країни тримали в доларах в четвертому кварталі 2020 року склала 59% - найнижче за минулі 25 років, написали в своєму блозі у травні економісти МВФ Серкан Арсланалп та Чіма Сімпсон-Белл.

Вони зауважили, що з часу запровадження євро в 1999 році, частка резервів, які країни світу тримають в доларах, зменшилась з 71% до 59%.

Дивіться також: Студія Вашингтон. Що у Білому домі кажуть про кібератаки з Росії?

Студія Вашингтон. Що у Білому домі кажуть про кібератаки з Росії?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG