Спеціальні потреби

Цифрові валюти – що про них говорять у США та в Україні


Нове обличчя долара. Що у США та в Україні говорять про цифрові валюти? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Нове обличчя долара. Що у США та в Україні говорять про цифрові валюти? Відео

Як до перспектив введення цифрових грошей ставляться в США та в Україні

Фінансовий світ стрімко змінюється і ці зміни лише пришвидшились у часи пандемії з розвитком онлайн торгівлі та платежів. Комп’ютерний код замість купюри, або гаманець в інтернеті, вже стають повсякденністю. Лише нещодавно новинкою були криптовалюти, такі як біткоїн - гроші поза офіційною системою, що обіцяли зробити фінансові операції швидкими, дешевими та безпечними. Тепер про криптовалюти все частіше згадують у зв’язку з хакерами-шантажистами, наприклад, через нещодавні хакерські атаки на найбільше м’ясопереробне підприємство світу JBS, або американський трубопровід Colonial, коли хакери вимагали викуп у криптовалюті, а також зі зміною клімату.

Більше інновацій і менше зловживань тепер обіцяють прихильники нового проекту - державних цифрових валют. Цифрові гроші центробанків можуть створити революцію у фінансах, подібну до того, як винахід Інтернету змінило обмін інформацією, говорять їхні прихильники. Опоненти вказують на ризики втрати приватності транзакцій та поширення енерговитратної технології блокчейн. Можливість запровадження власної криптовалюти наразі розглядають 80% центробанків світу.

Ми поглянули на те, як до перспектив введення цифрових грошей ставляться в США та в Україні

В Україні електронну гривню хочуть запустити вже через кілька років. У США не поспішають. Очільник Федерального резерву США Джером Пауелл заявив, що США вивчатимуть переваги цифрового долара, і відповідне дослідження буде оприлюднено вже цього літа, а минулого тижня на цю тему відбулись слухання в Комітету Сенату США.

Недоліки приватних криптовалют, таких як біткоїн, стають все більш очевидними, і держава має звернути на це увагу. Таку позицію висловила під час слухань сенаторка від демократичного партії Елізабет Уоррен. «Приватна криптовалюта дозволяє обманювати інвесторів, допомагає злочинцям і погіршує кліматичну кризу», - заявила Уоррен.

Вона назвала багатообіцяючою можливість випуску цифрового долара. «Цифрова валюта центральних банків обіцяє багато - законні цифрові гроші можуть витіснити фіктивні приватні цифрові гроші, покращити ефективність та безпеку нашої фінансової системи, якщо це зробити вірно».

Інші ж вказують, що ринок криптовалют має залишатись в приватних руках, а держава має регулювати фінансові інновації, щоб убезпечити користувачів від зловживань.

«Я не думаю, що нам потрібна цифрова валюта центробанку, - заявив під час слухань сенатор-республіканець Пет Тумі, - але ми маємо розвивати приватні цифрові валюти, зрештою саме приватний сектор а не уряд розробив криптовалюти.

В Україні ж, Нацбанк та Міністерство цифрової інформації активно розробляють цифрову гривню. Мінцифри уклало контракт для запуску цифрової валюти з платформою Stellar.

Безумовно, це вірний напрямок руху і подобається нам це чи ні, але цифрова валюта вже стрімко ввірвалися в наше життя і ми маємо реагувати на це
Галина Хейло

Такий підхід вірний, говорить в коментарі «Голосу Америки» Галина Хейло, президент Української асоціації платіжних систем, віце-президент Асоціації український банків.

«Безумовно, це вірний напрямок руху і подобається нам це чи ні, але цифрова валюта вже стрімко ввірвалися в наше життя і ми маємо реагувати на це». Вона позитивно оцінила плани Нацбанку вже за декілька років запровадити е-гривню.

«Центробанк повинен повинен взяти контроль над цифровими валютами і, якщо він це хоче зробити, він має випускати власну цифрову валюту. Цим займаються зараз усі центробанки світу», додала вона.

Україна має потужну інфраструктуру для криптовалют, вказує експертка Інституту американського підприємництва Елізабет Брау. Вона зазначає – в країні працює більше 100 криптовалютних компаній, а поблизу Запорізької АЕС скоро має постати об‘єкт з майнінгу біткоїнів.

Абсолютно несподівано Україна стала основним місцем для компаній в сфері криптовалют
Елізабет Брау

«Абсолютно несподівано Україна стала основним місцем для компаній в сфері криптовалют. Гадаю, це має сенс з точки зору українського уряду – перейти від традиційної економіки, такої як аграрний експорт і звернутись до високих технологій», - говорить Брау в інтерв‘ю «Голосу Америки».

Хейло погоджується – криптовалюти набули значного поширення в Україні.

«Ну давайте чесно: по-перше, це зручно, це швидко, це дешево, це набагато дешевше ніж будь-які банківські операції і це бездокументарно, тобто не потрібно приносити пачку паперу до банку щоб тобі дали погодження на проведення платежу тому так, звісно це зручно, до того ж це деякий хайп», - додає вона.

Україна має великі шанси однією з перших запровадити власну цифрову валюту, такі оцінки минулого місяця оприлюднив PWC. В компанії вказують, що ще в в 2018 році Нацбанк провів тестовий запуск е-гривні на основі блокчейн.

Однак, таке технологічне рішення викликає питання, через негативну репутацію технології блокчейн та її енерговитратність, говорить Брау. «Це справді лякає, - говорить експертка про значне енергоспоживання майнінгу, - і це те, що зробить криптовалюти непривабливими для багатьох країн, які хочуть зменшити викиди вуглецю. Україна думає, що це привабливо бо має багато атомної енергетики, але тоді ви застрягли з величезним енергоспоживанням».

Ще одним важливим питанням цифрових валют є те, як подолати зловживання, але захистити приватність

Галина Хейло припускає, що певний рівень приватності трансакцій буде втрачено після введення е-гривні. «Ми не можемо заперечувати що на сьогодні криптовалютою користуються недобропорядні люди, а також нею користуються для відмивання коштів.. і це потрібно прибрати, тому, безумовно, деяку приватність буде втрачено».

У США в якості крайнього прикладу втрати приватності вказують на нещодавні експерименти Китаю з цифровим юанем.

Під час слухань в сенаті сенатор Джон Кеннеді наголосив, що досвід Китаю є повчальним для інших.

«Уряд Китаю використовує цифровий юань, щоб відслідковувати повсякденні транзакції своїх громадян, щоб розширити масову систему спостереження і це є уроком. Також Китай використовує цифровий юань щоб більше контролювати економіку і розширювати монетарний вплив у світі», - додав він. Сенатор Тумі припустив, що саме через прагнення китайського уряду використати цифровий юань в якості засобу контролю, така валюта не стане конкурентом долара на міжнародних ринках, адже люди, ймовірно, не захочуть брати в ній участь.

А от щодо України, Брау закликає не поспішати з інноваціями. Вона порівнює блокчейн з ситуацією на початку дев‘яностих в Росії та Україні, «коли всім громадянам роздали акції основних компаній. Це було демократично, з гарними намірами, але багато хто не знав, що з цим робити. Вони це продали кмітливим хлопцям, які потім стали олігархами, Гадаю, такі ж ризики є і з блокчейном».

Дивіться також: Папір із каміння: технологія, що не вимагає вирубувати ліси, витрачати воду і немає шкідливих відходів. Відео

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG