Спеціальні потреби

Зареєстровані у Великій Британії фейкові новинні сайти "поширюють неправдиві історії" про західні компанії в Україні - The Guradian


Веб-сайти фейкових новин, зареєстровані у Великій Британії та схожі на надійні британські ЗМІ, нібито поширюють дезінформацію про західні компанії, які працюють в Україні. Про це пише видання The Guardian.

Ймовірна російська пропагандистська операція викликала заклики парламентарів змінити закон, щоб змусити новинні вебсайти, зареєстровані у Великій Британії, розкрити свою власність, як це вимагається в ЄС.

Хоча сайти – londoninsider.co.uk і talk-finance.co.uk – є англомовними та зареєстровані у Великій Британії, їхні матеріали були підхоплені та поширені в Україні, де висока довіра до британських ЗМІ.

На використання сайтів звернула увагу американська фірма Sarn, яка працює в Україні в секторах енергетики та військової техніки. У Sarn кажуть, що статті на двох сайтах неправдиво звинувачували фірму в торгівлі зброєю, судовому шахрайстві та розтраті.

Схоже, що матеріали сайтів створені штучним інтелектом, а аналіз, проведений лінгвістом, залученим компанією Sarn, показав, що оригінальний текст був створений носієм російської мови.

Автором історій було названо справжнього британського журналіста, але він сказав у письмовій заяві, що нічого не знав про історію, яку нібито написав для londoninsider.co.uk.

Один із ліберал-демократів, законодавець лорд Воллес, сказав: «Викликає надзвичайно занепокоєння той факт, що російська пропагандистська машина використовує репутацію Лондона як медіа та фінансового центру, щоб завдати шкоди західним компаніям, які працюють в Україні».

Лорд Уоллес додав, що інформація щодо власника ЗМІ, яка дозволить громадськості знати, хто контролює ЗМІ, є більш важливою, ніж будь-коли раніше, і сказав, що всі ЗМІ, незалежно від їх розміру, повинні публікувати інформацію про своїх власників у національній базі даних.

"Цей важливий крок щодо захисту ЗМІ від політичного чи економічного втручання було введено в дію в Європейському Союзі в березні, і настав час його запровадити тут".

Армен Агас, заступник голови Сарн, заявив, що компанія категорично відкидає "безпідставні та повністю фейкові новини», які, за його словами, "розповсюджуються" на сайтах під заголовком: "Зброя, гроші та Сарн: як чесько-американська група обікрала Україну".

"Ми вважаємо, що ми стали мішенню через нашу роботу з економічного розвитку в Україні під час конфлікту", — додали вони.

Сарн заявив, що залучив експертів із кібербезпеки та юристів, і що один із сайтів – talk-finance.co.uk – у відповідь на юридичний лист вимагав гроші. Інший сайт продовжує публікацію статті.

Запит про коментарі був надісланий Guardian talk-finance.co.uk, на адресу Hotmail. Надійшла швидка відповідь від неназваної особи, яка сказала, що готова зустрітися в "наметовому містечку" Кале, так називають район, де проживають шукачі притулку та іммігранти, які планують перетнути канал до Великобританії.

Запит на коментар також було надіслано на електронну адресу на вебсайті londoninsider.co.uk, де сайт описується як "провідний цифровий журнал, що висвітлює останні новини політики, бізнесу, спорту та шоубізнесу".

Була відповідь від особи на ім’я Томас Хенвелл, який сказав, що сайт публікує "новини, засновані на фактах", і припустив, що Сарн намагався його залякати. Вони наполягали, що опублікували багато інших історій, які були "непозитивними" для російського уряду.

Але вони відмовилися сказати, кому належить сайт, і в наступному електронному листі описали його як "приватне підприємство", яке працює за рахунок доходів від реклами. Вони відмовилися говорити телефоном чи через Zoom.

Випадки з фейковими новинними вебсайтами Великої Британії відбуваються на тлі вибуху російських онлайн-кампаній з дезінформації до та після її вторгнення в Україну.

NewsGuard, компанія, яка прагне протистояти дезінформації шляхом вивчення та оцінки новинних вебсайтів, виявила, що неправдиві наративи про Україну та її союзників поширювалися в Інтернеті ще до вторгнення в лютому 2022 року.

Компанія заявила, що розвінчала понад 250 неправдивих наративів, пов’язаних з російсько-українською війною, і виявила 627 сайтів, які поширюють ці міфи. Неправдиві наративи варіювалися від пропагандистських тверджень про те, що повідомлення про масові вбивства російськими військами в таких місцях, як Буча, були "інсценованими", до тверджень про те, що нацистська ідеологія керує політичним керівництвом України.

Раніше Голос Америки повідомляв про роботу російської компанії "Агенція соціального дизайну" під керівництвом політтехнолога Іллі Гамбашидзе, яка поширювала брехню, щоб послабити підтримку України у світі. Деякі з таких фейків підхопили, зокрема бізнесмен Ілон Маск, конгресвумен Марджорі Тейлор Грін та низка інших відомих осіб.

Все це відбувалося на замовлення Кремля, дійшли висновків журналісти проєкту "Схеми" (Радіо Свобода), які у співпраці з іншими європейськими редакціями дослідили cайти витоку внутрішніх документів російської фірми.

Також у рамках кампанії, відомої під назвою Doppelganger, тобто двійники, фірма Гамбашидзе копіювала сайти відомих видань та підробляла офіційні документи.

4 вересня американські правоохоронці подали клопотання про арешт 32 доменів ресурсів, що повʼязують із компанією російського політтехнолога. У матеріалах справи щодо "Агенції соціального дизайну" вказане, зокрема і розслідування журналіста Голосу Америки Метью Купфера.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG