Спеціальні потреби

Джуліан Ассанж майже на свободі після згоди визнати свою провину в звинуваченнях США


Фото Джуліана Ассанжа, який сідає в літак у Лондоні, оприлюднена @wikileaks в мережі X. 25 червня 2024 р. (via REUTERS TPX IMAGES OF THE DAY)
Фото Джуліана Ассанжа, який сідає в літак у Лондоні, оприлюднена @wikileaks в мережі X. 25 червня 2024 р. (via REUTERS TPX IMAGES OF THE DAY)

Джуліана Ассанжа, засновника організації WikiLeaks, випустили з британської в’язниці на тлі повідомлень, що його адвокати досягли домовленості з американською прокуратурою щодо звинувачень про викрадення державних документів.

Домовленість, як виглядає, кладе край намаганням Ассанжа уникнути суду у США, які тривали майже 14 років, включно з його 7-річним переховуванням у посольстві Еквадору в Лондоні і 5-річним перебуванням у британській в’язниці.

У вівторок 25 червня повідомлено, що літак з Ассанжем сів у Бангкоку в Таїланді.

Окружний суд США на Північних Маріанських Островах, території в Тихому океані під юрисдикцією Сполучених Штатів, оголосив, що у середу 26 червня там буде слухання у справі Джуліана Ассанжа.

У повідомленнях з посиланням на судові документи йдеться, що Ассанж погодився визнати свою провину принаймні щодо одного з низки американських звинувачень.

Американські ЗМІ повідомляють, що як покарання йому зарахують термін, який Ассанж вже провів у британській в’язниці, тому він зможе повернутися до Австралії, де він народився.

Австралійський прем’єр-міністр Ентоні Албенізі стримано привітав повідомлення, заявивши, що від подальшого ув'язнення Ассанжа нема жодної користі.

Австралійська міністерка закордонних справ Пенні Вонґ підтвердила, що уряд тієї країни сприяв домовленості.

“Прем’єр-міністр і я дуже чіткі щодо того, що справа пана Ассанжа тягнулася надто довго. Впродовж останніх двох років уряд Албенізі висловлювався за те, щоб він повернувся додому”, - сказала міністерка в парламенті в Канберрі.

Американські звинувачення

У США Ассанжу висунули 17 звинувачень у шпигунстві і одне звинувачення щодо публікації на WikiLeaks тисяч таємних військових і дипломатичних документів.

Адвокати Джуліана Ассанжа, деякі журналістські організації і правозахисні групи стверджують, що він виконував журналістську роботу, викриваючи несправедливість і порушення, скоєні представниками державних установ.

Прихильники зокрема вказують, що оприлюднені WikiLeaks таємні матеріали викрили випадки неправомірних дій американських військових в Іраку та в Афганістані.

Але прокурори у США стверджували, що Джуліан Ассанж діяв не як журналіст, а вступив у змову з метою викрадення інформації і без розбору розкрив таємні дані, в результаті чого під загрозою опинилися життя багатьох людей.

Критики WikiLeaks також вважають, що та організація виявила тенденційність, оприлюднюючи дані, які порушували питання щодо США і західних країн, але при цьому виглядало, що WikiLeaks і пов’язані з нею активісти цілеспрямовано уникали критики Москви, чи можливого викриття російських дій у світі і всередині Росії.

Спільник Ассанжа, Бредлі Маннінґ, був засуджений у США за незаконне вилучення інформації з комп’ютерних систем американського міністерства оборони.

Маннінґ змінив стать на жіночу і взяв ім’я Челсі, та вийшов на свободу достроково після семи років в’язниці, отримавши помилування президента Барака Обами.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG