Спеціальні потреби

Російські втрати 2023 р. ймовірно на 25% вищі внаслідок наступу в Україні


Церемонії відкриття в Ленінградській області меморіалу російським солдатам, які загинули на війні проти України, 22 вересня 2023 р.
Церемонії відкриття в Ленінградській області меморіалу російським солдатам, які загинули на війні проти України, 22 вересня 2023 р.

Підрахунки підтверджених втрат російської армії в Україні вказують на високу ціну невеликих російських здобутків українських територій і ймовірне збільшення кількості загиблих росіян за 2023 рік.

Довготермінові наслідки цієї війни в Україні будуть відчувати впродовж поколінь.
Фолькер Тюрк.

Незалежна російська медіагрупа Медиазона у співпраці з британським міжнародним мовленням Бі-Бі-Сі і з допомогою активістів підтвердили загибель понад 27 300 російських солдатів упродовж другого року повномасштабного вторгнення Росії в Україну, довівши загальну цифру вбитих росіян за два роки до 50 471.

Йдеться про дані зі списків імен з нових могил цвинтарях в Росії, а також дані про загиблих в російських офіційних звітах і перевірені згадки в газетах та соцмедіа.

Укладачі підкреслюють, що списки не повні, бо не всі імена загиблих потрапляють у пресу, чи інші повідомлення.

Вони також зауважують, що не враховують загиблих мешканців окупованих Росією частин Донецької та Луганської областей України - так званих ополченців інкорпорованих в російську армію.

Укладачі наводять також інший базований на даних показник - оцінку випадків незвичайної смертності чоловіків на основі російських реєстрів справ про спадщину, і та цифра, кажуть вони, за два роки вторгнення сягнула 85 000.

Виявлена тенденція означає, що рівень російських втрат в Україні впродовж 2023 року може бути на 25% вищим у порівнянні з першим роком після вторгнення і напевне свідчить про застосування так званих “людських хвиль” в наступальних операціях зокрема на Донеччині.

Реальна загальна кількість російських військових втрат на війні в Україні очевидно набагато вища.

За даними збройних сил України 17 квітня та цифра перевищувала 456 000 росіян, включаючи вбитих, а також поранених, полонених тощо.

Тіла російських солдатів біля Андріївки в Донецькій області. 16 вересня 2023 р.
Тіла російських солдатів біля Андріївки в Донецькій області. 16 вересня 2023 р.

Росія офіційно не оприлюднює свої дані про втрати на війні, окрім повідомлення у вересні 2022 року, коли представник російського міністерства оборони сказав про 5 600 загиблих росіян.

Україна стверджує, що російські втрати в багато разів вищі за українські, хоча також не подає своїх офіційних даних.

Але президент Володимир Зеленський на форумі у Києві в лютому 2024 року сказав про загибель 31 000 українських військових.

“Кожна з цих втрат це для нас велика пожертва”, - сказав тоді український президент.

Радянські втрати в Афганістані

Втрати Росії у війні проти України порівнюють з втратами армії СРСР в Афганістані 1979-1989 року.

Офіційні цифри були названі 1988 року, коли генерал Алексей Лізічев на пресконференції сказав, що в Афганістані загинули 13 310 солдатів радянської армії, і ще 35 478 зазнали поранень, а 311 пропали безвісти.

Інших офіційних цифр про втрати в Афганістані Москва не подавала, і вони приблизно сходяться з західними оцінками, які переважно зосереджуються на цифрі 15 тисяч.

Цивільні втрати в Україні

Згідно з приблизними оцінками загальна кількість жертв цієї російської війни проти України з обох боків ймовірно вже перевищує півмільйона.

Організація Об'єднаних Націй в лютому 2024 року повідомила, що має підтверджені дані про те, що від 24 лютого 2022 року, коли Росія почала повномасштабне вторгнення, в Україні загинули 10 582 цивільних і ще 19 875 зазнали поранень.

Місія ООН в Україні наголошує, що повні цифри напевне значно більші.

“Мільйони були вимушені втікати, тисячі втратили домівки”, - підкреслено у повідомленні організації.

“Довготермінові наслідки цієї війни в Україні будуть відчувати впродовж поколінь”, - сказав комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.

Втікачі з російської армії

Російська Медиазона також повідомляє, що перші місяці 2024 року виявили різке зростання кількості покарань російських солдатів за втечу зі служби.

Згідно з повідомленням кількість справ у російських військових судах почала рости після оголошення мобілізації в Росії у вересні 2022 року, але 2024 показав небувалі цифри.

Той указ Владіміра Путіна означав не лише набір нових військовослужбовців, але й заборону звільнення з російської армії тих, у кого закінчилися контракти.

Лише за березень російські військові суди визнали винними майже 700 втікачів, це означає понад 30 таких вироків щоденно.

Медиазона підкреслює, що військові суди цілеспрямовано оголошують покарання так званими умовними термінами ув’язнення, а це означає, що тих військовослужбовців можуть не садити в'язниці, а відправляти на війну.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG