Спеціальні потреби

Європа не сприймає «нейтральності» Китаю стосовно російської війни в Україні


Аннелена Бербок міністерка закордонних справ Німеччини та її китайський колега Цінь Ґан у Пекіні 14 квітня 2023 р.
Аннелена Бербок міністерка закордонних справ Німеччини та її китайський колега Цінь Ґан у Пекіні 14 квітня 2023 р.

Від чільних європейських представників знову пролунали заклики до Пекіна використати китайські зв’язки з Москвою, щоб зупинити російську війну проти України.

Китай наполягає на своїй миролюбності й нейтральності, але китайські представники досі не засуджували російський напад на Україну і не вимагали виведення російських військ з української території.

Очільниця німецького міністерства закордонних справ Анналена Бербок, скористалася візитом до Пекіна, щоб переконувати Китай у потребі домагатися «справедливого» закінчення війни.

«Лише одна особа може зупинити цю війну - це російський президент. І є одна країна, яка має найбільший вплив на Росію - це Китай. Ось чому під час цієї поїздки до Китаю я також закликатиму Китай, як постійного члена ради безпеки ООН, виступити за мир у світі і допомогти тому, щоб нарешті покласти справедливий край жорстокій агресивній війні Росії», - сказала Анналена Бербок.

Було б добре, якби президент Сі поговорив з президентом Зеленським, і якби Китай надав більшу суттєву гуманітарну допомогу...
Жозеп Борель

Співзвучно з твердженнями німецької дипломатки лунає також заклик верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики й безпеки Жозепа Бореля про те, що Китай не може уникати відповідальності, коли йдеться про глобальну безпеку й мир.

«Якщо ми хочемо міжнародного порядку, в якому співпраця переважає над протистоянням, то кожен повинен брати на себе повну відповідальність у забезпеченні поваги до міжнародних законів», - заявив Борель у письмовому заклику до китайських лідерів.

Верховний представник мав також цими днями перебувати у Пекіні, але, захворівши на ковід, він залишився в Брюсселі й оприлюднив свої тези письмово.

«Європейському Союзу буде дуже важко, якщо не неможливо, зберігати довірливі відносини з Китаєм, яких ми прагнемо, якщо Китай не робитиме внесок в політичне вирішення, базоване на виведенні Росії з української території», - йдеться в тексті Жозепа Бореля.

Борель підкреслює, що не йдеться про вимоги, аби Пекін змінював позицію, а лише, щоб Китай «визнав, що в цьому випадку є серйозне порушення міжнародного закону».

«Ось чому я вважаю, що було б добре, якби президент Сі поговорив з президентом Зеленським, і якби Китай надав більшу суттєву гуманітарну допомогу спустошеному українському народу», - підкреслив європейський дипломат.

Заяви Жозепа Бореля та Анналени Бербок щодо Китаю і російської війни пролунали набагато твердіше у порівнянні з тим, що говорив під час нещодавнього візиту до Китаю президент Франції Еммануель Макрон.

Бербок зокрема відверто заявила про неприйнятність для європейців застосування сили у розв'язанні Тайванського питання, в то час як Макрон говорив, що тайванська криза далека від інтересів Європи.

Але Анналена Бербок підкреслила, що нема розбіжностей між французькою і європейською зовнішньою політикою.

Читайте також: На Заході критикують заяву Макрона, що Європа має уникати "не наших криз". Його закликають посилити допомогу Україні

Китайський керівник Сі Цзіньпін неодноразово спілкувався з президентом Путіним і нещодавно відвідав Москву з кількаденним державним візитом, що виглядало як вияв солідарності Росією, в той час, як вона веде агресивну війну.

Тим часом Сі Цзіньпін упродовж понад року після російського вторгнення навіть не телефонував українському президенту Володимиру Зеленському, хоча українські представники не раз підкреслювали бажання і готовність до спілкування.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG