Спеціальні потреби

Голос Америки відсторонив від роботи двох журналістів російськомовної служби після отриманих скарг 


У п'ятницю Голос Америки відправив у вимушену оплачувану відпустку двох журналістів російськомовної служби після отримання скарг щодо їхньої попередньої роботи в ЗМІ, підтримуваних Кремлем. Голос Америки розглядає обставини справи.

В листопаді 2022 року співробітники Голосу Америки повідомили менеджерів про свої занепокоєння щодо двох журналістів — Гаррі Княгницького та Дар’ю Давидову — яких щойно взяли на роботу. У листі, підписаному 15 із 92 працівників російськомовної служби, йдеться, що на своїй попередній роботі Княгницький і Давидова поширювали прокремлівські наративи про Україну.

Минулого тижня ЗМІ в Україні опублікували матеріали про цю ситуацію. Після цього, понад 20 медійників, які входять до українського обʼєднання Медіарух, закликали звільнити Княгницького. Деякі з підписантів листа Медіаруху, працюють в компаніях-партнерах Голосу Америки.

У четвер на запитання щодо прийняття рішення про працевлаштування цих журналістів та чи будуть вжиті відповідні заходи, представники зв’язків із громадськістю Голосу Америки не відповіли прямо, сказавши, що протягом десятиліть мережа «наймала досвідчених журналістів із репресивних суспільств, включаючи Росію».

Голос Америки регулярно наймає на роботу іноземних журналістів, які вільно володіють мовами та знають відповідні регіони, щоб створювати надійну й авторитетну журналістику понад 40 мовами. Агентство каже, що всі матеріали журналістів проходять редакційну перевірку перед публікацією.

«Усі журналісти «Голосу Америки» працюють під редакторським контролем, що гарантує, що всі їхні матеріали відповідають найвищим стандартам журналістики та нашому Статуту. Робота Давидової та Княгницького, як і інших журналістів Голосу Америки, проходить ретельний процес редагування, встановлений агентством», - йдеться у повідомленні представників зв’язків із громадськістю Голосу Америки.

У відповідь на подальший запит про коментарі, коли американські ЗМІ повідомили подробиці про вимушену відпустку Княгницького та Давидової, відділ зв’язків з громадськістю Голосу Америки ввечері в п’ятницю в електронному листі написав: «Голос Америки може підтвердити, що два журналісти російськомовної служби перебуватимуть у вимушеній оплачуваній відпустці, поки Голос Америки розглядає обставини справи. Це стандартна практика, і в рамках внутрішньої перевірки Голос Америки проведе співбесіду з обома журналістами».

Княгницький і Давидова були прийняті на роботу в жовтні 2022 року та пройшли безпекову перевірку, обов’язкову для усіх співробітників Голосу Америки.

У відкритому зверненні Медіарух України виклав приклади попередньої роботи Княгницького на НТВ, де він просував прокремлівські наративи, зокрема щодо Донбасу та Криму. «За часи роботи на НТВ Княгницький, здається, устиг підтримати всі пропагандистські наративи Росії», – йдеться у відкритому листі Медіаруху України.

У 2001 році контроль над НТВ перебрала державна енергетична компанія «Газпром».

Княгницький залишив НТВ у 2017 році та переїхав до США, де працював на іншу підтримувану Росією телекомпанію RTVI, яку залишив невдовзі після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Княгницький і Давидова не відповіли на електронні листи в суботу з проханням надати коментарі перед цією публікацією.

У коментарі The Washington Post Княгницький заперечив, що є пропагандистом, і сказав, що покинув RTVI, коли керівництво намагалося контролювати висвітлення російського вторгнення.

Після того, як 29 листопада співробітники Голосу Америки висловили занепокоєння щодо прийняття Княгницького та Давидової на роботу, вище керівництво Голосу Америки у грудні провело зустріч з колективом російськомовної служби та редактором зі стандартів Голосу Америки, щоб обговорити занепокоєння. Після цієї зустрічі Голос Америки повідомив, що один із підписантів листа відкликав свій підпис. За даними Голосу Америки, на двох редакційних нарадах, що відбулися після цього, ніхто з російськомовної служби цього питання не порушував.

За словами аналітиків, під час прийняття на роботу співробітників редакції мають обов’язок надавати пріоритет чесності та журналістським навичкам.

«Кожну справу треба розглядати окремо, кожного журналіста щодо своєї попередньої роботи. Голос Америки, як і будь-яка медіаорганізація, зобов’язаний наймати журналістів, які працюють добросовісно, мають сильні журналістські навички та віддані висвітленню правди», – каже Енн Купер, почесна професорка Колумбійської школи журналістики.

«Чи розглядали менеджери Голосу Америки попередню та нещодавню роботу журналіста, чи впевнені вони, що матеріали, які журналіст робить для Голосу Америки, відповідають їхнім стандартам? Ось що тут важливо», — каже Купер, досвідчена журналістка, яка була першим керівником московського бюро NPR.

Журналісти Голосу Америки, у тому числі й російськомовна служба, підготували сотні годин програм, щоб розвінчати московську дезінформацію та пропаганду про війну РФ проти України. «Російськомовна служба Голосу Америки прагне продовжувати надавати своїй аудиторії правдиві новини та вичерпні репортажі», — йдеться в заяві відділу зв’язків з громадськістю Голосу Америки.

Питання щодо безпекової перевірки

Процедура прийняття на роботу у Голосі Америки раніше була поставлена під сумнів через розслідування щодо Сетаре Дерахшеш Сіґ, яка працювала у перській службі Голосу Америки. Сіґ була звільнена з посади у 2020 році після того, як розслідування Агентства США з глобальних медіа (USAGM) виявило, що Сіґ підробила документи та зловживала державними коштами.

У лютому 2021 року нове розслідування виправдало Сіґ.

У грудні 2022 голова комітету із закордонних справ Палати представників Конгресу США Майкл Маккол у листі до керівниці Агентства США з глобальних медіа Аманди Беннетт зробив запит з вимогою надати усі документи та інформацію щодо рішення поновити Сетаре Дерахшеш Сіґ на посаді.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG