Спеціальні потреби

Росія продовжує використовувати релігію як зброю, щоб дискредитувати Україну - ISW


Росія продовжує використовувати релігію як зброю, щоб посилити свою інформаційну кампанію та дискредитувати Україну, пишуть експерти американського Інституту дослідження війни (ISW). Дослідники зауважують, що російські військові блогери відреагували на оприлюднені 7 січня кадри, на яких українські військовослужбовці у формі відвідують православну різдвяну службу в Києво-Печерській Лаврі, і назвали це розправою та відкритою війною проти Української православної церкви (Московського патріархату). Декілька російських блогерів назвали кадри доказом того, що Лавра була «захоплена» «єретиками та розкольниками».

Російська реакція на рішення українського уряду передати контроль над Лаврою ПЦУ свідчить про те, що Москва продовжує озброювати релігію, щоб представити Україну як зло та позиціонувати Росію як захисника православних цінностей, як раніше повідомляв ISW.

Дослідники Інституту зазначають, що українська влада не перешкоджала можливості вірян святкувати православне Різдво в Україні. «Російські блогери неправдиво представили законну передачу Києво-Печерської Лаври від УПЦ МП, яка, на думку українського уряду, має явні зв’язки з Кремлем і надає матеріальну та духовну підтримку російській війні в Україні, як напад на можливість дотримання православної традиції святкування Різдва. Православні богослужіння тривали по всій Україні, в тому числі в Києво-Печерській Лаврі, протягом дня 7 січня. Позиція українського уряду про те, що елементи УПЦ МП, від яких Київ усунув контроль над Лаврою, підтримується тим, що президент Росії Володимир Путін продовжує спілкуватися з РПЦ. У своїй промові на православне Різдво Путін подякував РПЦ за постійну підтримку російських військ в Україні», - пишуть автори звіту ISW.

Експерти окремо зазначають, що Україна не пригнічує релігійні свободи православних християн, всупереч російській інформаційній операції, а натомість вживає заходів, які вважає за потрібне, щоб дистанціювати українську культурну спадщину від релігійних елементів, які, на її думку, пов’язані з Кремлем та його веденням війни.

Предстоятель ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній на свято Різдва Христового за юліанським календарем, 7 січня, провів богослужіння в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Це стало можливим після повернення державою повернула у свою власність двох храмів Києво-Печерської лаври – Свято-Успенського собору і Трапезної церкви. Наразі невідомо, чи будуть ці храми передані в тривалу оренду ПЦУ.

Як раніше повідомляв Голос Америки, слідчі Служби безпеки України, які перевіряють храми Української православної церкви (Московського патріархату), УПЦ (МП), під час обшуків виявляють прокремлівську літературу, на звільнених територіях виявляють колишні склади окупаційної влади, російську символіку.

У травні УПЦ (МП) на знак незгоди з позицією патріарха Кирила, проголосила самостійність та незалежність від Московського патріархату. При цьому літургійне спілкування між УПЦ (МП) та РПЦ зберіглося. Оглядачі кажуть, що від'єднання було суто формальним.

Протягом 4-27 грудня 2022 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування, яке показало, що 78% українців вважають, що держава має втрутитися в діяльність УПЦ (МП), а 54% — що цю церкву мають повністю заборонити в Україні. Комітет гуманітарної політики Верховної ради підтримав законопроект, який може заборонити діяльність УПЦ (МП) в Україні. Тепер за нього має проголосувати парламент.

В матеріалі використані джерела ISW

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG