Спеціальні потреби

Актуально

Доля світової ліберальної демократії – в руках українців, Фукуяма

Фото: Київ, Майдан, 9 травня 2022 року. (Photo by Карлос Реєс / AFP)

Перемога Росії Володимира Путіна у війні проти України, надала б великого поштовху для популістів в усьому світі, вважає професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма. На його думку, зараз в Україні вирішується доля світової ліберальної демократії, для якої важливі права людини, верховенство права та обмеження ролі держави в житті суспільства і окремих людей. Програш у цій війні означав би втрати не лише для України, але і для західного способу життя.

Це питання, разом з іншими темами, які поставила перед людством російська агресія в Україні, Френсіс Фукуяма, всесвітньо відомий вчений, автор низки книжок про ліберальну демократію, обговорював з Валерієм Пекарем, українським підприємцем, публіцистом та викладачем Київської міжнародної бізнес-школи.

Розмова відбувалася у п’ятницю, 3 червня, в рамках «Діалогів про війну», серії англомовних розмов, які започаткував ПЕН-Україна у партнерстві з PEN International, PEN America, Українським інститутом, Українським інститутом Лондона та Українським науково-дослідним інститутом Гарвардського університету.

Стріляти по китайцях росіяни б не стали – Пекар

Росія заблокувала в Україні майже весь минулорічний врожай, готовий до експорту. Лідери західних країн звинувачують Росію у використанні продуктів харчування як зброї проти України і Заходу.

Чи знайдеться світовий лідер, який би зміг розблокувати експорт українського зерна та інших продуктів харчування з українських портів? На думку Валерія Пекаря, ні Україна, ні НАТО не зможуть розмінувати морські шляхи у Чорному морі, не ризикуючи ескалацією конфлікту. Але є країни, які можуть не боятися, що Росія відкриє вогонь по їхніх кораблях. Такою країною, на думку українського підпримця і бізнес-лідера, є Китай.

«Тут є простір для створення широкої міжнародної коаліції і головну роль на себе міг би взяти Китай, для якого це була б можливість продемонструвати глобальні лідерські якості та надати продукти людям в Близькому сході та Африці», – пояснив Валерій Пекар.

Натомість Френсіс Фукуаяма вважає, що з такою роллю могла би впоратися і Туреччина, і це навіть не зашкодило б її позиції, коли вона намагається балансувати в конфлікті між Росією та Україною, не стаючи на бік жодної зі сторін.

«Гадаю, Туреччина могла б проявити лідерство саме тому, що це є глобальна проблема, яку вона може допомогти вирішити. США на початку даремно побоювалися ескалації і тому не робили ніяких спроб розблокувати українські порти. Але я не думаю, що росіяни би пішли на таку ескалацію, гадаю, вони би не стріляли по торгових суднах, бо це би погано виглядало, вони би втратили політичну підтримку», – вважає американсьакий дослідник.

Якщо почнеться голод, звинувачувати будуть Україну – попереджає Фукуяма

Френсіс Фукуяма каже, що своїми діями Росія намагається також змінити наратив – перекласти вину на Україну за глобальну кризу продовольства. Зараз переважає точка зорку, що у війні винна Росія, але якщо люди почнуть помирати з голоду, не виключено, що вони почнуть звинувачувати Україну в тому, що вона не погоджується на територіальні поступки, і вони помирають через це.

Говорячи про територіальні поступки, Валерій Пекар зауважив, що ті, хто їх пропонують, забувають, що йдеться про значні території, які можна порівняти з половиною території Німеччини, чи всією територією Угорщини та ще і з прилеглими територіями сусідніх країн. Але проблема не лише в цьому – Україна воює не за території, а за людей. Цілий світ бачив, як поводяться російські військові з беззбройним цивільним насленням на окупованих територіях.

«Ми бачимо весь спектр воєнних злочинів, включно з убивствами, пограбуванням, викраданням та зґвалтуванням, депортаціями до Сибіру, концентраційними таборами в найгірших нацистських традиціях», – пояснює Валерій Пекар.

«Хто може відповісти: що гірше, коли люди в Африці помирають з голоду, чи люди в Україні помирають від воєнних злочинів? Це дуже складне питання, тому єдиним справжнім виходом є розблокування українських портів», – наголошує український підприємець і викладач.

Солідарність Заходу починає давати тріщини – Фукуяма

Професор Фукуяма вважає, що після перших місяців війни, коли Захід проявив чудеса солідарності, вражений опором, на який спромоглась Україна, та першими значними перемогами у битвах за Київ та Харків, нині настав час сумнівів. З’являються впливові голоси, які радять іти на поступки. Тому, на думку Фукуями, дуже важливо, щоб українська армія не втрачала своїх переваг і просувалася далі, звільянючи Херсон, і в перспективі Крим.

Наступні кілька тижнів, на його думку, будуть вирішальними. І хоча обидві сторони зазнали великих втрат, Росія навряд чи зможе зібрати сили для наступу, бо «в неї просто не вистачає людей». Не проводячи мобілізації та втрачаючи техніку та фінансові можливості, малоймовірно, щоб Росія пішла на ескалацію, вважає Фукуяма. Натомість Україна продовжує отримувати сучасну західну зброю. Успішний наступ також допоміг би покращити позиції України на переговорах, коли до них би дійшла справа.

На думку Валерія Пекаря, найпереконливіші переговори зараз відбуваються навколо Сєвєродонецька, бо від успіху українського війська залежить успіх дипломатичних зусиль. «Путін сяде за стіл переговорів лише тоді, коли зрозуміє, що його армія програє», – вважає Пекар. На його думку, ті, хто радять починати переговори вже зараз, мріють не про закінчення війни, а про те, щоб світ повернувся в часи до 24 лютого, а це вже неможливо.

Уроки війни Росії проти України: лібералізм ще не вмер – Фукуяма

Френсіс Фукуяма, який колись пророкував кінець історії в тому сенсі, що лібералізм переміг після падіння комунізму, нині, після багатьох випробувань часом і подіями, повернувся до цієї своєї тези у новій книзі. Він вважає, що війна проти України якраз показала, що лібералізм, як віра у те, що люди народжуються вільними і рівними, з однаковими правами, які мають захищати закони та право, а уряди не мають зазіхати на ці права, має майбутнє. Але його намагаються підірвати президент Путін та багато інших популістських лідерів, які вважають, що лібералізму немає місця у світі. Тому ця війна якраз показує, яким би був світ, якби в ньому перемогли авторитарні лідери.

«Якщо Путіну вдасться захопити значні території України і втримати їх, він зможе сказати, що початкові цілі війни не такі вже і важливі, що «нам вдалося захопити Донбас, нам вдалося задушити Україну», і тоді всі забудуть про воєнні злочини, про депортації та вбивства, а популістські лідери у світі здобудуть моральну підтримку», – вважає Фукуяма. Серед таких лідерів він називає і колишню кандидатку на посаду президента Франції Марін Ле Пен, і колишнього президента США Дональда Трампа.

«Тому я думаю, що для інших ліберальних демократій у світі дуже важливо, щоб Україна перемогла, тому вони повинні її підтримувати», – вважає Фукуяма.

Проект реконструкції України має включати позбавлення країни олігархів – Фукуяма

На закінчення «Діалогу про війну» співрозмовники звернулися до бачення України та Росії після війни. У випадку України – післявоєнної розбудови держави. На думку Френсіса Фукуями, відродження України буде неможливим, якщо залишиться нинішня система, в якій домінують олігархи.

Валерій Пекар сказав, що насправді це і було б поразкою для України. «Українці не бояться програти війну. В це вони не вірять. Вони бояться втратити шанс на зміни, на те, що після війни можна буде змінити країну на краще», – вважає український підприємець та громадський діяч.

Щодо Росії, то на думку Френсіса Фукуями, там нічого не зміниться, допоки при владі залишиться Володимир Путін. Валерій Пекар, натомість, вважає, що майбутнє Росії обіцяє великі зміни. Більшість російських регіонів живуть на дотаціях з центру. І якщо вони припиняться, на думку Пекаря, федерацію чекає розпад. Такий сценарій він вважає майже неминучим. Тому краще Заходу до нього готуватися заздалегідь, намагатися робити цей процес контрольованим, адже наслідки для світу, і в першу чергу для України, будуть зачними і в більшості негативними, бо йдеться про країну з ядерною зброєю.

Всі новини дня

Шаппс заперечив повідомлення, що флот Британії допоможе захищати судна з українським зерном у Чорному морі

Міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс на конференції Консервативної партії, організованій аналітичним центром Royal United Services Institute, Манчестер. 1 жовтня 2023. Photo by JUSTIN TALLIS / AFP

Міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс заперечив повідомлення про те, що Королівський флот Великої Британії може допомогти захистити комерційні судна в Чорному морі, які перевозять українське зерно та інше продовольство для експорту.

Як пише Guardian, після інтерв'ю з міністром видання Sunday Telegraph повідомило, що "британський королівський флот може зіграти роль у захисті комерційних суден від російських атак у Чорному морі".

Деякі медіа сприйняли це як зобов'язання, яке міністр нібито дав президенту України Володимиру Зеленському під час свого візиту до Києва минулого тижня, але нині на конференції Консервативної партії Шаппс заперечив це: "Я не думаю, що (про) це була моя розмова з президентом Зеленським".

Він додав, що не очікує, що Королівський флот братиме участь у патрулюванні в Чорному морі, хоча сказав, що Британія та інші країни можуть відігравати консультативну роль, щоб допомогти Україні відкрити експорт продовольства.

Міністр також відмовився повідомити, чи Британія виділить Україні у своєму наступному бюджеті той самий обсяг військової допомоги, як і цьогоріч, - 2,3 мільярда фунтів стерлінгів. Але він підкреслив, що Лондон залишається відданим довгостроковій підтримці Києва.

У неділю Київ повідомив, що з портів Чорноморськ і Південний вийшли іще три суховантажі, а ще п'ять - очікують швартування в портах для завантаження по оголошених у серпні так званих тимчасових гуманітарних коридорах. Нині міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський заявив, що ринок "почав довіряти цьому коридору" і що від часу, коли пішли цим маршрутом перші судна, фрахт з Одеси, Чорноморська та Південного подешевшав на 30-40%.

Як Голос Америки писав напередодні, прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак заявив, що Лондон не має найближчих планів розгортати військових інструкторів в Україні, спростувавши слова Шаппса у Sunday Telegraph про те, що він хоче розпочати навчання українських військ в країні.

"Те, що міністр оборони сказав, полягало в тому, що колись в майбутньому ми цілком можемо провести частину цього навчання в Україні... Але йдеться про довгострокову перспективу, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких відправлять воювати в поточному конфлікті", - сказав Сунак.

Нобелівську премію з медицини присудили науковцям зі США та Угорщини за розробку мРНК-вакцини, що допомогла створити щеплення від COVID-19

Каталін Каріко і Дрю Вайсман під час церемонії вручення премії "Прорив" у Музеї кіноакадемії в Лос-Анджелесі, 15 квітня 2023. Photo by Juan Pablo Rico / AFP

Науковці Каталін Каріко з Угорщини та Дрю Вайсман зі США отримали Нобелівську премію 2023 року з фізіології та медицини за відкриття, які дозволили розробити мРНК-вакцини проти COVID-19.

До 2022 року Каріко була керівницею відділу заміни протеїну РНК у BioNTech. Вона також є професоркою Університету міста Сегед в Угорщині та ад'юнкт-професоркою Школи медицини Перельмана в Університеті Пенсильванії. Вайсман - професор із дослідження вакцин у Школі Перельмана.

У 2005 році Каріко і Вайсманом знайшли спосіб запобігти запальній реакції імунної системи проти мРНК, виготовленої в лабораторії, яка раніше вважалася основною перешкодою для будь-якого терапевтичного використання мРНК.

"Тож цьогорічна Нобелівська премія визнає їхнє фундаментальне наукове відкриття, яке докорінно змінило наше розуміння того, як мРНК взаємодіє з імунною системою, і мало великий вплив на суспільство під час недавньої пандемії", - сказав Рікард Сендберг, член Нобелівської асамблеї Каролінського інституту.

Найпрестижніша премія світу передбачає 11 мільйонів шведських крон (близько 1 мільйона доларів).

Цьогорічних лауреатів решти п'яти Нобелівських премій - з хімії, фізики, літератури, миру та економіки - буде оприлюднено найближчими днями. Вручення відбудеться у Стокгольмі 10 грудня, у річницю смерті засновника премії Альфреда Нобеля.

Раніше Голос Америки повідомляв, що рішення Міжнародного Нобелівського фонду запросити Росію на церемонію нагородження викликало міжнародну критику. А кілька шведських депутатів також заявили, що бойкотуватимуть цьогорічну церемонію вручення Нобелівської премії.

Міністри ЄС у Києві обговорюють допомогу Україні і «не мають сумнівів» у підтримці США

UKRAINE-CRISIS/EU

Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу зібралися у понеділок 2 жовтня на нараду у Києві, яку українські та європейські урядовці назвали підтвердженням міжнародної підтримки України, яка обороняється від російської агресії.

Європейці також кажуть, що стежать за політичними дискусіями у США, де загострилися дискусії щодо фінансування американської допомоги Україні.

...Нам треба надалі вас підтримувати і обговорювати з нашими американськими друзями і союзниками, щоб вони також надалі підтримували Україну.
Жозеп Борель.

Український міністр закордони справ Дмитро Кулеба у відповіді на запитання журналістів наполягав, що міжнародна і зокрема американська підтримка України залишається міцною.

«Ми не відчуваємо, що підтримка США розбита. Бо Сполучені Штати розуміють, що те, що поставлено на карту в Україні є набагато більшим, ніж лише Україна. Це стабільність і передбачуваність світу. А тому я вірю, що ми зможемо знайти необхідні рішення», - сказав Кулеба.

Верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель додав, що у той час, як російська війна в Україні створює проблеми для цілого світу, для Європи це життєва загроза.

«Для нас європейців це екзистенційна загроза. Можливо її не так бачать усі інші у світі, але дозвольте мені повторити, що для нас європейців це екзистенційна загроза, а тому нам треба надалі вас підтримувати і обговорювати з нашими американськими друзями і союзниками, щоб вони також надалі підтримували Україну», - сказав Жозеп Борель.

Представниця Франції Катрін Колонна сказала, що у неї «нема сумнівів, що Сполучені Штати підтримають Україну».

У Києві також заявляють, що ця зустріч міністрів Євросоюзу за межами чинних кордонів ЄС вказує на майбутнє України як члена Європейського Союзу.

«Майбутнє України лежить у Європейському Союзі і в нашій спільноті свободи. Незабаром вона простягатиметься від Лісабона до Луганська. З кожним селом, з кожним метром, який визволяє Україна, вона також рятує своїх людей і прокладає свій шлях до Європейського Союзу», - сказала міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

Жозеп Борель окремо згадав про обговорення української «формули миру Зеленського», провідним положенням якої є виведення російських військ з України.

Україна та її партнери готують так званий саміт миру, щоб офіційно погодити міжнародний мирний план для припинення російської війни проти України.

«Формула миру Зеленського»

Мирні пропозиції України з виділеними десятьма положеннями були оприлюднені в листопаді 2022 року у промові президента Володимира Зеленського до зібрання керівників країн G-20 в Індонезії:

1. «Радіаційна та ядерна безпека»
«Радіаційна безпека має бути відновлена... Росія повинна негайно вивести з території Запорізької АЕС усіх своїх бойовиків... Те саме стосується божевільних погроз ядерною зброєю, до яких вдаються російські посадовці. Немає й не може бути жодних виправдань ядерному шантажу...»

2. «Продовольча безпека»
«... Наша експортна зернова ініціатива заслуговує на безстрокове подовження, незалежно від того, коли закінчиться війна. Право на їжу – це фундаментальне право кожної людини у світі... Кожна країна може долучитися з конкретним внеском і стати співтворцем перемоги над голодом і продовольчою кризою...»

3. «Енергетична безпека»
«...Якщо Росія намагається позбавити Україну, Європу та всіх споживачів енергії у світі передбачуваності й стабільності цін, відповіддю на це має бути примусове обмеження експортних цін для Росії...»

4. «Звільнення всіх полонених і депортованих»
«Тисячі наших людей – військових і цивільних – у російському полоні. Їх піддають жорстоким тортурам – це масове знущання!.. Маємо звільнити всіх цих людей!..»

5. «Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку»
«... Росія повинна підтвердити територіальну цілісність України в межах відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН і відповідного масиву договірно-правових документів...»

6. «Виведення російських військ і припинення бойових дій»
«... Росія має вивести всі свої війська та збройні формування з території України. Має бути відновлений контроль України над усіма ділянками нашого державного кордону з Росією...»

7. «Справедливість»
«... Світ має визнати спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування всіх збитків, завданих цією війною...»

8. «Потреба негайного захисту природи»
«Мільйони гектарів лісу спалені обстрілами. Майже 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами й снарядами, які не розірвалися. Десятки вугільних шахт затоплені, зокрема й шахта, у якій у 1979 році був здійснений підземний ядерний вибух… Лише деокупація нашої території може створити умови, щоб зняти цю загрозу... Потрібні також кошти й технології для відновлення очисних споруд. Це все не просто українська проблема. Це виклик для усього світу...»

9. «Недопущення ескалації»
«...Ми потребуємо дієвих гарантій безпеки... Тож маємо провести міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів повоєнної безпекової архітектури в євроатлантичному просторі, включно з гарантіями для України...»

10. «Фіксація закінчення війни»
«Коли всі антивоєнні кроки будуть реалізовані, коли безпека й справедливість почнуть відновлюватися, сторони мають підписати документ про фіксацію закінчення війни...»

Що означає перемога проросійських сил на виборах у Словаччині

Глава проросійської партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія) колишнього прем'єра Роберта Фіцо, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, Братислава, 1 жовтня 2023. Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP

Проросійська антиліберальна партія, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, готова розпочати переговори про створення коаліції для формування уряду, який, ймовірно, приєднається до Угорщини у протидії військовій допомозі ЄС Україні.

Експрем'єр Роберт Фіцо, очільник партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія), що набрала майже 23% на виборах, заявив: "Ми не змінюємо того, що ми готові допомогти Україні гуманітарним шляхом... Ми готові допомогти у відбудові держави, але ви знаєте нашу думку щодо озброєння України".

Фіцо сказав, що Словаччина має більші проблеми, ніж питання України, включаючи ціни на енергоносії та вартість життя. Частиною його передвиборчої кампанії стало гасло про відмову надати Україні будь-яку зброю. Словаччина входить у НАТО, але чимало людей там прихильно ставляться до Москви. Також аналітики вважають Фіцо натхненним націоналістичним прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Орбан уже привітав його із перемогою.

Словацька ліберальна партія Progresivne Slovensko (Прогресивна Словаччина, PS) посіла друге місце із майже 18% голосів і хоче зберегти курс на підтримку України.

Тож Фіцо може розглядати помірковану ліву партію HLAS (Голос), яка посіла третє місце із майже 15% голосів, як партнера у коаліції. Лідер HLAS Петер Пеллегріні заявляв, що постачання боєприпасів в Україну корисні для оборонної промисловості Словаччини, і партія підтримала позицію ЄС проти вторгнення. Тож в коаліції з HLAS Фіцо може пом'якшити свою риторику, припускають аналітики та дипломати. Також політик не проти членства України в ЄС, хоча й додає, що це не буде швидко.

Словаччина вже пожертвувала Україні більшу частину того, що могла, з державних резервів, включаючи винищувачі МіГ-29 і систему ППО С-300, і Фіцо не уточнив, чи буде його партія прагнути припинити комерційні постачання з оборонної промисловості.

При цьому раніше Фіцо висловлювався навіть проти транзиту зброї словацькою територією до України, хоча Словаччину й Україну зв'язують залізниці й автошляхи, пише Радіо Свобода. 69 відсотків словаків, згідно з опитуванням, проведеним раніше цього року, вважають, що постачання зброї Україні "провокують Росію".

Фіцо також виступає проти антиросійських санкцій ЄС, кажучи, що вони завдають шкоди словацькій економіці. Лідер SMER-SD різко виступає проти членства України в НАТО і закликає до мирних переговорів України й Росії вже зараз, стверджуючи, що Росія не піде все одного з окупованих територій України, зокрема, з Криму.

Раніше Голос Америки повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив впевненість, що Польща, де 15 жовтня також пройдуть парламентські вибори, та Словаччина продовжуватимуть підтримувати Україну у її війні з Росією після виборів, попри нещодавню різку риторику щодо Києва. "Який би новий уряд не був у Словаччині, ми продовжуватимемо збиратися на засідання НАТО, і я впевнений, що ми знайдемо способи продовжувати надавати підтримку, як ми це робили після кожних виборів у цьому альянсі з початку війни", - заявив Столтенберг.

Як пише Reuters, уряд на чолі з Фіцо стане сигналом про подальший зсув у Центральній Європі у напрямку проти політичного лібералізму. І цей рух лише посилиться, якщо на виборах у Польщі переможе правляча консервативна партія "Право і справедливість" (PiS).

У статті використано матеріали Reuters

Байден: «Я хочу запевнити народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку»

Президент США Джо Байден, Вашингтон, 1 жовтня 2023. AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Президент США Джо Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України. Про це він заявив під час прес-конференції в Білому домі в неділю, присвяченій прийняттю закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні.

«Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні, ми ні за яких обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я повністю очікую, що спікер дотримається свого зобов’язання забезпечити затвердження підтримки, необхідної, щоб допомогти Україні, яка захищається від агресії та жорстокості», - сказав президент.

Байден запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.

«Проголосуймо за це, і я хочу запевнити наших американських союзників, американський народ і народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку... Припиніть грати в ігри, виконайте це».

Він зауважив, що ця угода закінчується через 45 днів: «Відверто кажучи, мені це набридло, мені набридла гра на грані, а також це набридло американському народу».

На питання, що він може сказати президент союзникам США та президенту Зеленському, президент Байден відповів: «Я можу запевнити їх. Подивіться на мене, ми збираємося це зробити. Я не можу повірити, що ті, хто проголосував за підтримку України переважною більшістю в Палаті представників і Сенаті, демократи чи республіканці, з чистих політичних міркувань дозволять, щоб в Україні гинуло більше людей».

Він зазначив, що законодавці мають небагато часу, і це питання є невідкладним. На питання журналістки, чи довірятиме він у цьому спікеру Палати представників республіканцю Кевіну Маккарті: «Ми щойно досягли домовленості по Україні, тож ми дізнаємося».

Як раніше повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден у суботу пізно ввечері підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Маккарті, не включає додаткового фінансування для України. Відсутність нової допомоги для України в цьому документі викликало гостру критику низки законодавців від обох партій.

Більше

XS
SM
MD
LG