Спеціальні потреби

В ЄС заявили про європейську солідарність у відповідь на зупинку поставок газу з РФ до Польщі та Болгарії


Російська компанія "Газпром" заявила про повну зупинку поставок газу польській PGNiG та болгарській Bulgargaz "за відмову сплачувати в рублях". Про це російська компаній повідомила у Twitter.

В Євросоюзі назвали такі дії Росії "невиправданими та неприйнятними" а також "ще однією спробою використати газ як інструмент шантажу".

Президентка Єврокомісії урсула фон дер Ляєн заявила про готовність Європи до такого сценарію а також плани Єврокомісії відповісти на такії дії Росії.

"Європейці можуть бути впевнені в нашій єронсті та повній солідарності з країнами-членами ЄС, на які вплинуло це рішення. Європейці можуть розраховувати на нашу повну підтримку", - заявила фон дер Ляєн.

Польща та Болгарія неодноразово заявляли про неприйнятність сплати в рублях за газ а також про те, що контракти з "Газпромом" не передбачають таку можливість, попри оголошений Путіним минулого місяця указ, що вимагає від "недружніх країн" платити за газ в рублях. Строк дії довгострокових контрактів з "Газпромом" в обох країнах закінчується в грудні 2022 року.

Польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький у виступі в парламенті назвав дії "Газпрому" відплатою за польські санкції. Напередодні Польща оголосила про санкції проти 50 олігархів та компаній, включаючи "Газпром".

Навіть після відключення російського газу, Польща не матиме необхідності скорочувати енергоспоживання, адже її газосховища заповнені на 76%, пише в соцмережах дослідник американського центру СЕРА Бенджамін Шмітт. В довгостроковій перспективі, вказує аналітик, Польща вже планує завершити споживання російського газу до кінця 2022 року, коли почне працювати Балтійський трубопровід, що йде з Норвегії та Дані до Польщі. Також Польща має термінал зрідженого газу у Свіноусцьє.

Том Марчек-Мансер з британського аналітичного центру ICIS погоджується - сховища природного газу в Польщі заповнені і в березі були рекордні обсяги імпорту зрідженого газу.

В Болгарії, вказує Шмітт з посиланням на болгарських посадовців, зменшення споживання в короткостроковій перспективі не очікується, однак ситуація є менш визначеною стосовно довгострокового впливу.

Греція заявила, що допоможе Болгарії впоратись з газовою кризою. Очікується, що до кінця червня завершиться побудова газопроводу між Болгарією та Грецією. До того, існуюче з'єднання газопроводів в Кулата-Сідірокастро є "короткостроковим рішенням", пише дослідник оксфордського центру RUSI Самуель Рамані.

XS
SM
MD
LG