Спеціальні потреби

«Брудна дюжина» - які продукти у США рекомендують купувати лише органічними


З початком нового року американці ставлять перед собою завдання на рік. Популярними серед них є настанови самим собі дбати про здоров’я, займатися спортом і правильно харчуватися.

Щороку недержавна організація The Environmental Working Group (EWG) публікує список з 12 продуктів, які рекомендують купувати лише органічними. Ці продукти містять найбільшу кількість пестицидів та інших хімічних сполук, у порівнянні з іншим продуктами.

До «Брудної дюжини 2020» увійшли такі продукти:

1. Полуниця

2. Шпинат

3. Капуста кейл

4. Нектарин

5. Яблуко

6. Виноград

7. Персик

8. Вишня

9. Груша

10.Помідор

11. Селера

12. Картопля

Організація публікує список «Брудної дюжини» щороку з 2004. Її експерти аналізують дані Міністерства сільського господарства США, яке регулярно перевіряє у лабораторіях продукти на вміст пестицидів. У 2020му році уряд США склав перелік із 47 різних фруктів та овочів - від найбрудніших до найчистіших – які продаються на американському ринку.

Полуниця займає перше місце за вмістом пестицидів вже п’ятий рік поспіль. Капуста кейл, яку вважають модним трендом серед адептів здорового харчування, входить до списку найбільш забруднених вже другий рік. Невдовзі після публікації першого звіту, EWG оприлюднила додатковий звіт про те, що у хумусі та бобах нут, з яких він робиться, також було виявлено понаднормові залишки гліфосату, речовини-компонента гербіцидів проти бур'янів «Roundup» (Раундап).

Список «Брудної дюжини 2021» організація планує оновити у березні.

Окрім «брудних» продуктів The Environmental Working Group також щороку публікує список «Чистої п’ятнадцятки» - 15 продуктів, які не обов’язково купувати органічними, оскільки вони мають найменший вміст пестицидів. Майже 70% відібраних зразків цих продуктів, вирощених не на «органічних господарствах», не містили жодних залишків пестицидів.

До «Чистої п’ятнадцятки 2020» увійшли такі продукти:

1. Авокадо

2. Солодка кукурудза

3. Ананас

4. Цибуля

5. Папая

6. Солодкий горошок (заморожений)

7. Баклажан

8. Аспарагус

9. Капуста цвітна

10. Солодка диня «Канталупа»

11. Броколі

12. Гриби

13. Капуста білокачанна

14. Солодка диня «Мускатна»

15. Ківі

Списки «чистих» та «брудних» продуктів складені для американського ринку, базуючись на товарах, які продаються в американських магазинах. Але зважаючи на глобальну природу сучасного сільського господарства, деякі з цих продуктів можуть опинитися і на полицях українських магазинів.

Дієтолог журналу «Добре Домогосподарство» Стефані Сассос наголошує, що перелік «чистих» та «брудних» продуктів потрібно сприймати лише у контексті, в якому проводилося дослідження. Існують підстави вважати, що органічні продукти можуть мати позитивний ефект на організм, але також не потрібно уникати овочів та фруктів, які потрапили до «Брудної дюжини». Переваги від вживання таких продуктів значно перевищують потенційну шкоду від залишків пестицидів, які у них містяться, стверджує Стефані Сассос.

Також, дослідження 2011 року показало, що вміст пестицидів, виявлений у продуктах зі списку «Брудної дюжини», може бути до 1000 разів менший, ніж передбачено урядовими стандартами.

Норми на вміст пестицидів у продуктах у США визначаються та регулюються урядовим Агентством із захисту довкілля (EPA). Агентство працює разом з відповідними установами штатів для встановлення безпечних норм пестицидів у продуктах та наглядає за їх дотриманням.

XS
SM
MD
LG