Спеціальні потреби

Стрілянина в Орландо оновила увагу до запобігання екстремізму


Омар Матін
Омар Матін

Експерти обговорюють шляхи виявлення носіїв радикальних ідей, які готові перейти до насильницьких дій.

Атаки, подібні до масового вбивства в Орландо в неділю, викликають в людей шок і фрустрацію. Вони знову повертаються до питань про те, що може зробити влада, щоб запобігти повторенню подібних жахливих подій.

Зловмисник Омар Матін потрапляв в поле зору ФБР, і агенти бюро розмовляли з ним в 2013 і 2014 роках, але, як повідомив представник відомства, слідчі не знайшли будь-яких доказів злочинної діяльності.

Заступник директора програми щодо екстремізму Університету Джорджа Вашингтона Шеймас Гьюз припускає, що в найближчі дні ФБР вивчатиме, чому справу Матіна було закрито, і чи було це правильним рішенням.

«Така проблема завжди виникає, коли людина переходить від радикальних ідей до реальних дій, і саме з цим зараз намагається впоратися ФБР, - заявив Гьюз «Голосу Америки». - Вони ведуть тисячу розслідувань у всіх 50 штатах, і їм потрібно вирішити, коли людина просто щось говорить, а коли вона дійсно має намір перейти до насильницьких войовничих дій».

Президент «Близькосхідного форуму» Даніель Пайпс каже, що владі важко відстежувати потенційних насильницьких екстремістів, оскільки вони зовсім не обов'язково є людьми з кримінальним минулим, або пов'язані з людьми, які здійснюють насильство.

«Багато років тому я назвав це явище «синдромом раптового джихаду», - каже він. - Раптового в тому сенсі, що ніяких зовнішніх попереджувальних сигналів не надходить. У людини, в даному випадку охоронця, у якого є трирічна дитина, який, здавалося б, інтегрований в суспільство і живе нормальним життям, з'являються в голові ідеї, які вириваються назовні таким чином, і він починає вбивати людей».

Нападник з Орландо присягнув на вірність «Ісламській державі» в телефонній розмові з оператором служби порятунку 911, а угруповання бойовиків в одному зі своїх ЗМІ оголосило, що атаку здійснив один з його бійців.

Звідки люди отримують інформацію сьогодні? З Інтернету. Як вони приходять до радикальних поглядів? Через Інтернет
Маріель Гарріс

Старший науковий співробітник «Проекту щодо боротьби з екстремізмом» Маріель Гарріс сказала «Голосу Америки», що поки що неясно, яку пряму підтримку міг отримувати Матін. Однак в будь-якому випадку ситуація була вигідна як для нього, коли він міг діяти від імені потужної організації, так і для «Ісламської держави», яка взяла на себе відповідальність за атаку. Гарріс вважає, що важливо з'ясувати роль Інтернету в радикалізації, і соціальні мережі повинні проявляти набагато більшу активність в цьому.

«Ми не знаємо, наскільки активним був Омар Матін в соціальних мережах, але можемо припустити, що він радикалізувався через Інтернет, - говорить вона. - Він ніколи не був на території, підконтрольній ІДІЛ. Він народився в Нью-Йорку і прожив більшу частину свого життя у Флориді. Але звідки люди отримують інформацію сьогодні? З Інтернету. Як вони приходять до радикальних поглядів? Через Інтернет».

Буде кілька людей, які зроблять перехід до насильства, яких ви не зможете зупинити, але така природа життя у вільному суспільстві
Шеймас Гьюз

Гарріс також підкреслила, що частина спілкування наявна, але великою проблемою є те, що екстремісти зв'язуються один з одним через Facebook і Twitter, але потім переходять на зашифровані майданчики, відстежити які набагато складніше. Вона вказала на ініціативу «Проекту щодо боротьби з екстремізмом» про використання хештега #CEPDigitalDisruption для започаткування видалення екстремістських акаунтів і відстеження повідомлень англійською, французькою, німецькою, турецькою та арабською мовами.

«Нам дійсно потрібно стежити за цими екстремістами і спостерігати за тим, як вони стають прихильниками радикальних ідей через Інтернет, тому що це половина бою», - говорить вона.

Будь-яка дискусія про моніторинг активності в Інтернеті, особливо американців, супроводжується дебатами про забезпечення безпеки при одночасній повазі права на приватне життя.

«Дуже складно знайти баланс, - каже Шеймас Гьюз. - Проблема в тому, що ми не можемо очікувати від ФБР або інших правоохоронних органів 100-процентного успіху. Це просто нереально. Буде кілька людей, які зроблять перехід до насильства, яких ви не зможете зупинити, але така природа життя у вільному суспільстві».

Пайпс каже, що покладатися на поліцію в боротьбі з ісламськими екстремістами - це не найкраще рішення. Замість цього потрібно сфокусуватися на тому, щоб протиставляти «цим жахливим ідеям ідеями чогось кращого».

«Справа не в зброї, не в бідності і не в психічних захворюваннях. Справа в комплексі ідей, дуже жахливих ідей, таких як фашизм, комунізм, а тепер цей вид ісламізму, - заявив він. - Нам потрібно зосередитися на цьому. Ми не вирішимо цю проблему, поки не впораємося з цим жахливим комплексом ідей».

Дивіться також: Все що Клінтон говорила про Путіна та Україну

Все що Клінтон говорила про Путіна та Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG