Спеціальні потреби

Адміністрація Обами обіцяє оприлюднити інформацію про використання військовими дронів


Новини про те, що в результаті нещодавнього рейду американських безпілотників у Пакистані загинув лідер афганського Талібану або про знищення у березні принаймні 150-ти бойовиків руху Аль-Шабаб в Сомалі засвідчують, що Сполучені Штати застосовують цю новітню зброю щораз більше. Адміністрація Обами готується вперше оприлюднити закриту раніше інформацію про результати таких операцій. Правозахисники у США вимагають відкритості вже давно, також вони наголошують, що новітня зброя не повинна використовуватися свавільно і безконтрольно.

Військово-повітряні сили США з бази у пустельному штаті Нью Мексико піднімають у небо так звані дрони - безпілотні літаки з грізним ім’ям Predator – Хижак. Мішень такого «хижака» може бути де завгодно. Правозахисні організації заявляють, що про такі авіа рейди у межах антитерористичних операцій відомо надто мало.

«Просто сказати, «повірте у наші високі стандарти», у те що , мовляв, «ми робимо усе можливе» - цього не досить, вони повинні розкривати більше інформації», - говорить Ріта Саймон, представниця організації HUMAN RIGHTS WATCH.

Адміністрація Обами таку інформацію обіцяє. Зараз очікують звіту з даними за період з 2009-го року про кількість убитих бойовиків та загиблих цивільних у результаті рейдів американських безпілотників у регіонах поза зонами активних бойових дій таких як Ірак, Афганістан та Сирія.

«Ми раніше навіть не визнавали, що такі речі взагалі відбуваються. Отже той факт, що ми зараз будемо регулярно оприлюднювати цифри, які свідчитимуть про наслідки цих операцій, я би сказав, що це значне просування у бік відкритості», - каже речник Білого дому Джош Ернест

Ріта Сайміон з організації Вахта прав людини вважає, що просто цифр про жертви недостатньо. Потрібне роз’яснення підстав для таких операцій, а також розробка правил застосування безпілотників у майбутньому:

«Усе, що вони напрацювали за минулі роки, коли йдеться про вимоги, стандарти і обмеження треба зібрати й встановити їх як правила, щоб Обама не залишив нам по собі щось на зразок вічної і повсюдної війни».

Джон Гана з «Фундації на захист демократій» працював радником в адміністраціях Клінтона і Буша-молодшого, коли Вашингтон критикували за створення в’язниці Гвантанамо:

«Адміністрація Обами майже повністю відмовилася від спроб затримувати підозрюваних, щоб отримувати від терористів інформацію. Натомість вони взяли на себе право і судити, і страчувати».

Він щоправда визнає, що авіарейди приносять результати у таких країнах як Ємен і Пакистан, де уряди або не хочуть, або не можуть боротися з терористами. Застосування безпілотників зменшує загрозу цивільних і військових втрат, яких важко уникнути під час звичайних бойових операцій.

Головне – не перегинати палицю.

«Гарантувати, що ми робимо усе можливе і створити потрібні органи і контрольні механізми, щоб захищати США, але водночас, щоб ми не перетворювалися на країну, яка чинить беззаконня», - говорить Гана.

Фахівці вважать, що домогтися такого балансу буде непросто, оскільки безпілотники стали одним з головних інструментів у боротьбі США з міжнародним тероризмом.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG