Спеціальні потреби

Розмови про надсилання на Донбас озброєної місії ОБСЄ тривають - Вадим Пристайко


Деяким європейським лідерам важко визнати, що, без захисту, місії ОБСЄ не вижити на окупованих територіях.

Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй у четвер провела засідання для розгляду ситуації в Україні. Українська сторона підняла питання про стан справ на непідконтрольних Україні територіях.

Раніше оприлюдено звернення до ООН Верховної Ради України у звязку із забороною діяльності кримськотатарського Меджлісу в Криму. Український парламент назвав такий крок російської окупаційної адміністрації ще однією ознакою утисків прав людини на півострові.

Перед засіданням «Голос Америки» розмовляв із заступником міністра закордонних справ України Вадимом Пристайком, який з Нью-Йорка підвердив, що засідання скликане з української ініціативи і розповів про очікування дипломатів.

"Ми попросили скликати це засідання, на якому б ми хотіли донести про те, що реально відбувається в Україні. Наскільки не покращується ситуація, в першу чергу, з безпекою. Наскільки залишаються обстріли, люди гинуть і не створюються передумови для просування політичного процесу врегулювання на Сході. У нас є багато питань [які б ми хотіли підняти – ГА]. Питання про заборону Меджліса, порушення прав [кримськотатарського народу - ГА] людей. Питання про те, що не допускаються на територію, яка не є під контролем України, гуманітарних організацій. Питання про те, що відновлення інфраструктури неможливе без того, щоб перестали стріляти. Водогони, дороги, мости... Питання про те, що Росія веде проти нас торговельну війну і не дає нам розвиватись. І багато-багато питань, які б ми хотіли обговорити", - заявив заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко.

Він підтвердив, що розмови про надсилання на Донбас озброєної місії ОБСЄ тривають. Деяким європейським лідерам важко визнати, що без захисту, місії ОБСЄ не вижити на окупованих територіях.

"Ми можемо дійсно підтвердити, що розмови про місію ведуться, як ви знаєте, вже доволі давно. І в ході цих обговорень всі сторони розуміють, що дуже важко визнати політично про те, що неозброєна місія немає шансу на виживання там і на те, щоб ця місія сприяла покращенню безпекової ситуації, а особливо перед виборами, на які ми всі з вами розраховуємо. Ця, або інша місія має мати можливість хоча б захистити себе для того, щоб забезпечити процес виборів в кожній ділянці непідконтрольній Україні території", - додав Вадим Пристайко.

В ООН Україна неодноразово піднімала питання про надсилання миротворчого контингенту, однак пропозиції не знайшли підтримки у стінах Організації Об’єднаних Націй.

"Ми шукали інші варіанти. Ми продовжуємо шукати. Один із варіантів – це використовувати існуючі механізми, ту ОБСЄ місію, яка знаходиться в Україні та що зветься СММ ОБСЄ місія. І, наприклад, розширити її мандат таким чином, щоб вона мала можливість забезпечити безпеку. Питання в тому чи вона має бути озброєна чи ні – питання, яке буде вирішуватись членами ОБСЄ. Ви знаєте, що рішення буде прийматися консенсусом, тому ми очікуємо дуже серйозних і дуже складних переговорів, але я впевнений, щоб без місії на території України, на цій території ми не зможемо просунутись далі. Немає ніяких інших сил, які б могли забезпечити безпеку проведенню виборів і взагалі просто безпеку на території непідконтрольній Україні", - сказав заступник міністра закордонних справ.

Вадим Пристайко заявив, що офіційний Київ виступає за проведення виборів на окупованих територіях. Однак ніяких розмов з тими, хто взяв зброю до рук чи прийшов до України з Росії, не буде.

"Ми казали, що єдина можливість для Києва вести переговори, якщо люди дійсно чимось незадоволені – це мати легальних представників цих регіонів: Луганської частини та частини Донецької області. Для цього – ми впевнені – і ми вимагаємо цього – ці люди були обрані і обрані законно. Яким чином нам це обрати – нам треба провести вибори. Ми готові зараз розробити закон, який дозволить, враховуючи певні відмінності, які існують в законах і в проведенні виборів на території всієї України і в усіх частинах, ми готові розробити цей закон, узгодити його і згідно з цим законом терміново розпочати вибори, щоб отримати бажано цього літа вже легітимних представників Луганська та Донецька, щоб з ними вести переговори про подальший крок за кроком вирішення безпекової, економічної і всіх інших частин ситуації", - вважає Вадим Пристайко.

Він додав, що після виборів в українській політиці можуть з’явитися люди, яких офіційний Київ називає терористами та сепаратистами.

"Ці люди мають зараз певний вплив на територіях, я боюсь нам прийдеться жити з цим, нам прийдеться враховувати всі інтереси, які є на великій території України для того, щоб наша держава змогла просуватись далі ми маємо знайти консенсус. Якщо в результаті виборів, відкритих і чесних виборів, ці люди прийдуть до влади – нам прийдеться шукати можливість взаємодіяти з ними: і в парламенті, і в урядових структурах, і в місцевих структурах. Це буде непросто, всі це мають усвідомити прямо зараз, але нажаль це єдиний шлях для мирного врегулювання. Ми не хочемо війни і як показують соціологічні дослідження, українці виступають проти будь-яких агресивних дій. Ми маємо шукати варіант політичного врегулювання. Це означає, що ці люди далі, я розумію про що ви кажете, з’являться в нашій політичній системі. Це наша доля і ми маємо вирішити, яким саме чином будемо знаходити компроміс", - відзначив він.

Вадим Пристайко нагадав, що згідно з Мінськими домовленостями, вибори повинні пройти за українськими законами: українські політичні партії повинні взяти в них участь. До виборів повинні бути допущені українські ЗМІ, а саме волевиявлення повинно відбуватися чесно, прозоро і, головне, в безпечній атмосфері.

Дивіться також: Уряд Гройсмана керований олігархами, але здатний на добрі справи - Соболєв. Відео.

Уряд Гройсмана керований олігархами, але здатний на добрі справи - Соболєв. Відео.
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:10 0:00

XS
SM
MD
LG