Спеціальні потреби

«В Україні сотні дітей можуть мати поліомієліт», - колишній головний лікар США


Вакцинація від поліомієліту
Вакцинація від поліомієліту

«З усіх людей, які мають поліо, лише один із двохсот має параліч, решта проявляють незначні симптоми», - розповів Борис Лушняк.

Сотні українских дітей можуть бути заражені поліомієлітом, утім їхні симтоми ще не проявились, вважає Борис Лушняк, колишній головний лікар США, який тепер викладає у Медичній школі імені Ф. Едварда Ебера. Пан Лушняк, який українського походження, серед іншого також розповів «Голосу Америки», що обєднує поліомієліт із грипом.

Борис Лушняк: Щоразу, коли ми чуємо про спалах поліо, це завжди сюрприз. Коли дивишся на цю хворобу і на успіхи із боротьби з поліо, це історія успіху у сфері охорони здоров’я людей.

В давні 1980-ті роки ми мали 350 000 випадків захворювання. Це поліо, яке спричиняє параліч маленьких людей. Змінює їхні життя назавжди. Зараз ми знизили ці цифри до трошки вище сотні випадків у всьому світі. Більшість з них - в Афганістані та Пакистані.

Всесвітня організація охорони здоров’я і багато інших інституцій розробили справжню місію, і ця місія – це забезпечити повне викорінення поліо впродовж наступних кількох років.

То ж коли в Україні з’явилось поліо, це викликало стурбованість. Здебільшого через те, що чимала частина населення (а населення, яке нас найбільше тут хвилює, це діти 10 років і менше) або зовсім не вакциновані, або не отримали достатньо вакцинації, щоб не захворіти на поліо.

Дезінформація, брак вакцини та байдужість до імунізації

Мирослава Гонгадзе: Чому, Ви думаєте, це трапилось в Україні? Україна – розвинена країна. Які причини?

Борис Лушняк: Ключовий момент тут – щоразу, коли є не повністю вакциноване населення, воно опиняється під ризиком. Насправді, чого ми намагаємось досягти, це захисту. Для цього треба, щоб принаймні 95% населення було імунізованим.

Важливість щеплень від поліомієліту пояснив колишній головний лікар США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

В Україні у 2014 році, ми знаємо, що менше половини дітей були вакциновані. Минулого року, у 2015-му, діти віком до року (дуже вразлива категорія населення) лише 14% були імунізовані. Решта не були щеплені. То ж щоразу, коли є така кількість незахищених людей, з’являється потенційний ризик для виникнення спалаху.

Мирослава Гонгадзе: Які причини низької імунізації? Чи це питання національної політики чи страхів у батьків?

Борис Лушняк: Це завжди сукупність різних причин. В першу чергу, якщо ви не бачите цю хворобу щодня (а ми не мали випадків поліо у США від 1979 року) у вас виникає думка, що ця хвороба більше не існує. То ж ви вже не змушені захищати дітей від цього.

Утім лише тому, що ми не маємо цієї проблеми з 79-го року, не означає, що хвороба не повернеться в разі, якщо не прищеплюватимемо наших дітей. Саме тому ми продовжуємо вакцинувати дітей від поліо донині, аж поки ця хвороба не буде викорінена повністю у лиця цієї планети.

Інший аспект. У світі завжди є відчуття, що «це не є проблема для мене, я не повинен робити це для своїх дітей».

І також існують побоювання, що це може мати негативні наслідки: а чи ця вакцина безпечна? Чи не вона не спричинить більше проблем?.

То ж з чим ми боремося навіть тут у США – це дезінформація про вакцину.

Вакцина необхідна. Вона зберегла мільйони життів у 20-му столітті. Вона лишається важливою складовою нашої зброї у боротьбі з хворобами.

У випадку України, я думаю, йдеться також про економічні причини, були проблеми із поставками вакцини.

Вірус поліо мають сотні українців

Мирослава Гонгадзе: Деякі люди в Україні кажуть: це лише два випадки, чому ми повинні турбуватись?

Борис Лушняк: З усіх людей, які мають поліо, лише один із двохсот має параліч. Але є інші 199 дітей, які, за статистикою, мають хворобу, але можуть взагалі не мати симптомів. Можуть бути деякі незначні симптоми. Але параліч від поліомієліту – це рідкість.

Це означає, що навіть якщо ми знаємо про два випадки захворювання, в Україні є сотні інших дітей, які також мають хворобу, утім у них не проявились симптоми.

Крім того, відомо, що Україна має низький рівень вакцинації населення. Зараз ми знаємо, що є сотні, а може й тисячі носіїв хвороби, і вся решта людей – є під ризиком захворіти.

То ж Всесвітня організація охорони здоров’я та інші інституції завжди кажуть, що в у сучасному світі поліомієліт став настільки рідкісною хворобою, що навіть один випадок є причиною для того, щоб ми агресивно відреагували.

Мирослава Гонгадзе: Чи має поліо якесь відношення до грипу, про що люди повинні були б знати? Адже в Україні від грипу вже померло понад сотня людей.

Борис Лушняк: Не існує зв’язку між поліо та грипом. Зараз сезон грипу. Цікаво, що інколи ми маємо дуже низький рівень захворювання на грип у цей сезон, в інший час – захворювання на грип є високим. Грип є проблемою світового рівня, щороку від нього помирають люди. Навіть у нас у США ми щороку маємо кілька смертей від грипу, здебільшого це літні люди.

То ж, зв’язок між цими хворобами є той, що ми не хочемо, аби люди надто багато переживали за грип, і щоб не переживали через поліо. Але вони не є пов’язані.

Дивіться також: Причини спалаху смертельного грипу в Україні назвав заступник міністра

Причини спалаху смертельного грипу в Україні назвав заступник міністра. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

 • 16x9 Image

  Мирослава Гонгадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медія-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого - Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стіпендією Фунданії Німана (2018-2019рр), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерность» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

 • 16x9 Image

  Ірина Матвійчук

  Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG