Спеціальні потреби

Северинівський виклик «Газпрому»


Більшість комунальних установ у Северинівці перейшли на альтернативні джерела енергії.

Северинівка кидає виклик «Газпрому». Село на Вінниччині відмовляється від газу – принаймні більшість комунальних установ тут уже перейшли на альтернативні джерела енергії. Як доводить досвід Северинівки, звичайна сільська громада може стати енергетично незалежною та платити менше за тепло. Северинівка – вітрина муніципальної енергетичної реформи в Україні, яка здійснюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку..

Санаторію в селі Северинівка більше не потрібен російський газ. Тут встановили котли опалення, що працюють на тирсі. Як каже головлікар Володимир Малощук, твердопаливний котел окупив себе за рік і вже дає економію в 70 тисяч гривень за опалювальний сезон. Благо, тирса своя, безплатна – побічний продукт роботи пилорами, яка поряд у дворі.

Опалювати відходами деревини не тільки дешевше, але й зручніше. Вмикають, коли треба й скільки треба. Тут у просторих корпусах санаторію, що розмістився в старовинному маєтку графа Северина Орловського, лікуються пацієнти після операцій на суглобах, і в палатах навіть у морози тепло.

Северинівка, що у Жмеринському районі на Вінниччині, - перше в Україні енергоефективне, енергонезалежне село. Полігон для використання альтернативних та відновних джерел енергії. Тут перепробували чи не всі доступні види чистої енергетики: від біопалива до енергії вітру, сонця та земних надр.

Фельдшерсько-акушерський пункт опалюють геотермальним насосом, що качає тепло з грунту.

«Батарей немає. Гріється тільки за рахунок підлоги», -- хвалиться керівник місцевих комунальників Олег Мазур.

На даху дитсадка встановили сонячну батарею для нагріву води. А сільську спортшколу, в якій тренується футбольна команда і діють інші спортивні секції, освітлюють з допомогою вітрогенератора.

Експериментувати з альтернативною енергетикою в Северинівці почали кілька років тому, ішли на ризик з інвестиціями, писали проекти й вигравали гранти, їздили за кордон переймати досвід. Тоді багато було скептиків – нащо купувати усі ці хитромудрі «cонячні машини», якщо газу – хоч залийся. Але нове обладнання швидко окупилось і почало приносити економію. Сьогодні на опаленні комунальних установ Северинівка заощаджує сотні тисяч гривень. І тепер уже сюди приїздять за досвідом з усієї України.

«Це пілотний проект. Тобто проект, який повинен надихнути, повести, показати і дати можливість можновладцям зрозуміти, що сюди треба вкладати», - каже професор Анатолій Колієнко, консультант з питань теплопостачання, Інститут місцевого розвитку.

Експерти кажуть: зробити в усіх селах України так, як зробили в Северинівці можливо. Замінити чверть або й третину комунальних витрат газу біопальним реально. Потрібна державна підтримка. І зміни в менталітеті.

«Якщо взяти все в свої руки і відчути себе хазяїном, не чекати, що тобі хтось прийде зробить, чи ЖЕК, чи твій сусід, чи держава щось тобі дасть, а починати з себе, то в принципі можна створити чудесні проекти, і жити в комфорті, і платити на 50% менше», - говорить представниця проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Віра Ілляш.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG