Спеціальні потреби

Бібліотека Конгресу США поповнилась плакатами сучасних українських художників


Українські постери потрапили до бібліотеки Конгресу США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

Українські постери потрапили до Бібліотеки Конгресу США. Відео

Кошти за колекцію отримали художники Клубу Pictoric в Україні, які популяризують сучасну українську ілюстрацію, організовують виставки, проводять майстер-класи.

Бібліотека Конгресу США прийняла до своїх фондів колекцію плакатів українських молодих художників із Клубу Pictoric. Передача робіт стала можливою дякуючи невідомому спонсору із Нью-Йорка та українським волонтерам.

Відтепер у Бібліотеці Конгресу США на професійних постерах будуть представлені художні зображення Олександра Довженка, Миколи Трублаїні, Василя Стуса, Тараса Шевченка... Загалом 23-рьох відомих українських письменника та поета. За словами тутешніх спеціалістів, ці роботи мають надзвичайно високу історичну та культурну цінність.

«Це надзвичайний контент, який резонує з українською літературною спадщиною, і це той матеріал, який ми дуже б хотіли додати до своїх колекцій», - розповідає Марта Кеннеді, куратор Відділу друку та фотографії Бібліотеки Конгресу США.

Американська історія плакатів молодих українських художників почалась у грудні, коли українське посольство у Вашингтоні під час однієї з книжкових презентацій прикрасило цими плакатами стіни. На заході були присутні представники Бібліотеки Конгресу, які, власне, і зацікавилися неочікувано-модерними, як вони кажуть, кольорами.

Один з них має українське походження. Це головний спеціаліст з каталогізації Германо-слов’янського відділу Юрій Добчанський: «Вони, ці плакати, створили дуже гарну атмосферу. Я тоді поцікавився, хто був спонсором цієї виставки, і чи не хотіли б вони подарувати ці речі Бібліотеці Конгресу. Ми почали дискутувати, яким шляхом це зробити. І сталося так, що знайшовся донор, який закупив цю збірку і подарував Бібліотеці».

Для донора ця колекція коштувала близько 1000 доларів. Ця людина проживає у Нью-Йорку, але вирішила лишитись анонімом. На церемонію вручення до Бібліотеки Конгресу відправила свого представника, що працює в одній із міжнародних фінансових інституцій у Вашингтоні, Євгенію Дельфон.

Сьогодні багато хто жертвує на війну в Україні, але про культуру також не можна забувати, - висловлює позицію благодійника пані Дельфон.

«Із презентованих тут 23-авторів переважна більшість мали дуже трагічне життя. Можна провести кілька паралелей між митцями на цих постерах та життям мільйонів українців, які сьогодні опинились у дуже трагічній ситуації, зокрема ті, що проживали на окупованих територіях в Криму та у східній Україні, - розповідає Євгенія Дельфон. - Наприклад, коли говоримо про життя Василя Стуса, який помер у 1985 у концентраційному таборі у Росії, ми згадуємо Надію Савченко, яка вже тривалий час голодує, практично помирає у російській тюрмі через неправдиві звинувачення».

Перед тим, як ухвалили рішення, чи приймати колекцію до своїх фондів, фахівці Бібліотеки Конгресу перевіряли ці роботи на якість та актуальність. За іронією долі, кажуть, з початком війни Україна стає все більше цікавою для відвідувачів.

«Однозначно, те, що відбувається в Україні, приваблює значно більше уваги до України, ніж це було раніше. Люди багато запитують про Україну. Чесно кажучи, мене вражає, що у час війни художники змогли так мальовничо відтворити красу, до того ж зробити це на дуже доброму папері», - розповіла Регіна Фраков’як, спеціаліст з літератури Європейського відділу Бібліотеки Конгресу США.

На сьогодні у фондах Бібліотеки Конгресу США налічується близько 300 тисяч творів українських поетів та письменників різними мовами, - розповідає Юрій Добчанський. «Кожен із письменників на цих плакатах досить добре представлений оригінальними творами у цій бібліотеці», - зазначив він.

Марта Кеннеді, мимоволі переглянувши плакати, вже має улюблений. «Можна побачити на цій роботі, наскільки автор була натхненна творчістю Лесі України. Цей портрет відображає її найбільш популярний твір «Лісову пісню». Обличчя поетеси виділено у дуже модерний спосіб – жовтим кольором. Це досить неочікувано, але приваблює увагу, робиться акцент на обличчі. Для мене це символізує креативність, як органічно зображені інші елементи навколо обличчя», - описує художнє зображення Лесі України пані Кеннеді.

Перед тим, як потрапити у сховища Бібліотеки Конгресу США, ці плакати потрібно ще систематизувати, каталогізувати та провести через архів.

У день зйомок цієї історії ми дізнались, що кошти за цю колекцію уже надійшли на рахунок авторів цих робіт. А це молоді художники із Клубу ілюстраторів Pictoric в Україні. Вони популяризують сучасну українську ілюстрацію, організовують виставки, проводять майстер-класи, лекції відомих ілюстраторів. А ще збирають книжки для дитячих будинків, лікарень та сільських бібліотек. 20 000 дитячих книг уже відправили дітям. За кошти з цієї колекції планують надрукувати ще більше плакатів. І як вже переконались у Бібліотеці Конгресу США, на доброму папері твори високої якості.

Дивіться також: Правозахисники закликають розслідувати тортури над полоненими у таборі бойовиків у східній Україні

Як сепаратисти катують і страчують українців - розповідь правозахисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG