Спеціальні потреби

У США оприлюднено звіт про методи допитів ЦРУ


Сенатор Даян Файнстайн
Сенатор Даян Файнстайн

У США опубліковано доповідь, присвячену застосуванню Центральним розвідувальним управлінням надзвичайних методів слідства стосовно осіб, підозрюваних в тероризмі, після подій 11 вересня.

У вівторок 9 грудня Сенатський комітет з питань розвідки оприлюднив обширний опис методів допиту, які застосовувалися співробітниками ЦРУ. Йдеться, зокрема, про затримання підозрюваних у надзвичайно тісних приміщеннях, позбавлення сну і імітації втоплення. Критики ЦРУ і правозахисні організації характеризують всі ці методи як тортури.

У доповіді стверджується, що методи ведення допиту були жорстокішими, ніж заявляли представники ЦРУ, вводячи Конгрес і Білий дім в оману щодо своєї діяльності.

Вступивши на посаду в 2009 році, президент Обама заборонив використання так званих «посилених методів ведення допиту», дозволених його попередником Джорджем Бушем-молодшим після терактів 11 вересня 2001 року, що забрали більше 3 000 життів.

Як наголошується в доповіді, ЦРУ використовувало загрози сексуального характеру, тортури утоплення та інші жорстокі методи при допиті осіб, підозрюваних у тероризмі, причому всі ці методи виявилися неефективні для отримання важливої інформації.

У зв'язку з публікацією доповіді про санкціоновані урядом допити бойовиків аль-Кайди та інших терористичних угруповань на об'єктах по всьому світу Сполучені Штати ввели підвищені заходи безпеки у всіх іноземних представництвах США на випадок можливого спалаху насильства.

У доповіді детально описуються методи допиту, які ЦРУ використовувало після подій 11 вересня. Як повідомляється, ці методи, покликані змусити ув'язнених повідомити інформацію про терористичні змови і угруповання, виходили за рамки дозволених Білим домом, ЦРУ і юристами Міністерства юстиції при адміністрації президента Джорджа Буша-молодшого.

Так, у звіті наводяться приклади випадків, коли співробітники ЦРУ застосовували до ув'язнених метод імітації страти, який не був санкціонований юристами адміністрації Буша.

Автори звіту дійшли висновку, що жорстокі методи допиту жодного разу не допомогли отримати від ув'язнених інформацію, яку неможливо було б отримати ненасильницькими методами. Колишні співробітники ЦРУ і уряду, в тому числі колишній віце-президент Ричард Чейні, оспорюють цей висновок.

У звіті розповідається, як при допиті бойовика аль-Кайди Абделя Рахмана, підозрюваного в організації нападу на есмінець USS Cole, йому погрожували включеним перфоратором. Фактично інструмент не був використаний для нанесення йому каліцтв.

Також наводиться, принаймні, один приклад, коли підозрюваному терористу погрожували зґвалтуванням з використанням мітли.

Поки що неясно, чи буде звіт використаний для подальших спроб притягнути винних до відповідальності, оскільки щодо багатьох зловживань вже минув термін давності.

Як заявив у понеділок офіційний представник Білого дому Джош Ернест, президент Обама підтримав ініціативу оприлюднення документа, «щоб люди в усьому світі і в нашій країні розуміли, що саме стало відомо».

Виконавчий директор Американського союзу захисту громадянських свобод Ентоні Ромеро заявив на сторінках The New York Times, що президент Обама повинен офіційно помилувати замішаних у справі високопоставлених чиновників, щоб підкреслити, що ці дії були таки злочинними, і гарантувати, що «американський уряд ніколи більше не буде застосовувати тортури».

Готуючись до глобального обурення з приводу змісту доповіді, Білий дім і американська розвідка в понеділок повідомили, що розпорядилися про посилення безпеки на американських об'єктах по всьому світу.

Доповідь, на іпдготовку якої пішло кілька років, простежує історію програми ЦРУ «Видача, затримання і допит» (Rendition, Detention and Interrogation), яка була санкціонована президентом Бушем після терактів 11 вересня.

Буш згорнув багато аспектів програми перед відходом зі своєї посади, а президент Обама після інавгурації в 2009 році негайно заборонив методи так званого «допиту з пристрастю», які противники подібних методів прирівнюють до тортур.

Два конгресмени-республіканці видали заяву, в якій назвали публікацію доповіді безвідповідальним кроком. Сенатор-демократ Даян Файнстайн, яка очолює комітет з питань розвідки, оприлюднила доповідь в ході виступу в Сенаті.

«Ми стурбовані тим, що публікація цього звіту може поставити під загрозу життя американських громадян за кордоном і відносини США з іноземними партнерами, сприяти розпаленню насильства, створити політичні труднощі для наших союзників і використовуватися для вербування нових членів нашими противниками», - вважають сенатори Марко Рубіо і Джим Ріш.

Незалежний сенатор Енґас Кінґ заявив телеканалу CNN, що вважає публікацію доповіді надзвичайно важливим кроком, оскільки це може переконати майбутнього президента не вдаватися до подібних методів.

«Ми робили таке, за що судили японських військових як воєнних злочинців після Другої світової війни. Це негідно Америки. Це - не наше обличчя. Ці дії підривають наш імідж і підбурюють терористів по всьому світу», - вважає він. «Катували ми людей? Так. Чи була від цього користь? Ні», - переконаний Кінґ.

У 500-сторінковому документі, підготовленому до публікації комітетом з розвідки, міститься лише короткий огляд більш докладного дослідження об'ємом 6 000 сторінок, яке залишиться засекреченим. Доповідь включає 200 сторінок, присвячених історії програми допитів і виклад 20 конкретних прикладів допиту різних ув'язнених.

Доповідь розміщена на сайті Сенатського комітету з питань розвідки разом з розлогими критичними відгуками республіканців і представників ЦРУ.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG