Спеціальні потреби

Інтернет-свобода в Україні вдвічі випереджає ситуацію в Росії - правозахисники


Інтернет в Україні "порівняно" вільний - "Фрідом хаус"
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Інтернет в Україні «порівняно» вільний - «Дім Свободи»

Рівень свободи в мережі Інтернет у 2013-2014 роках найбільше погіршився в Україні, Росії та Туреччині. Про це йдеться у щорічній доповіді «Свобода Інтернету 2014», яку оприлюднила правозахисна організація «Дім Свободи» (Freedom House). Із 65 проаналізованих країн у світі 36 демонструють негативні тенденції. Значно більше людей, порівняно з минулими роками, почали потрапляти в тюрми через їхні дії в всесвітній мережі, а уряди все більше починають втручатись в Інтернет для збору інформації або переслідування.

«Свобода Інтернету 2014» - у звіті з такою назвою правозахисна організація Freedom House б’є на сполох, понад половина проаналізованих країн мають проблеми з онлайн-свободою.

Freedom House вимірювала рівень свободи в Інтернеті за 100-бальною шкалою і враховувала три критерії: проблеми з доступом до Інтернету, обмеження змісту вебсайтів та порушення прав користувачів. Абсолютної свободи – нуль балів – не має жодна країна.

Усіх респондентів розділили на три категорії: країни, що отримали до 30-ти балів, мають вільний інтернет. Частково вільний – від 31 до 60 балів, ну а понад 61 – це «тотальна несвобода».

Інтернет – найвільніше ЗМІ в Україні

Україні не вистачило три бали, щоб потрапити до категорії «вільний інтернет». Лише за рік зі статусу «вільної» українська мережа скотилася у «частково вільну», набравши 33 бали. Крім того, Україну поруч з Росією та Туреччиною визнали країнами, де свобода Інтернету найшвидше регресувала за останній період.

За словами фахівців Freedom House, різке зниження показника, значною мірою, зумовлене урядовими переслідуваннями онлайн журналістів в Україні під час подій Євромайдану, та збільшення небезпеки їх роботи через російську окупацію Криму та військові дії на Донбасі.

«В Україні негативні тенденції, основним чином спрямовані на протести Євромайдану. Ми бачили надзвичайне зростання насильства щодо онлайн-журналістів та блогерів, які висвітлювали протести. Понад 150 журналістів були жертвами фізичних знущань, їх били і навіть вбивали під час цих протестів, інколи викрадали. Це значно вплинуло на ситуацію зі свободою в середовищі Інтернету в цій країні», – розповідає Лора Рід, співавтор дослідження Freedom House.

У доповіді також наголошується на проблемах зростання кількості кібератак в Україні, переслідування журналістів, тотальне відключення Інтернету в Криму.

Утім, порівняно з іншими видами медіа, Інтернет в Україні продовжує вважатись найвільнішим засобом масової інформації, яким користується близько 50% дорослих громадян. І хоча в Україні ще немає 3G Інтернету, доступом до Інтернету зі смартфонів в Україні користується близьеко 14% людей. За даними Freedom House, Інтернет для українців стає основним полем інформаційної війни з Росією, де ситуація із онлайн-свободою значно гірша.

Російську онлайн-свободу визнали вдвічі гіршою за українську

Попри очевидні проблеми, Freedom House зазначає, що Інтернет для українців є порівняно вільним та відкритим, на відміну від Росії, де ситуація із онлайн-свободою значно гірша. Росії, яка набрала 60 балів, не вистачає одного балу до статусу «тотальної несвободи». У списку несвобод вона стоїть поруч із М'янмою (Біромою), Казахстаном і Єгиптом.

В Україні негативні тенденції, основним чином спрямовані на протести Євромайдану
Лора Рід, співавтор доповіді «Дому Свободи»

«У Росії з середини 2012-го року ми бачимо стабільне скорочення свободи Інтернету. Ситуація різко погіршилася цього року з початком подій в Україні. Російська влада почала тиснути на незалежні веб-сайти, як ніколи раніше. Це відбувається з березня цього року», - каже співавторка дослідження Лора Рід.

Американський конгресмен Еліот Енґель, який у грудні особисто був на Майдані і спілкувався з протестувальниками, бачить в цій доповіді іронію долі: тоді як Україна повстала захищаючи свободу слова, Росія цю свободу почала методично придушувати.

«У грудні минулого року, коли в Україні розігрівався протест на Майдані, в цей самий час російський президент Володимир Путін запровадив закон, який дозволив Генпрокуратурі блокувати сайти, які, як вважає Путін, нібито закликають до екстремізму або несанкціонованих протестів громадськості», - сказав Еліот Енґель на презентації дослідження Freedom House.

Світові тенденції

Найбільше придушують свободу Інтернету у світі - Іран (89 балів), Сирія (88) та Китай (87). Найбезпечніше себе почувають онлайн-користувачі в Ісландії (6 балів) і Естонії (8).

Сполучені Штати і більшість європейських країн продовжують утримувати статус «вільного Інтернету». Хоча США отримали 19 балів – на 2 бали більше, ніж торік. Причиною цього Freedom House називає скандал навколо державної Агенції національної безпеки щодо необгрунтованого стеження за громадянами та зростання випадків самоцензури серед журналі

Дивіться також: Дії Росії в Україні є «умисною дестабілізацією» ситуації - НАТО

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG