Спеціальні потреби

Європейський курс Молдови залежатиме від підсумків виборів


Від підсумків виборів у Молдові в наступну неділю залежатиме, наскільки вірною залишиться ця колишня радянська республіка європейській інтеграції незважаючи на реакцію Росії, яка почала війну в Україні після того, як остання обрала проєвропейський курс.

Молдова, одна з найменших і найбідніших країн у Європі, здійснила найбільший поступ на шляху євроінтеграції серед усіх колишніх республік СРСР після країн Балтії.

Однак з наближенням парламентських виборів 30 листопада опитування свідчать, що молдовське суспільство глибоко розкололося на тих, хто хоче й далі йти до євроінтеграції, та тих, хто хоче приєднатися до економічного союзу під егідою Росії.

Через євроінтеграційний курс Молдови, який з 2009 року здійснює Альянс за європейську інтеграцію, що складається з трьох партій, Росія заборонила ввезення молдовських овочів, вин і м’яса.

Внаслідок розчарування, пов’язаного з недостатньою боротьбою з корупцією та суперництвом між лідерами Альянсу, ліві сили можуть отримати багато голосів на виборах наступної неділі. Однак молдовські лідери стверджують, що здатні втримати країну на проєвропейському шляху.

Якщо партії Альянсу здобудуть достатньо голосів для створення більшості в парламенті або будуть змушені сформувати коаліцію з комуністами, що притримуються поміркованої проєвропейської позиції, але водночас виступають за тісніші економічні зв’язки з Росією, то Молдова залишиться на проєвропейському курсі.

Загрозою для євроінтеграції може стати здобуття великої частини голосів соціалістичною партією, яка виступає за приєднання до Митного союзу під егідою Росії.

Однак навіть у такому разі більшість людей вважають, що з ратифікацією Угоди про асоціацію між ЄС і Молдовою та безвізовим режимом з Європою країна пройшла надто великий шлях, щоб повертатися назад.

Молдова не є таким сильним подразником для Москви, як Україна, оскільки її кордони віддалені від Росії приблизно на 800 км. Крім того, молдовське керівництво не висловлювало зацікавленості у членстві в НАТО. Маючи мізерні витрати на оборону, Молдова не виказує намірів повернути собі з використанням сили Придністров’я, яке відокремилося за підтримки Росії та, яке порівнюють із самопроголошеними «республіками» на сході України.

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG