Спеціальні потреби

Захід та Росія ведуть економічну війну за Україну, все вирішить час - експерт


Дим над аеропортом Донецька
Дим над аеропортом Донецька

Українську кризу можна розглядати, як змагання Європи, США, Росії та України у здатності переносити економічні втрати. Про це на сторінках блогу "Євразійська геополітика" пише виконавчий директор Програми євразійських та східно-європейських досліджень університету Берклі Едвард Волкер.

Волкер вважає, що криза в Україні перейшла із військової фази у фазу "економічної війни" у якій головними чинниками виступають : "економічна ціна подальшого протистояння, суб'єктивна здатність зносити біль від ударів по економіці та пошук винних у погіршенні ситуації".

На боці Заходу - економічна міць, натомість Росія має можливість зводити нанівець будь-які спроби Заходу стабілізувати українську економіку - пише Волкер.

"Стратегічна проблема Заходу полягає у тому, що економічне розхитування Києва обходиться Росії дешевше, ніж Європі та США - його підтримка. Росія має військові, політичні, економічні та енергетичні важелі впливу на Україну".

Волкер відзначає, що найближчий час поставить Захід, Україну та Росію перед серією викликів.

Для України головним викликом стане криза в економіці - аж до дефолту у найближчі місяці - на фоні протистояння з Росією.

"Політично, головне питання для України у тому, чи вирішать українці, що економічний спад це прийнятна ціна за те, щоб захистити країну від сепаратистів та Росії. Якщо українці з цим не погодяться, то їм треба буде вирішити, кого вони вважають винним у більшій мірі : Порошенка, уряд, усю політичну еліту, олігархів, МВФ, ЄС, США, чи Росію", - пише автор.

Європейці - вважає автор - межі больового порогу вже досягли.

"Європа потерпає з 2008-го року, економіки деяких країн пройшли через те, що США пережили під час Великої Депресії, і немає жодного сумніву, що там досягнули больового порогу. Питання у тому, кого звинуватять виборці : національний уряд, вади власних країн, Євро, ЄС взагалі, чи санкції проти Росії".

Путін краде так, як до нього ніхто і ніде не крав - автор книги "Клептократія Путіна"
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

США - на думку Волкера - мають перевагу, бо увійшли у період економічного зростання, не залежать від Росії економічно та мають значний вплив на міжнародну фінансову систему. Викликом для Америки - в українській кризі - є той факт, що Вашингтон переймається величезною кількістю викликів на міжнародній арені, і не може дозволити собі витрати на НАТО на рівні часів Холодної війни.

На боці Путіна - пише експерт - піднесення російського суспільства, яке схоже мириться із втратами через санкції і підтримує агресію проти України. Втім час може грати проти Кремля.

"У Росії, больовий порог суспільства може виявитись високим, що дозволить Путіну і далі пожинати плоди анексії Криму та демонструвати світу важливість Росії. З іншого боку, тривале падіння може примусити виборців, рано чи пізно, звинувачувати Путіна та його політику у падіння рівня життя, та постійній ворожості до Росії її найбільш важливого слов'янського сусіда. Путін може на собі відчути, що наслідком концентрації влади в одних руках є те, що в усіх бідах врешті звинуватять саме носія влади" - пише Волкер.

Всі ці фактори, створюють передумови для пошуку варіантів припинення протистояння - вважає експерт.

"Якщо насильство не поширюватиметься на нові території, реалісти в усіх таборах з часом - можливо цієї зими, можливо наступного року, чи ще пізніше - дійдуть висновку, що краще говорити ніж битись, і шукатимуть варіантів досягнути домовленість, яка зробить військове протистояння менш небезпечним, а економічну війни - менш витратною", - прогнозує експерт.

Дивіться також : Переслідування корупціонерів треба доручити громадянам - американський експерт

Переслідування корупціонерів треба доручити громадянам - американський експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

XS
SM
MD
LG