Спеціальні потреби

«Немудро» розраховувати на транзит газу через Україну взимку – чеський посланець


Немудро розраховувати, що транзит газу цієї зими відбуватиметься територією України як завжди, і Європа повинна підготуватися до перебоїв на газопроводах, якими відбувається транзит майже третини російського експорту до Євросоюзу, сказав високопоставлений чеський чиновник у понеділок.

Виступаючи на організованій Reuters зустрічі, присвяченій інвестиціям в Східній Європі, посланець Чехії з питань енергетичної безпеки Вацлав Бартушка сказав, що сумнівається в тому, що припинення вогню між українським урядом і підтримуваними Росією сепаратистами протримається всю зиму, а отже, внаслідок воєнних дій газопостачання може припинитися.

«Я сказав би, що було б немудро очікувати на те, що транзит газу через Україну відбуватиметься, як завжди, – сказав Бартушка. – Наш основний сценарій на цю зиму – транзиту газу через територію України не буде».

Він також сказав, що чехи зробили належні висновки після суперечки навколо ціни взимку 2009 року, коли Росія припинила постачання газу через Україну, змусивши велику частину центральної та південносхідної Європи в морози вишуковувати альтернативні джерела постачання газу.

Нові газові перемички дали змогу деяким країнам регіону, таким як Чехія, отримати доступ до західних ринків, а також до Північного потоку, яким газ надходить з Росії до Європи через Німеччину в обхід України, додав він.

«Чехія проживе без транзиту через Україну, – сказав він. – А от деяким країнам буде складно, особливо в південній і східній частинах Європи». Найбільше з-поміж держав – членів Євросоюзу, на його думку, можуть постраждати Болгарія та Угорщина, а поза межами ЄС – Молдова та Сербія.

«На транзит газу через Україну не варто очікувати просто тому, що те, що відбувається, – це не енергетична криза, а справжня війна», – сказав Бартушка.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG