Спеціальні потреби

Актуально

Десять кроків Заходу для порятунку України

Захід має змінити свій підхід до підтримки європеїзації України, пишуть політологи Костянтин Федоренко та Андреас Умланд у статті «Десять (не)легких кроків для порятунку України», опублікованій у Harvard International Review.

Упродовж останніх 25 років Захід пропонував Україні європейську інтеграцію в обмін на здійснення Києвом демократизації, лібералізації та впровадження реформ, пишуть автори. Однак обіцяні винагороди за прогрес на цьому шляху були не надто суттєвими або розмитими, як-от можливе членство в НАТО в невизначеному майбутньому та демонстративна неоднозначність щодо перспективи вступу до ЄС, яка лунала в багатьох заявах Ради та Комісії ЄС. Такі вагання зіграли свою роль у вибуху політичного конфлікту в Києві восени 2013 року, вважають Умланд і Федоренко.

Революція гідності, конфлікт між Києвом і Москвою та підписання Угоди про асоціацію докорінно змінили ситуацію, і тепер війна з Росією та нові політичні реалії повинні призвести до переоцінки Заходом своїх інтересів і стратегій щодо Києва.

Якщо раніше Захід казав: спершу реформи, потім євроінтеґрація, тепер, на думку авторів, «цей алгоритм потрібно змінити з точністю до навпаки». Захід має запропонувати Україні інтеґраційні заходи, які допоможуть її стабілізувати та трансформувати. Адже під загрозою перебуває не тільки демократія та свобода найбільшої європейської країни та репутація політики Східного партнерства. «Поразка України означатиме загрозу політичній стабільності на пострадянському просторі, повоєнній архітектурі європейської безпеки та міжконтинентальній співпраці в Північній півкулі», – застерігають політологи.

По-друге, передумови для успіху реформ в Україні віднедавна змінилися, і, в деяких аспектах, на краще: «Унаслідок соціо-політичної революції, що триває в Києві та решті України, українське громадянське суспільство залишається дуже активним», – зазначають автори. «Якщо раніше український уряд і чиновники часто потребували мотивації іноземних країн для здійснення реформ, то протягом останніх місяців глибокі зміни в таких сферах як освіта, державні закупівлі та зв’язки з громадськістю, ініціює громадянське суспільство або сили всередині нового уряду, до якого входять відомі прихильники євроінтеграції».

Політологи пропонують десять практичних кроків Заходу, покликаних допомогти Україні завершити воєнний конфлікт, європеїзувати соціо-політичну систему та забезпечити енергетичну безпеку.

1. Перспектива членства в ЄС як заохочення прямих іноземних інвестицій. Офіційно оголосивши про можливість вступу України до ЄС, Захід може без особливих затрат (принаймні протягом найближчих років) збалансувати падіння її інвестиційної привабливості внаслідок політичної та військової нестабільності, зумовленої Росією. Адже багатонаціональні корпорації захочуть закріпитися в країні, що одного дня стане членом ЄС.

2. Швидке виконання Плану дій з лібералізації візового режиму та ратифікація Угоди про асоціацію для залучення іноземних інвестицій. Безвізові короткотермінові подорожі громадян ЄС до України і навпаки, українців – до ЄС, пожвавлять економічні, освітні, міжурядові та інші зв’язки. А доки безвізовий режим не набрав чинності, консульства ЄС мають видавати якомога більше довготермінових віз.

3. Політичне страхування прямих іноземних інвестицій. Тут автори посилаються на відомого фінансового магната й філантропа Джорджа Сороса, який у статті в The Guardian запропонував західним урядам надати гарантії компенсації політичних ризиків тим, «хто хоче інвестувати чи провадити бізнес в Україні».

4. ЄС може запровадити особливі ввізні мита на певні російські товари. «Доки Крим залишатиметься анексованим, весь імпорт енергоносіїв з Росії (який 2013 року становив 78% всього імпорту ЄС з Росії) має оподатковуватися, і ставка податку щороку зростатиме», – пропонують автори. Згідно з одним проектом, ставка становитиме 5% і зросте до 25% 2018 року. Частину надходжень від цього податку передаватимуть Україні, а частину використає ЄС для підвищення енергоефективності та зменшення залежності від Газпрому. Це послабить російську економіку, і Кремль буде змушений зменшувати фінансування військового сектору.

5. Постачання нелетальної зброї, медична допомога, консультації у сфері контррозвідки. Такі засоби зменшать кількість жертв серед українців, не зумовлять ескалацію конфлікту та не можуть бути прямо використані проти цивільних. Консультації у сфері контррозвідки допоможуть підтримувати мир на звільнених територіях, де за повідомленнями, продовжують діяти партизанські групи сепаратистів.

6. Постачання певних видів зброї смертельного ураження та даних військової розвідки. НАТО та ЄС мають розглянути можливість надання Україні зброї смертельного ураження та даних військової розвідки, наприклад, даних з супутників, зазначають автори. Утім, на відміну від нелетальної зброї, такий крок буде пов’язаний з ризиком потрапляння наданої Заходом зброї до Росії.

7. Анти-екстремістські заходи як умова постачання зброї. «Ще один ризик полягає в тому, що зброя може потрапити до рук українських правих радикалів», – вваажють автори. На Сході України зараз воюють невеликі їхні підрозділи під керівництвом Міністерства внутрішніх справ України. Це може мати негативні наслідки для повоєнного розвитку України, яка може зіткнутися з великими проблемами у демобілізації та роззброєнні цих збройних формувань. На думку Федоренка та Умланда, «умовою постачання смертельної зброї має стати повний розпуск всіх ультранаціоналістичних збройних формувань. Учасників цих батальйонів потрібно або розпустити, або розподілити в ідеологічно нейтральні військові підрозділи. Що більше, ультранаціоналістичні парламентські партії, а також окремі расисти, повинні втратити пости в уряді та інші керівні посади».

8. Продовження пошуку виходу з енергетичної проблеми України. Протягом останніх п’яти років ЄС шукав шляхи зменшення енергетичної залежності України від Росії. Зокрема, розглядали підвищення енергоефективності, розвитку невикопних джерел енергії,запуску пілотних проектів, а також пошуку нових постачальників і технологій видобування енергоресурсів.

9. Боротьба з корупцією в Україні з використанням OLAF (Європейського бюро з питань боротьби з шахрайством). Києву потрібно запропонувати поширити дію Європейського бюро з питань боротьби з шахрайством на Україну, пишуть автори. Такий механізм боротьби з корупцією буде не тільки ефективним і недорогим, а й корисним для самого ЄС та європейських інвесторів і торговельних партнерів України.

10. Довготривале відрядження експертів до українських інституцій. Захід має пропонувати Україні послуги фахівців з управління, міжнародної торгівлі, освітньої реформи, міської поліції та охорони кордону та надавати їм фінансову підтримку. Експертів потрібно направити в організації за межами Києва, не в останню чергу – на Донбас. Це мають бути чисельні іноземні експерти з реформування, поліцейські та люди з бізнес-освітою.

«Коли йдеться про підтримку такої перехідної країни як Україна, жоден перелік не може бути вичерпним, – підсумовують автори. – Однак запропоновані тут заходи є одними з найважливіших кроків до трансформації однієї з найбідніших країн в Європі, де точиться збройний конфлікт, у мирну, безпечну та заможну державу». І хоча західні країни зараз мають багато своїх проблем, «вага та небезпечність подій в Україні набули такого масштабу, що Захід має нарешті почати діяти».

Всі новини дня

Чи зависло у повітрі питання 24 мільярди доларів, які Білий Дім запросив у Конгресу для України? Відео

Американський уряд почав повідомляти федеральних працівників, що загроза шатдауну, або часткової зупинки уряду, може бути невідворотною. "Повідомлення визнає зростаючий ризик того, що мільйони співробітників і військовослужбовців у США можуть тимчасово перестати отримувати зарплатню вже через кілька днів" - повідомляє Washington Post. Попри те, що дедлайн на схвалення фінансування бюджету спливає вже цієї суботи, розбіжності між демократами і республіканцями, Сенатом і Палатою Представників, так виглядає, лише поглиблюються.

Підтримка України стала однією із тем на других дебатах республіканців – підсумки заяв. Відео

Підтримка України стала однією із тем запальних дискусій на других дебатах республіканців, які змагаються за номінацію від своєї партії на президентських виборах 2024-ого року. У дебатах у Каліфорнії брали участь сім політиків, але знову без лідера партійних парегонів, колишнього президента США Дональда Трампа.

Понад 70 тисяч людей стали біженцями: Агентство США USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Відео

Агентство США з міжнародного розвитку USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Про це заявила керівниця агенства Саманта Пауер. За її словами військова операція у Нагірному Карабасі минулого тижня погіршила і без того складну гуманітарну ситуацію в регіоні. Збройні сили Азербайджану захопили контроль над територією, яка яка десятки років була під управлінням місцевих вірмен. За повідомленнями медіа, президент невизнаної країни Самвел Шахраманян оголосив, що Нагірно-Карабаська Республіка припинила своє існування. Внаслідок цього вже понад 70 тисяч людей стали біженцями. Місцеві вірмени бояться репресій з боку азербайджанців.

У Конгресі США зберігається двопартійна підтримка Україні - Блінкен

Державний секретар США Ентоні Блінкен: «Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс».

У Конгресі США зберігається рішуча підтримка України серед більшості законодавців з обох партій. Про це під час дискусії в рамках 15-го фестивалю, організованого виданням The Atlantic, заявив державний секретар Ентоні Блінкен. Він також наголосив на тому, що така підтримка України зберігається і серед американської громадськості.

«Якщо ви подивитеся на опитування - що не є тим, що рухає подіями, а проте - деякі з опитувань, які я нещодавно бачив, свідчать про те, що є сильна і стійка підтримка нашої допомоги Україні. Щодо Конгресу, так, є деякі гучні голоси, які дотримуються іншої тактики, але якщо ви подивитеся на більшість в обох партіях, то підтримка є, і вона зберігається», – сказав Блінкен.

Серед впливових законодавців, які висловлюють свою підтримку України, Блінкен зокрема згадав лідера республіканців в Сенаті Мітча Макконнелла та голову комітету із закордонних справ Палати представників Майка Макколла.

Коментуючи хід контрнаступу української армії, Блінкен визнав, що він відбувається важко, але зазначив, що українці вже досягли реальних успіхів.

«Українці повернули понад 50% територій, які Росія захопила з лютого 2022 року. Зараз вони ведуть контрнаступ на півдні та сході. Він проходить важко, і на це є вагома причина – у росіян було багато місяців, щоб розбудувати оборону, але українці досягають реальних успіхів», – наголосив Блінікен.

Він зауважив, що фундаментальна відмінність між військовими України і Росії полягає у їхніх цілях у війні.

«Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс», – сказав Блінкен.

Він додав, що саме українці визначатимуть, як закінчиться війна і ці рішення українці будуть ухвалювати на основі демократичних принципів.

Щодо можливості дипломатичного вирішення війни, Блінкен зауважив, що США керувались і керуватимуться принципом – нічого про Україну без України. Він додав, що всі, і у першу чергу українці, хочуть справедливого та тривалого миру, який має відображати «базові принципи, які лежать в основі статуту ООН»: територіальна цілісність, суверенітет, незалежність України.

«Тривалий мир у тому сенсі, що треба бути впевненими: якщо буде досягнуто миру, то не залишиться умов, які б дозволили цій агресії повторитися через рік, через два роки, через п’ять років», – наголосив Блінкен

Як раніше повідомляв Голос Америки, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН 20 вересня, державний секретар Блінкен заявив, що Сполучені Штати не стоятимуть осторонь, коли Росія або інші країни-агресори порушують основоположні правила організації.

Дебати серед республіканських претендентів на посаду президента США вказали на розкол щодо подальшої підтримки України

Республіканські претенденти спілкуються після других дебатів у Президентській бібліотеці Рональда Рейгана в Сімі-Веллі, Каліфорнія, США, 27 вересня 2023 р. (Фото: REUTERS/Mike Blake)

У той час як більшість претендентів на республіканську номінацію на пост президента США підтримує надання подальшої допомоги Україні для протистояння російській агресії, кілька з них продовжують виступати за зменшення американської підтримки й зміну американського підходу до війни в Україні.

Позиції кандидатів під час дебатів здебільшого відображали їхні погляди, заявлені раніше.

Рамасвамі: потрібен “розважливий мирний план”. Фото REUTERS / Mike Blake
Рамасвамі: потрібен “розважливий мирний план”. Фото REUTERS / Mike Blake

Найбільш активним противником допомоги Україні з боку США у її теперішньому вигляді залишився підприємець Вівек Рамасвамі, який заявив, що реальним ворогом Америки є Китай, додавши, що підтримуючи Україну “ми ще далі заганяємо Росію в обійми Китаю”, в той час, як наразі потрібен “розважливий мирний план”.

Губернатор Флориди Рон Десантіс дещо відійшов від свого попереднього твердження про те, що війна в Україні є “територіальною суперечкою”, за яке його піддали жорсткій критиці, зокрема і претендентка Ніккі Гейлі.

Десантіс виступає проти необмеженої допомоги Україні. Фото REUTERS
Десантіс виступає проти необмеженої допомоги Україні. Фото REUTERS

На дебатах він заявив, що в інтересах США завершити війну, і що Десантіс це зробить на посаді президента. Водночас він виступив проти необмеженої допомоги Україні або направлення американської армії в країну, а також заявив, що “ми змусимо європейців робити те, що вони повинні [зробити]”

Сенатор Тім Скотт своєю чергою наголосив, що ресурси, які США надсилають Україні, «на 90% є гарантованими як кредит”. Він також зауважив, що “наш національний життєвий інтерес полягає в поступовому занепаді російської армії».

Тім Скотт: допомога Україні веде до деградації російської армії. Фото REUTERS / Mike Blake
Тім Скотт: допомога Україні веде до деградації російської армії. Фото REUTERS / Mike Blake

«Деградуючи російську армію, ми фактично зберігаємо нашу батьківщину в безпеці... Напад на територію НАТО втягнув би нас і наші війська [у війну]. Деградуючи російську армію, ми зменшуємо, якщо не усуваємо [вірогідність] нападу на територію НАТО», – каже Скотт.

Колишня губернаторка Південної Кароліни Ніккі Гейлі продовжувала наполягати на підтримці України, вказуючи, що “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Гейлі раніше називала Пекін головним геополітичним суперником США.

Ніккі Гейлі: “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Фото AFP
Ніккі Гейлі: “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Фото AFP

На таку думку пристав також і колишній віцепрезидент США Майк Пенс, за словами якого віддати Путіну Україну стало б “зеленим світлом” для вторгнення Китаю на Тайвань. “Мир приходить через силу”, - додав Пенс.

Майк Пенс: "Мир приходить через силу". Фото Robyn BECK / AFP
Майк Пенс: "Мир приходить через силу". Фото Robyn BECK / AFP

Своєю чергою, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті заявив, що питання України й допомоги США пов’язане з питанням зближення Росії, Китаю та Ірану. “За війну Росії в Україні платять китайці. Іранці постачають більш досконалу зброю, як і північнокорейці, зараз також, за заохочення китайців”, - додав Крісті.

Кріс Крісті: "Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися". Фото Robyn BECK / AFP
Кріс Крісті: "Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися". Фото Robyn BECK / AFP

Він також виступив проти логіки Рамасвамі щодо необхідності домовлятися з Росією для недопущення її зближення з Китаєм. “Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися, і ми не вирішимо цього, відвідуючи та пригортаючись до Володимира Путіна”, - зауважив Крісті. На його думку, наступною ціллю Росії у разі підкорення України стане Польща.

Берґум загалом підтримує продовження допомоги Україні. Фото Robyn BECK / AFP
Берґум загалом підтримує продовження допомоги Україні. Фото Robyn BECK / AFP

Наостанок, Даґ Берґум, губернатор Північної Дакоти, не виголосив конкретних тез щодо України під час дебатів, однак, раніше висловився за підтримку України у захисті від російської агресії та наголошував на необхідності закінчити війну якомога скоріше.

Більше

XS
SM
MD
LG