Спеціальні потреби

Болючий крок: Київ готує санкції проти Москви


Україна може запровадити проти Росії свої санкції: через майже півроку після загострення українсько-російських відносин – окупації Росією Криму і підтримки російською стороною бойовиків на сході – український уряд уже цього тижня може розглянути пакет обмежувальних заходів. Стосуватимуться вони як конкретних осіб, так і компаній. Експерти кажуть: Україна має підготуватися, що негативний ефект від таких санкцій відчує і вона сама.

Від обмежень на вʼїзд до посилення контролю за діяльністю російських компаній – урядовий комітет готує пакет обмежувальних заходів для Росії. Санкції розпланують з огляду на кроки, до яких щодо Росії раніше вдалися у США і Євросоюзі. Стосуватимуться вони тих осіб і компаній, які можуть бути причетними до сепаратизму і тероризму в Україні.

У Кабміні пакет можуть розглянути вже у пʼятницю, розповів радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Сам він раніше анонсував можливу заборону на вʼїзд в Україну для тих російських діячів культури, які підтримали анексію Криму та російське збройне втручання на Донбасі. «Санкції проти діячів культури – лише частина того пакету санкцій, які готує Україна», – наголосив він.

У Міністерстві юстиції сподіваються, що пакет санкцій буде готовий до чергового засідання Верховної Ради, а саме – до 12 серпня. Російська газета «Комерсант» у понеділок повідомила, що українські санкції, за попередніми даними, торкнуться зокрема гравців фінансового сектору, які мають російський капітал, – можливо, низки банків. Самі потенційні жертви українського «чорного списку» поки утримуються від коментарів – не розголошують попередній список і в Державній фіскальній службі, керівництво якої повідомило лише, що у переліку – «сотні, тисячі компаній».

Нерівний бій?

Незадовго до запровадження секторальних санкцій із боку США і ЄС, російський премʼєр Дмитро Медведєв стверджував: мовляв, такі заходи проти Росії не дадуть бажаного ефекту. «Всі ці санкції, на жаль, не допоможуть Україні. Нічим», – заявив він у липні.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь каже у коментарі Радіо Свобода: Україна не має таких важелів впливу, які завдали б російській економіці відчутного удару. Натомість сама українська економіка може постраждати від обмежувальних заходів більше, ніж сам обʼєкт санкцій.

Втрати Росії будуть меншими, ніж втрати України
Олександр Жолудь

«Минулого року Україна експортувала до Росії приблизно чверть всього свого експорту, тоді як Росія до України – менше 10 відсотків. Уявімо, що обидві країни закриють одна для одної свої ринки – втрати Росії будуть меншими, ніж втрати України», – вважає він.

Водночас, за словами економіста, санкції України проти Росії – крок не стільки економічний, скільки моральний і політичний, з огляду на дії Росії у Криму і на Донбасі, а також заходи, до яких уже вдалися у Вашингтоні і Брюсселі.

На російські вертольоти ставляться мотори українського виробництва
Володимир Сіденко

Експерт Центру Разумкова Володимир Сіденко зазначає у бесіді з Радіо Свобода: Україна може тиснути на Росію у трьох напрямках. По-перше, у питанні співпраці в оборонно-промисловому комплексі. «Вже було рішення президента України зупинити військово-технологічне співробітництво, але, думаю, може бути загальніше рішення, згідно з яким ми не будемо постачати у Росію товар, який може використовуватися для цілей оборони. Наприклад, не секрет, що на російські вертольоти ставляться мотори українського виробництва», – пояснює експерт.

Ще два напрямки – співпраця в уже згаданій фінансовій сфері, а також в енергетиці. Фахівець нагадує: Україна є транзитером російського газу. «Я думаю, що тут буде якесь спільне з ЄС рішення, зважаючи на членство України в Європейському енергетичному співтоваристві», – додав Володимир Сіденко.

Сенс від санкцій, які Україна, ймовірно, запровадить проти Росії, буде лише у випадку їхньої скоординованості з аналогічними обмежувальними заходами з боку ЄС і США, вважають експерти. Державі ж вони радять подумати, як вона заповнюватиме прогалини, які виникнуть після нерівного протистояння з Росією на економічному фронті.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG