Спеціальні потреби

Головне завдання заручника - вижити


Як вижити в полоні у сепаратистів? - радить екс-агент ФБР
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Як вижити в полоні у сепаратистів? - радить екс-агент ФБР

Наступним кроком має бути полегшання умови свого утримання. Про звільнення треба думати потім, - радить експерт ФБР.

За 24 роки у команді міжнародних переговірників ФБР, Кристофер Восс побував у гарячих точках по всій планеті, провів численні переговори з викрадачами, звільнив сотні заручників. Восс каже, найголовніше завдання людини, яку захопили в полон – це вижити. А для цього їй треба зробити дві речі.

"З самого початку потрібно персоналізувати себе. Просто, скажіть їм як вас звати. Вони мають знати ваше ім‘я. Змусьте їх бачити у вас людину, пробудіть у них симпатію. Якщо б мене хтось взяв у заручники – я би подивився йому в очі і сказав – я піду з вами, мене звати Крис. Я Крис, ви головний. Повторюйте ваше ім’я постійно. Кожен раз вам кажуть щось робити – ви це робите і завжди повторюйте своє ім’я. Фактично ви тренуєте їх, що найпростіший спосіб щоб ви щось зробили – це звернутися до вас по імені. Тоді змінюється психологічна динаміка – для них вже стає важче завдати вам болю. Це перший крок.

Другий крок – ваше завдання зробити так, щоб вони поводилися з вами краще. Одразу змиріться з фактом, що ви заручник. Не опирайтеся цьому. Робіть все, що вам кажуть, в обмін на краще ставлення до вас. Тобто ваша позиція має бути така: я визнаю, що ви мене захопили, тепер я у ваших руках, роблю як ви скажете і тому ви маєте поводитись зі мною добре. Це захопить їх зненацька. Вони не готові до такої згоди з вашого боку. Психологічна динаміка змінюється і їм стає важче заподіяти вам шкоди", - заявив Кристофер Восс.

За словами експерта ФБР, як тільки людина потрапила в полон, вона одразу мусить зорієнтуватися, до якого з трьох типів належить її викрадач.

"Таких людей можна розділити на три основні групи: фанатики, бандити і божевільні. Подивіться ким є той, хто тримає вас.

Переший тип – фанатики. Серед викрадачів можуть бути люди, які справді вірять у якусь ідею. Але таких меншість.

Більшість викрадачів – це звичайні бандити. Вони там заради грошей. Вони не хочуть напружуватися а лише хочуть щоб їм по швидше заплатили. І тому чим простіше їм буде з вами діяти, ти більша ймовірність, що вони будуть до вас краще ставитися. Бо все, що їм треба – це гроші. Кожна революція, кожен такий сепаратистський рух завжди приваблює багато злочинців.

Третій, найнебезпечніший тип людей – це особи з нестабільною психікою. Це тип, який отримує задоволення від того що завдає болю іншим людям. Найкращий спосіб взаємодії з ними – треба бути якомога пасивнішим. Якщо людина опирається, нападник стає жорстокішим, безжалісним. Він отримує задоволення від болю інших. Тому чим менше ви опираєтесь, тим швидше нападнику набридне з вами мати справу і тим швидше він залишить вас у спокої", - сказав Восс.

Потрапивши в полон, можна спробувати дізнатися більше інформації про нападників, але робити це треба вкрай обережно, каже Кристофер Восс.

"Ви можете спробувати дізнатися про них більше і таким чином це може налаштувати їх більш прихильно до вас. Але не ставте їм запитань, це їх лише насторожить і роздратує. Краще розкажіть їм про себе, свою сім‘ю. Люди природно люблять обмінюватися історіями. Скажіть їм щось дуже особисте, щоб вони захотіли поділитися особистим з вами. Вам важливо дізнатися про них будь-яку додаткову інформацію. Їхній захист буде меншим, якщо вони захочуть добровільно вам щось розказати, а не коли ви будете їх розпитувати. І це ще більше робить вас в їхніх очах живою людиною, а не об‘єктом нападу", - відзначив експерт ФБР.

У певний момент, заручник може спробувати дізнатися, що він може запропонувати своїм викрадачам, каже Восс. Але робити це треба не одразу, і пропонувати треба спочатку невеликий викуп.

"Як тільки ви запропонуєте їм гроші, починаються торги. Інша сторона одразу вирішить, що у вас є більше грошей. І буде вимагати від вас набагато більший викуп. Тому треба починати з малої суми", - сказав Восс.

Колишній переговірник ФБР радить всім уникати найбільш типових помилок, які роблять люди коли потрапляють в полон.

"З точки зору людини, яку захопили, найбільш типова помилка - це почати сперечатися з нападниками. Дратувати їх. Заручників вбивали, тільки тому що вони пручалися, сперечалися чи просто з ними було важко. Якщо є група заручників, і нападник хоче показати для всіх приклад своєї сили, він майже завжди вибирає вбити найбільш незгодного з усієї групи. Того, хто скаржиться", - зазначив Кристофер Восс.

Вести ж переговори про звільнення повинен найбільш врівноважений представник родини заручника, чи компанії, на яку він працює, каже Кристофер Восс.

"З точки зору переговірника, треба одразу чітко дати зрозуміти нападнику, ви дасте йому те що ви може дати, лише якщо ви будете чітко розуміти, що заручник після цього буде звільнений. Це вимагає великої сміливості, але ви мусите їм сказати, що вони не отримають того чого вимагають, якщо не відпустять заручника", - додав він.

Кристофер Вос повторює, першим завданням людини, яку взяли в заручники, є вижити, наступним - полегшити умови свого утримання. Скажіть нападникам як вас звати, не опирайтеся, не дратуйте їх. Оцініть до якого типу людей відносяться ваші кривдники і спробуйте дізнатися що їм насправді від вас треба. Така поведінка в рази збільшує шанс виживання і успішне звільнення людини з полону.

Дивіться також: "Я люблю Донбас" примусили писати кров'ю - жертва сепаратистів

"Я люблю Донбас" примусили писати кров'ю - жертва сепаратистів
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

  • 16x9 Image

    Руслан Петричка

    Руслан Петричка – керівник Української служби Голосу Америки. В журналістиці - з 1998 року. Працював репортером, телевізійним ведучим, продюсером. На Голосі Америки спеціалізуюся на питаннях внутрішньої політики США та українсько-американських відносинах.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG